metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Úterý, 22. srpna 2017. Svátek má Bohuslav.
Sršeň
Říká se, že tři sršní žihadla mohou zabít i zdravého člověka. To je mýtus. | foto: Jiří Macura

Útoků vos přibývá. Koncem prázdnin se to ještě zhorší

10. srpna 2017  7:22 Marek Hýř Metro.cz
Roj na zahradě hasiči nezlikvidují. Musíte zavolat deratizátory. Ti však nejsou zadarmo.

O prázdninách do ordinací chodí nejvíce lidí s bodnutím hmyzem. „Jejich počet navíc rok od roku pomalu roste a s tím se zvyšují i náklady, které pojišťovna vynakládá na péči o ně. V loňském roce vykázala zdravotnická zařízení naší pojišťovny přes dvacet šest tisíc takových pacientů,“ říká Vlastimil Sršeň, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Loni bylo takových případů jen 25 700, předloni 20 tisíc.Žihadlo sršně obsahuje méně jedu než žihadlo včely

Říká se, že tři sršní žihadla mohou zabít i zdravého člověka. To je mýtus.

Podle výzkumů má včela pětkrát až padesátkrát víc jedu než její velká příbuzná, sršeň obecná (latinsky Vespa crabro). Smrtelnou dávku pro člověka tedy neobsahují tři, ale několik tisíc jejích žihadel.

Sršeň obecná je ve skutečnosti mírumilovná a prakticky neškodná. Obavy z tohoto hmyzu pramení z jeho velikosti a hlasitého bzučení.

Navíc je na rozdíl od menší divoce žijící příbuzné, vosy obecné, mnohem inteligentnější. Sršeň na člověka většinou bezdůvodně neútočí. Lidé se sršní často obávají a likvidují jejich hnízda. To je však jako jediné nebezpečné. Sršně totiž utočí, jen když se cítí v ohrožení.

Sršně jsou aktivní i za šera a v noci. Vidí dobře i při minimálním osvětlení. Jenže světlo je neodolatelně vábí. Proto stačí na chvíli zhasnout a odletí.

Bzučící potvory jsou aktivní i letos. Zejména teď, začátkem srpna. „V posledních dnech vzrostl počet výjezdů k bodavému hmyzu,“ potvrzuje deníku Metro Vladimíra Hacsiková, mluvčí hasičů olomouckého kraje. Její kolegové jen za srpen vyjížděli k nebezpečným rojům zhruba čtyřikrát denně.

Ačkoliv si většina lidí myslí, že likvidace sršňů a vos je povinností hasičů, není to pravda. Roje si muži v přílbách berou do parády jen v některých případech. „Vyjíždíme likvidovat roje na veřejném prostranství, kdy hrozí pobodání dítěte nebo alergika, v případech, kdy se roj usadil na veřejné budově, dětském hřišti, mateřské škole a podobně,“ vysvětluje Hacsiková. Navíc pokud lidé zavolají hasiče, hrozí, že se jim jejich dobrý úmysl vymstí. „Když jednotka dorazí na místo a zjistí, že žádné nebezpečí nehrozí, zásah neprovede. V tomto případě může dokonce občana, který zneužil linku tísňového volání, pokutovat,“ říká Hacsiková.

Pokud se vám tedy bodající hmyz usadí na zahradě, musíte vytočit číslo na deratizátora. Na internetu stačí zadat například heslo „likvidace sršňů“ a najdete desítky firem, které se na zneškodňování tohoto hmyzu specializují. Jejich služby ale něco stojí. „Za sršně je to obvykle dva tisíce, za vosy je to osmnáct set. Pokud jedeme mimo metropoli, zákazník platí i dopravné,“ upřesňuje Pavel Kačán, deratizátor z Prahy. Jeho tým slibuje, že dorazí k roji do dvou hodin. V těchto dnech jde do akce jednou nebo dvakrát denně. „Na konci prázdnin budeme vyjíždět určitě častěji. Dozrává ovoce, hmyz je aktivnější a lidé si ho více všímají a volají nám,“ vyhlíží následující dny Kačán.

Pro většinu zdravých lidí není žihadlo od vosy nebo sršně důvodem pro vyhledání lékaře. Otok či nepříjemné svědění brzy ustoupí. Vážnější problémy nastávají většinou jen tehdy, když žihadlo zasáhne jazyk či krk. Hmyzí bodnutí může také potrápit alergiky. V takových případech je potřeba vyhledat doktora a příznaky utlumit za pomoci léků.Komentáře

Hlavní zprávy

Zúžení nejsou pro každého. Auta z nich často přečnívají

Hustopeče jsou kvůli opravě neprůjezdné pro kamiony. Kilometrový úsek objíždějí sedmnáctikilometrovou objížďkou.
vydáno 22. srpna 2017  5:21

Nejen na D1. Omezení na českých silnicích nutí řidiče riskovat. Přitom ušetří jen minuty.  celý článek

Sloupek Mardoši: Razítka

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. srpna 2017  18:31

Vybrat si font, barvu, velikost písma, pak to jen vytisknout a nalepit.  celý článek

Nejvíce odpadů je ze staveb. Denně každý vyhodí 1,4 kila

Popelnice na směsný odpad
vydáno 21. srpna 2017  17:57

Průměrně vyhodí každý Čech ročně do popelnice 500 kilo smetí.  celý článek

Zvířata pořád táhnou. Zoo Praha přivítala milióntého návštěvníka

Miliontý návštěvník se mohl mimo jiné vyfotit s lachtanem.
vydáno 21. srpna 2017  16:48

Trojská zoo přivítala letošního miliontého návštěvníka, kterým se stal Milan Rybka z Prahy 9 se ženou Valentinou a vnoučaty Sabinou a Matějem. V zoo byl...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám