metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Nedávno proběhla na Praze 8 další revitalizace podchodu, tentokrát pod...
Další 1 fotografie v galerii
Nedávno proběhla na Praze 8 další revitalizace podchodu, tentokrát pod zastávkou Čimice. | foto: Pavla Nazarská

V Čimickém podchodu řádili umělci se spreji a štětkami

24. července 2018  12:31 Filip Jaroševský Metro.cz
Zvelebování tunelů navazuje na Pandemii na Ládví nebo Džungli u zastávky Třebenická.

Z dalšího ponurého podchodu v osmé městské části je místo, kam se vydávají Pražané i tehdy, když zrovna nepospíchají na autobus.

„Nedávno zde totiž proběhla další revitalizace podchodu, tentokrát pod zastávkou Čimice,“ píše čtenářka Pavla Nazarská, která nové malby na zdech v tunelu vyfotografovala a snímek nám poslala.

Mladí umělci vyobrazili v podchodu několik zástupců zvířecí říše. Kromě ptáků, koal a ryb si tu místní mohou nově prohlížet také různé ještěry a korýše. Podchod v Čimicích není zdaleka jediný, který nechala radnice Prahy 8 během posledních let zvelebit.

Nového kabátu se před časem dočkal i podchod pod komunikací Povltavská a železniční tratí u Grabovy vily, vymalování podchodů proběhlo také u metra Ládví, tramvajové zastávky Štěpničná a u autobusové zastávky Třebenická. „Výhodou uměleckých graffiti maleb je, že bývají od sprejerů výrazně méně počmárané než ostatní malby. Věřím, že nové originální a neotřelé malby výrazně zlepší vzhled těchto dříve dosti nevábně vypadajících podchodů,“ říká starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Se starostou souhlasí také organizátor pražské dopravy Ropid. Dle zkušeností ze zahraničí se podle něj stávají umělecky vymalovaná místa obětí vandalismu mnohem méně než běžné šedivě nezajímavé plochy. Podchody ale nejsou jediným místem, kde si lze na osmičce prohlédnout pouliční umění. Takzvanou Zeď Těšnov v minulosti ozdobila celá řada umělců.

„Chceme zvelebit i další nevzhledné frekventované veřejné plochy v naší městské části,“ dodává Petrus.

Šedivé zídky kolem stanic MHD mohou mít mnoho kreativních podob. Své o tom vědí obyvatelé Strašnic, kde tunel od stanice metra Strašnická převlékl kabát hned několikrát. O umělecky vyzdobené okolí MHD není nouze ani u vlakových nádraží. Pod mostem u hlavního nádraží, na místě, kterému se říká U Bulhara, můžete vidět kus oblohy. Lidé bez domova, kteří zde tráví mnoho času, ji tu totiž mají vyobrazenou přímo na mostních pilířích frekventované magistrály.

Aby byl veřejný prostor umělecky zveleben, není třeba zásahu profesionálních umělců. V Praze-Klánovicích podchod od vlakového nádraží vyzdobily malůvkami postaviček děti ze základní školy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám