metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 2 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Vlaková souprava CityElefant
Další 1 fotografie v galerii
Vlaková souprava CityElefant | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

V létě jako v peci i mrazáku, vlaky špatně klimatizují

24. května 2018  11:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Cestující na příměstských linkách trápí výkyvy teplot. Průvodčí je mohou měnit jen o dva stupně.

Jeden z vagonů je při nastupování rozehřátý letním sluníčkem na pekelných čtyřicet stupňů, jakmile ale projdete do jiného, zamrazí vás naplno jedoucí klimatizace. Takovou situaci pravidelně zažívají cestující v příměstských vlacích. Podobné situace byl svědkem také deník Metro, kterému si ve vlaku S1 směrem na Kolín postěžovala nervózně přecházející cestující ve středním věku. „Nevím, co má teď člověk dělat. V jednom vagonu vedro, v druhém morna,“ kroutila hlavou.

Podobnou situaci zažil v posledních teplých dnech téměř každý, kdo pravidelně využívá při cestě do hlavního města a z něj vlaky linky S. Na těchto trasách se po kolejích prohánějí soupravy CityElefant, které obvykle tvoří tři samostatné vozy. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského má díky tomu každý vagon zároveň vlastní klimatizační jednotku. Proto se může teplota každé části vlaku mírně lišit.

„Teplota se sice nastavuje ručně, zároveň je ale automaticky regulována v závislosti na vnější teplotě prostřednictvím čidel. Tu může vlakový doprovod v mírném rozsahu o plus minus dva stupně upravit také během jízdy,“ vysvětluje Šťáhlavský.

Potíž je v tom, že soupravy linek S občas potrápí právě poruchy vzduchotechniky. V takovém případě prosba na průvodčího, zda by mohl s teplotou něco udělat, již neobstojí.

„Pokud je v některém voze klimatizace méně účinná nebo zcela neúčinná, pak to může být způsobeno nějakou závadou, například únikem chladicího média, poruchou některého ze snímačů teploty, klimatizační jednotky a podobně. Pro opravu je pak nutné celou jednotku odstavit, proto pokud se nejedná o závadu ohrožující bezpečnost a zdraví osob, je prováděna až v rámci odstavení jednotky k provoznímu ošetření v depu,“ dodává Šťáhlavský.

Během dne jezdí jednotky CityElefant v krátkých intervalech a v příměstské dopravě ujedou denně jen okolo Prahy čtyři sta až pět set kilometrů. V některých případech i šest set. Mírně nepříjemná teplota by tak na krátkých úsecích neměla být dle dopravce rozhodně zdraví nebezpečná.

Vlaky CityElefant nečelí problémům jen v létě. Pokud totiž v zimním období klesne teplota příliš nízko pod nulu, mrazy v nich vyřazují záchody z provozu. „V důsledku mimořádně nízkých teplot zde zamrzá voda, včetně té odpadních v nádržích,“ vysvětloval v minulosti Šťáhlavský.

Klimatizace zlobí i v autobusech, řidiči ji nezapínají

  • Malé autobusy, jakými se lze projet linkou 108 na Bílou Horu, mají zamčená okénka. Nelze je tedy ani ve vedru otevírat a vůz je opatřen klimatizací. Řidiči však zapomínají přísun vzduchu zapínat, a tak zde bývá vedro k zalknutí.
  • „Už jsem zažila situace na omdlení. Nevím, co dělat. Tento týden jsem se už donutila a zeptala se řidiče v busu, když se situace už po tisící opakovala, proč nejdou otevřít okénka nebo proč nepouští klimatizaci, že je přece už vedro. A on na to, že klimatizace má asi sedmnáct stupňů a při té je mu zima, tak ji skoro vůbec nepoužívá a nepouští,“ popsala deníku Metro čtenářka Bára Jirsová.
  • Začátkem roku 2018 bylo provozováno 55 autobusů s celovozovou klimatizací.
  • Podle některých cestujících k  podobné situaci zřídka dochází také u moderních kloubových tramvají, které jsou klimatizací rovněž vybaveny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské vánoční trhy budou i moderní

Vizualizace
vydáno 21. listopadu 2018  16:42

Trhy na Staromáku nebo Václaváku s davy lidí známe všichni. Podnikaví mladí lidé si ale vánoční trhy dělají po svém, a tak město může svým obyvatelům i...  celý článek

Ochladilo se. Nocleženky jsou zpět

Bezdomovec (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  14:46

Zima je za dveřmi a většina z nás si mrazivé noci nedokáže představit jinak než z pohodlí domova. Pohled na zasněžené město je skrze okno bezesporu...  celý článek

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám