metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 14 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 je minulostí.
Dalších 6 fotografií v galerii
Nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 je minulostí. | foto: H. JursíkMetro.cz

Umění vzniká i v podchodech

27. května 2018  8:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Nevzhledné okolí zastávek mění mladí umělci v galerie.

Pražské podchody i šedivé zídky kolem stanic MHD mohou mít mnoho kreativních podob. Své o tom vědí obyvatelé Strašnic, kteří denně procházejí tunelem od stanice metra směrem k Základní škole Gutova. Podchod, jenž se tu stává pravidelným útočištěm vandalů, v posledních dvou letech několikrát převlékl kabát.

„Zajímavým zpestřením byly barevné kostky a loni na jaře se zde objevil také podmořský svět,“ popsal atmosféru podchodu čtenář Lukáš.

Fotogalerie

Jakýmsi průkopníkem v oblasti umělecky posprejovaných či vymalovaných pražských podchodech se stala před třemi lety takzvaná Pandemie. Dílo mladé umělkyně Josefiny Jonášové, jehož ústředním motivem byly právě pandy, vzniklo v tunelu jen pár kroků od stanice metra Ládví. U nedaleké tramvajové zastávky Štěpničná se pak o dva roky později objevila mozaika představující džungli velkoměsta.

Zahanbit se nenechali ani na devítce. „Dříve nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 zde vyzdobila parta mladých výtvarníků množstvím hezkých a vtipných maleb, které opravdu potěší,“ pochlubil se deníku Metro fotografií z místa čtenář H. Jursík.

O umělecky vyzdobené okolí MHD není nouze ani u vlakových nádraží. Pod mostem u hlavního nádraží, na místě, kterému se říká u Bulhara, můžete vidět kus oblohy. Lidé bez domova, kteří zde tráví mnoho času, ji tu totiž mají vyobrazenou přímo na mostních pilířích magistrály.

Autobusový terminál Smíchovské nádraží dříve patřil mezi nejošklivější místa v Praze. Na podzim 2014 se ale začal postupně měnit díky obrazům devíti graffiti umělcům a studentům ze středních škol v Motole a v Hrdlořezech. Zatímco streetartoví umělci zaplnili stěny u nástupišť obrázky metra, tramvají, pasažérů i zvířat, školáci zde stvořili květinovou a mozaikovou tramvajovou zastávku. Ta se ale brzy stala terčem vandalů, čemuž se dá těžko předejít.

Pohled z okna potěší podle čtenářky deníku Metro Jarmily Kostkanové také v Holoubkovské ulici v Horních Měcholupech. Umělci zde na bílou budovu s technickým zázemím vyobrazili jednotlivé prvky každého pořádného brunche či snídaně. Památky metropole jako Orloj a slavná Kotěrova vodárenská věž na Pankráci byly zase vyobrazeny na sto metrech čtverečních podchodu metra Budějovická.

Pomalovaná místa jsou méně často terčem vandalů

  • Podle organizátora pražské dopravy Ropid se dle zkušeností ze zahraničí stávají umělecky vymalovaná místa obětí vandalismu mnohem méně než běžné šedivě nezajímavé plochy.
  • Pozornost na sebe v minulosti upoutal také sprejer Pasta Oner, který spolu s dalšími třemi umělci zvelebil sádrokartonový kryt kolem tehdy rozestavěného výtahu ve stanici metra Anděl. Ačkoliv jeho počin sklidil vlnu uznání i kritiky cestujících, sám nešetřil kritikou na zvelebení nedalekého smíchovského nádraží.
  • Aby byl veřejný prostor umělecky zveleben, není třeba zásahu profi umělce. V Klánovicích například podchod od vlakového nádraží vyzdobily malůvkami postaviček děti z místní základní školy.
  • Vedení hlavního města si předloni určilo jako jednu z priorit dostat do ulic současné umění. Dosud však nejsou daná pravidla, podle nichž se má pořizovat. Systém financování měl dle plánu každý rok odpovídat dvěma procentům sumy, kterou město rok předtím utratilo v rámci investic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám