metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Na Slovensku si může cyklista dát dvě desítky. Sněmovna řeší, jak to bude u nás

  8:27
V Česku se tolerance alkoholu u cyklistů stále řeší ve Sněmovně. Návrh již exsenátora Zdeňka Škromacha sice prošel Senátem, ale poslanci o něm zatím nehlasovali.
Ilustrační foto | foto: Ota Bartovský, MAFRA

To na Slovensku na rozjařené cyklisty už hledí jinak. Od 1.ledna je tu alkohol v sedle povolený. Slovenská tolerance alkoholu na kole ale není jediná dopravní změna, která letos začala v Evropě platit. Více o novinkách na silnicích najdete níže.

Parlament u našich východních sousedů loni schválil novelu, která cyklistům povoluje 0,5 promile. Tato novinka ale platí pouze pro území obce nebo pro cyklostezku, tedy podobně jako chtěl bývalý politik Škromach. Jízda na kole v opilosti mimo obce je i dál bez tolerance.

Podle slovenských předkladatelů novely zákona je potřebné i tímto opatřením podporovat cykloturistiku. „Třeba i na bázi pozitivní diskriminace ve vztahu k užití alkoholických nápojů,“ uvedli hlavní tvůrci novely zákona – poslanci Tibor Bastrnák a Gábor Gál.

Na Slovensku se mluvilo dokonce i o tom, že by byl alkohol s tolerancí 0,3 promile povolen i za volantem. Návrh však neprošel.

Novinky v Evropě

Vyrážíte autem za hranice Česka? Dejte pozor, došlo ke spoustě změn v předpisech. Pokud pojedete vozem se ztmavenými bočními okny do Francie, hrozí vám automaticky pokuta až 135 eur.

Od dubna bude platit nová povinnost pro řidiče z ciziny, kteří jedou do Paříže. Auto musejí mít označené ekologickou plaketou. Sami Francouzi musejí mít toto označení už od července.

V Rakousku upravili silniční zákon. Nově může fotografie z radaru být podkladem i k pokutě za nepřipoutání se, telefonování za jízdy či například nepoužití ochranné přilby.

Další rakouská změna je také to, že v některých úsecích nemůžete kvůli emisím jet rychleji. Za překročení limitu hrozí odebrání klíčků od vozidla a pokuta.

V průběhu roku 2017 se v celé EU bude upravovat značení pohonných hmot. Cílem je sjednotit názvy paliva v jednotlivých státech. To by mělo přispět lepší orientaci řidičů. Ti často tápou, jaký benzin v cizině natankovat.

V Rakousku mají také novou značku (symbol zástrčky), která povoluje parkování pouze elektromobilů.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

vydáno 25. dubna 2024  16:42

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší přednosta zdejší kardiochirurgické kliniky Petr Šantavý....  celý článek

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

vydáno 25. dubna 2024  16:32

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní zástupce lékaře Zdeňka Šose z Domažlicka a jeho syna Petra,...  celý článek