metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Valentýn ve světě. V Arábii ho zakázali, na severu den kámošů

  13:13
Každoročně je 14. únor spojený hlavně s láskou. Ale ne všude.
Červené valentýnské růže | foto: Florea.cziDNES.cz

Co země, to jiný svatý Valentýn. Patří k němu srdíčka, zámečky lásky, květiny, slavnostní večeře či romantický dárek. Slaví ho téměř po celém světě, přesto má jeho oslava různou podobu.

Střední Evropa

Symbolem svátku lásky může být i prase. Alespoň v Německu má představovat lásku a touhu. Na valentýnských kartičkách se objevuje společně s čtyřlístkem, který tradičně přináší štěstí.

V Bulharsku se 14. února slaví den vinařů. Páry si svou zamilovanost připomenou romantickou večeří, nezadaní si dopřejí pár skleniček vína.

Vídeň plus Valentýn rovná se hudba a tanec. Jsou jich plné ulice i restaurace. Hlavně Vídeň stále miluje valčík.

Britské ostrovy

Ve Velké Británii si na Valentýna páry obvykle rozdávají dárky. Zajímavostí je, že například v hrabství Norfolk na východě Anglie obdarovává děti postavička jménem Jack Valentine. Lidé v Anglii považují 14. únor také za ptačí den. Holubi a labutě údajně tvoří páry na celý život, právě proto si v tento den lidé volí své partnery. Mnoho Britů si místo klasické oslavy jde raději zabruslit.

I Skotové mají lidé své valentýnské tradice. Na každoročním festivalu si mladí lidé losují z klobouku jméno toho, s kým pak protančí valentýnský večer. Podle jiného zvyku se pak „Valentýnem“ stane první osoba, do které náhodou vrazíte na ulici.

Severní Evropa

U „chladných“ Seveřanů se Valentýn více než zamilovaných týká kamarádství. Finové 14. února telefonují hlavně přátelům ze školy, kolegové z práce chodí na společné večeře, do sauny nebo na bowling. Posílají také přáníčka a kupují dárky, ale věnují je svým dobrým kamarádům. Jde o oblíbený den zásnub či svateb.

Originální zvyk mají v Dánsku. Především mladí lidé si posílají básničky a říkanky – romantika není podmínkou, spíše jsou vtipné a zábavné. Jejich specifikem je, že jsou originální. Snaží se je vymýšlet sami. A ještě jedním zvykem se zamilovaní ze severu Evropy odlišují – když už darují květiny, jde výhradně o sněženky.

Pobaltí

Na kamarádství kladou důraz i v Estonsku. Tam po ulicích jezdí speciální autobusy lásky. Jsou určeny pro osamělé muži či ženy, kteří se v nich mohou seznámit s lidmi s podobným osudem.

Asie

Na Tchaj-wanu patří k svátku lásky velké kytice. Muži při jejich pořizování musí dát pozor nejen na barvu, ale i na jejich počet – 99 rudých růží znamená věčnou lásku, v počtu 108 růží je údajně zašifrována nabídka k sňatku.

Svatý Valentýn je také oblíbeným dnem svatebním. Obyvatelé Singapuru věří, že svatba na 14. února vnese do manželského života více lásky a štěstí. Na Filipínách dokonce každoročně probíhají hromadné svatby, při nichž se oddává i několik tisíc párů najednou.

V Japonsku dávají ženy dárky mužům – ti si tak pochutnají především na čokoládových pralinkách.

Úplný opak přináší 14. únor v Saúdské Arábii. Je jednou z mála zemí, kde je svátek sv. Valentýna zakázán. Důvod? Předmanželská milenecká láska mezi mužem a ženou je zde považována za hřích. Striktní zákaz platí přes deset let – žádná romantika, červená barva, růže ani čokoláda.

Afrika

Stejně jako v Japonsku, i v některých zemích jižní Afriky jsou na sv. Valentýna aktivnější ženy. Na rukávy si připínají srdíčko se jménem muže, který se jim líbí. Muži jim tuto pozornost mohou oplatit o měsíc později – tzv. Bílý den vznikl proto, aby mohli zase pánové obdarovat něžnější „polovinu lidstva“. Slečny i dámy obvykle dostanou květiny, šperky či bílou čokoládu. A Ghana dokonce udělala ze sv. Valentýna národní den čokolády.

Na konci ledna, uprostřed roku, ale také celý jeden týden

Svátek svatého Valentýna se v některých zemích světa slaví jindy než 14. února.

  • Ve Walesu mají kromě Valentýna také svátek svatého Dwynwena, patrona milenců, jenž se slaví 25. ledna. Popularita svátku rok od roku stoupá, při jeho příležitosti se pořádají koncerty a večírky. Symbolem lásky je složitě vyřezávaná dřevěná lžíce.
  • Ve Slovinsku mají 14. únor spojený s přírodou, protože věří, že svatý Valentýn nosil u sebe klíče, kterými „odemkl“ zamrzlé kořeny všech rostlin. Svátek lásky Slovinci slaví 12. března, na svátek svatého Gregoryho.
  • V Brazílii se místo Valentýna slaví 12. června Dia dos Namorados, volně přeložený jako Den milenců. Svobodné ženy pořádají rituály, aby si našly dobrého partnera.
  • V Argentině se svátek zamilovaných neslaví pouze jeden den, ale rovnou sedm. Nazývá se sladkým týdnem a drží se od 13. do 20. července.
Autor: Šimon Merta Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek