metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 26 °C

Sobota, 26. května 2018. Svátek má Filip.
Svařené víno sice chutná, není však ideální na zahánění žízně.
Větší foto
Svařené víno sice chutná, není však ideální na zahánění žízně. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

V zimě lidem hrozí dehydratace možná více než v letním období

28. ledna 2018  8:33 Kamila Hudečková
To, že se v létě musí dostatečně pít, asi všichni vědí. Ale platí to také v zimě, i když tělo si o tekutiny „neříká“.

Ráno si uvaříte teplý čaj nebo kávu a další doušek pití do sebe dostanete zase až kolem oběda. A protože je venku chladno, objednáte si zase čaj nebo svařák či kávu. Kdo by to neznal, především pokud trávíte zrovna čas na horách. Ale to je špatně. Vypít denně několik hrnků čaje a kávy, a k tomu třeba i svařené víno, ke správné hydrataci příliš nepomůže, spíše naopak.Kofein podporuje funkci ledvin a tím i odvodňování organismu. Alkohol je na tom ještě hůře – tlumí vylučování antidiuretického hormonu, což zvyšuje ztrátu tekutin a minerálů ledvinami. Alkohol ve vyprahlém organismu tedy zapříčiní ještě větší odvodnění.

Na optimálním obsahu vody v našem těle přitom závisí i termoregulace, nelze proto čekat, že po pár šálcích teplého nápoje budeme zahřátí po celý den.

Když tedy tělo začne trpět nedostatkem tekutin, dostaví se známky dehydratace. Ta prohlubuje únavu, zvyšuje náchylnost k nemocem dýchacího ústrojí a kůže a přináší i potíže s hubnutím.

Proto, i když v zimě nepociťujete žízeň, pijte i jiné nápoje než čaj a kávu. I když se moc nehýbete, ztrácí organismus za den zhruba dva a půl až tři litry vody. Podobné množství je tedy zapotřebí znovu získat zpět, a to rovnoměrně během celého dne, abyste ledvinám usnadnili pravidelné vylučování. Nejlepší je čistá voda, kterou lze dochutit třeba citronem nebo čerstvou okurkou.

Nesprávný pitný režim je také často jednou z hlavních překážek hubnutí. Pokud dostatečně pijete, přispíváte tím k odbourávání tuků z těla a vyplavování toxických látek. „Tělo má svoje vnitřní regulační mechanismy, dva a půl litru vody denně k jeho správnému fungování opravdu stačí. Dostatečné zavodňování organismu dokonce slouží jako prevence zbytečného zadržování tuků a vody.

Pokud trpíte zadržováním vody v těle, rozhodně neplatí, že byste měli pít o to méně. Namísto toho je žádoucí pozměnit celý stravovací režim a zařadit do něj potraviny, které pomáhají s odvodněním – například rajčata, rukolu nebo meloun,“ radí profesor Vladimír Teplan, nefrolog a klinický konzultant výživového programu Cambridge Weight Plan.

K zavodnění a zahřátí pomůže také konzumace syrové zeleniny. Kromě vody v čisté formě totiž obsahuje i fytolátky, které podporují správnou funkci metabolismu. Obzvlášť v zimě může na naše tělo zelenina působit spíš chladným dojmem, není to ale zcela pravda. Organismus zahřívá třeba mrkev, řepa, fenykl, koriandr nebo jarní cibulka.

Pozor na vlhkost vzduchu

  • Ve vytápěných místnostech během zimní sezony klesá vlhkost vzduchu pod 40 procent, v krajních případech i pod 20 procent. A to není pro zdraví nic dobrého.
  • „Suchý vzduch způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Překrvení sliznice nosohltanu zase vede k pocitům ucpaného nosu a opakovaným laryngitidám, především u dětí. Dojít může i k vysychání kůže, vzniká tak chronický zánět pokožky a ekzém. U starších lidí a dětí hrozí v suchém prostředí rychlejší dehydratace,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Hondl.
  • Zvlhčit vzduch v interiéru lze mnoha způsoby, od obyčejného přehození mokrého ručníku přes topení po využití zvlhčovačů.Komentáře

Hlavní zprávy

Jak zvýšit efektivitu pracovních schůzek?

Ilustrační snímek
vydáno 26. května 2018  5:59

Různé mítinky zabírají zhruba třetinu pracovní doby.  celý článek

Umělé vlnobití? Sobota bude patřit v akvaparku rychlosti

Akvapark v Čestlicích
vydáno 25. května 2018  16:15

Závodům na toboganech patří tento víkend akvapark na okraji Prahy.  celý článek

Prahou projde velký pochod kominíků

Průvod začíná na Hradčanském náměstí.
vydáno 25. května 2018  14:45

Praha oslaví 150 let Jednoty kominíků. Těšte se na Annu K i historické vozy.  celý článek

Hvězdy míří do Bohnic

Kašpárek v rohlíku, Pavel Kružík
vydáno 25. května 2018  13:13

Víkend bude patřit bohnickému festivalu Mezi ploty.   celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám