metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Středa, 14. listopadu 2018. Svátek má Sáva.
Festival Týden umění
Větší foto
Festival Týden umění | foto: ArchivMetro.cz

Ukážou umění. Praha není jen pivo a holky

22. dubna 2018  19:29 Marek Hýř Metro.cz
Nový festival zve příští týden na sto vernisáží, setkání s umělci i komentované prohlídky. Většina akcí je zdarma.

Týden umění, který potrvá od pondělí do neděle, je novou kulturní akcí, do které se zapojí přední muzea umění, v čele s Národní galerií a Uměleckoprůmyslovým muzeem, výstavní síně od Galerie Rudolfinum po MeetFactory i komerční galerie a ­aukční síně.

Akce chce Prahu ukázat v­ lepším světle. „Domnívám se, že je nutné cíleně a promyšleně měnit image Prahy, která se bohužel zavedla hlavně jako destinace, kam se jezdí za holkami a levným pivem,“ říká Mária Gálová, ředitelka aukční síně Dorotheum. Také tato galerie se do festivalu zapojí.

Podle Gálové musí metropole zlepšit svou pověst. „Historické centrum a jeho atmosféra jsou neopakovatelné, nicméně v konkurenci s jinými metropolemi Praha nabízí pramálo toho, kvůli čemu se vyplácí vracet a co přitáhne kultivovaného návštěvníka,“ říká Gálová a dodává, že právě proto festival vznikl.

„Smyslem Týdne umění je propagace galerií a zviditelnění široké škály jejich doprovodných programů. Věříme, že si návštěvníci odnesou příjemné zážitky, a přispějeme tak ke zvýšení zájmu o výtvarné umění v budoucnu,“ doufá zástupce generálního partnera festivalu PPF Art, Jan Řehák.

Atmosféru festivalu umocní fakt, že v posledním dubnovém týdnu se v Praze uskuteční ještě tři další spřízněné akce, které propojují kulturní instituce napříč žánry. Ve čtvrtek proběhne festival Máme otevřeno, jehož se účastní několik desítek galerií, divadel a knihkupectví na Praze 7.

V sobotu se koná festival Open Square, propojující kulturní a vzdělávací instituce v okolí Palachova náměstí. Ve dnech 27. až 29. dubna bude navíc probíhat druhý pražský Gallery Weekend, jehož se účastní několik desítek soukromých galerií po celém městě.

Výběr akcí

  • Zájemci mohou navštívit například vernisáž výstavy obrazů Hynka Martince (Cesta na Island) v Národní galerii, vernisáž výstavy umělkyně Denisy Lehocké (2018) v galerii Futura či výroční výstavy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
  • Zaujmout mohou i komentované prohlídky výstav Josefa Koudelky, Jana Zrzavého, Marie Lassnig nebo výstavy připomínající sto let od úmrtí Gustava Klimta a Egona Schieleho.
  • Plánované semináře a setkání v Národní galerii, Museu Kampa a Ville Pellé dají návštěvníkům nahlédnout do produkčního pozadí přípravy výstav.
  • Více na Tydenumeni.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vizážistka vrací mužům výraz

Adéla Anděla Bursová (vlevo) při práci
vydáno 14. listopadu 2018  5:55

Správný make-up na mužích nemá být poznat.  celý článek

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám