metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

„Utrácíš dvakrát tolik co já,“ slyší Češi od svých partnerů

24. srpna 2018  14:15 Pavel Hrabica Metro.cz
Peníze jsou ve vzájemných vztazích žen a mužů až na prvním místě.

„Jsi příliš rozmařilý!“ To si často myslíme a také říkáme nahlas. Jak zjistil nedávný průzkum, Češi totiž příliš nevěří ve schopnost svých protějšků hospodařit s financemi. Dokonce podezřívají toho druhého, že utrácí dvakrát tolik než oni sami.

„Týká se to stejnoměrně žen i mužů,“ říká Jana Opršalová z Řízení managementu Poštovní spořitelny, která si dala studii zpracovat. Co si mezi sebou nejvíc vyčítají? Pětina žen vytýká partnerům, že utrácejí moc za cigarety, přibližně stejný počet mužů zase nelibě nese, že jejich partnerky utrácejí moc za oblečení. „Co nás ale zaujalo, je to, že mnoho lidí si samo sobě vyčítá příliš velkou útratu za věci, které jejich partnerům ve skutečnosti vůbec nevadí,“ doplňuje Opršalová. Týká se to například potravin nebo výdajů za zábavu s přáteli. Z názorů vyplývá, že právě v tomto směru dokážou být naši partneři úspornější.

Nevěra a tajná konta

40

  • Tolik procent Čechů je nevěrných. I proto často tají před partnery peníze na vlastním účtu, ze kterého pak „bokovku“ financují.

Finance ovlivňují naše chování například i v tom směru, že relativně dost lidí váhá půjčit partnerovi peníze. Ať již na podnikání, nebo na nějakou náročnější investici. „Není to nic překvapivého,“ uvádí pro deník Metro psycholožka Martina Jirovská z manželské a rodinné poradny v Praze 3. „Stále častěji se setkáváme se zvyšující se nedůvěrou partnerů vůči sobě. Platí to jak v rovině vztahů, tak v oblasti financí,“ vysvětluje. Lidé se obávají, že je ten druhý může opustit i ve vyšším věku a po desítkách let společného života. Taky se obávají, že půjčkou tomu druhému by ohrozili společné finanční zdroje. Proto ani nepřekvapí, že bokem si peníze „ulívají“ dvě pětiny lidí. Nejčastěji se jedná o lidi mezi třiceti a padesáti roky.

Jak potvrzuje zjištění Equa bank, mezi hlavní důvody patří to, že nevěří v dlouhodobost a pevnost vztahu. Taky nechtějí, aby jejich partner věděl, kolik opravdu utrácejí, a téměř polovina českých párů má oddělené účty.

Největší radost si děláme nákupem oblečení nebo bot

  • Největší ochotu půjčovat peníze tomu druhému v páru mají mladí lidé do třiceti let.
  • Oddělené účty mají své opodstatnění tam, kde partneři záměrně a výrazně podhodnocují cenu věcí, které si pořídili.
  • Ženy nejčastěji „zlevňují“ před partnerem oblečení a také účty u kadeřníka, muži mobilní telefony a útratu s kamarády.
  • Pětina českých domácností má systém několika účtů. Nejčastěji bývají tři – každý z partnerů svůj vlastní, potom společný, kam posílají část svých výplat na financování bydlení, dovolených a potřeb dětí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám