metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Psi ušatí
Psi ušatí | foto: Zoo Praha

V pražské zoo se narodilo pět psů ušatých

8. srpna 2012  11:37 ČTK
Zoologická zahrada je bohatší o pět psů ušatých. Ty rozšířily řadu úspěšně odchovaných štěňat, která za uplynulých šest let přivedli na svět jejich rodiče. "Celkem se jim tak narodilo už 27 mláďat," uvedla mluvčí zoo Tereza Palečková. Nově narozená štěňata jsou k vidění v pavilonu Afrika.

Nynější chovný pár psů ušatých je v pražské zoo od roku 2005. Samice pochází z jihoafrické farmy a první mláďata přivedla na svět dva roky po příchodu do Prahy, poté následovalo dalších pět vrhů štěňat. Přitom před rokem 2007 zoologická zahrada takové úspěchy s mláďaty psů ušatých neslavila, za čtvrt století jich odchovala jen pět, uvedla mluvčí.

Zvířata si smějí budovat vlastní nory

Chrup i sluch má na jedničku

  • Pes ušatý na rozdíl od ostatních psovitých šelem žere hmyz. K tomu má dobře uzpůsoben chrup, který je drobný a tvoří ho 48 zubů.
  • Pro psa ušatého typické obrovské boltce svou délkou přesahují délku hlavy a v jeho africké domovině mu slouží k zachycování i velmi slabých zvuků.

"Společně s vybudováním nové expozice pro psy ušaté jsme změnili i metodiku jejich chovu: zvířatům jsme umožnili, aby si budovala své vlastní nory, a u chovného páru ponecháváme takzvaného helpera - starší mládě, které pomáhá s odchovem svých nově narozených sourozenců," vysvětlil kurátor savců v pražské zoo Pavel Brandl. Ve volné přírodě jsou tito helpeři běžným jevem, v odchovu v lidské péči se jich ale příliš často nevyužívá.

Štěňata psů ušatých se rodí v noře, kterou pro ně připraví jejich rodiče. Pražský chovný pár má ve výběhu k dispozici i umělou noru, přednost dává ale té, kterou si sám vyhrabal. Štěňata se mimo noru poprvé vydávají zhruba 17 dní po porodu. Pětice pražských štěňat už noru opustila a seznamují se s venkovním výběhem, doplnila mluvčí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám