metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 16 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Válkou zničený klenot, který je v UNESCO, se otevře příští léto

  16:19
Syrská Palmýra prochází velkou rekonstrukcí.
Chrám Baal-Shamin před příchodem bojovníků Islámského státu | foto: Profimedia.cz

Starověké město Palmýra utrpělo kvůli nájezdům válečníků Islámského státu obrovské škody. Teď se mluví o tom, že by se sem už příští léto měli vrátit turisté. Syrský klenot prochází rozsáhlými opravami. Na nich se podílí nejen UNESCO, které Palmýru v roce 1980 zapsalo na svůj seznam, ale také další organizace a státy, mezi nimiž jsou Itálie, Polsko či Rusko.

Nyní se obnovují starověké artefakty, celé budovy či sochy. Islámský stát v Palmýře zdemoloval například slavný tetrapylon a amfiteátr z 2. století n.l. Ten byl jednou z největších podobných staveb své doby. Každý ze čtyř pilířů nesl 150 tisíc kilogramů těžkou hlavici. Římané tyto stavby budovali na důležitých křižovatkách a sloužily jako obdoby triumfálních oblouků. Zmizel také chrám Baal-Shamin. Ten byl považován za jednu z nejvýznamnějších historických staveb pocházejících z prvního století a figuroval na seznamu světového dědictví UNESCO. Vzácné sochy a artefakty rozprodali na černém trhu. S obnovou toho, co zbylo, pomáhají evropští archeologové s využitím moderních technologií. Do prací se zapojují i Češi, za 2,5 milionu dodali různý materiál a několik artefaktů by ze Sýrie mělo přiletět do Prahy.

Teroristé z Islámského státu (IS) se Palmýry zmocnili v roce 2015. V roce 2016 byla osvobozena ale Syřané město opět ztratili, úplného osvobození se dočkalo až v březnu 2017. Během obou okupací IS poničil největší část nejvzdálenějších památek. Politici a odborníci jejich konání označovali za barbarské. UNESCO označilo jejich likvidaci za „válečný zločin“.

Palmýra má nezměrnou historickou hodnotu. První archeologické nálezy se datují do období mladší doby kamenné a první zmínky o městě pocházejí z počátku druhého tisíciletí před naším letopočtem. Bylo také součástí Římské říše, která měla společně s řeckou architekturou vliv na jeho podobu.

„Sýrie je plná památek z dob Féničanů až po islámské památky. Je to kolébka civilizací,“ řekl generální ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš v loňském rozhovoru pro server iDNES.cz.

Islámský stát nelikvidoval památky jen v Palmýře, ale také ve starobylém asyrském městě Nimrúdu – tam na vzácné budovy vyjely buldozery, sochy zase rozbíjeli kladivy v muzeu v Mosulu. Sen o tom, že by se syrská Palmýra mohla opět v létě otevřít se sice pomalu zhmotňuje, přesto je problém ještě v tom, že Sýrie je stále neklidnou částí světa.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Komerční sdělení

Město Split – 6 míst, které si užít v okouzlující Dalmácii

vydáno 26. dubna 2024

Chorvatsko je oblíbenou destinací a ročně láká spousty turistů. Čeká na vás spousta krásných míst, mezi jedno z těch nejoblíbenějších patří Split. Jde o...  celý článek

Komerční sdělení

Jak vybrat koberec do kuchyně, který doladí prostor

vydáno 26. dubna 2024

Kuchyně je pro mnoho z nás srdcem domova. Je to místnost, kde se setkáváme, vaříme a celkově trávíme spoustu času. Dlouho ovšem byla považována za...  celý článek