metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Snímek Matrix AB na festivalu dokumentů v Jihlavě představil a na dotazy...
Dokumentarista Vít Klusák | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vážím si Bangy, Bílá mě zklamala, tvrdí dokumentarista Klusák

14. prosince 2016  14:15 Filip Jaroševský Metro.cz
Neonacista je taky jenom člověk. Alespoň podle filmového režiséra a dokumentaristy Víta Klusáka. Ten v posledních několika dnech téměř neopouští střižnu, kde pracuje na svém novém dokumentu Svět podle Daliborka. Jeho hlavní postavou je autentický prostějovský neonacista Dalibor, který vedle svých extrémně xenofobních postojů skládá písně, píše básně, maluje či natáčí amatérská videa.

Hajlování na koncertě

  • Režisér tvrdí, že se na koncertech kapely Ortel hajluje. Důkazem mají být záběry v jeho novém dokumentu. „Se zveřejněním těch hajlujících fanoušků začaly chodit i výhrůžky,“ řekl deníku Metro režisér.
  • Záběry byly odvysílány v pořadu 168 hodin České televize. Objeví se i v připravovaném dokumentu. Režisér záběry zveřejnil v reakci na nenávistné projevy a rasistické nadávky na sociálních sítích vůči zpěvákovi Radku Bangovi při předávání cen Slavík.

„Každý bychom měli zkusit vyléčit jednoho nácka ve svém okolí,“ říká filmař, který stojí za několika známými dokumenty jako Český sen, Vše pro dobro světa a Nošovic, Dělníci bulváru nebo Matrix AB.

Jaký máte názor na vlnu rasové nesnášenlivosti, která se nyní šíří Českem?
Postoj národa nelze vyvozovat z internetových diskusí, podle těch bychom byli na pokraji občanské války za čistotu české rasy. Troufám si tvrdit, že Češi jsou k jinakosti vlídnější a otevřenější, než jak se obecně soudí. Co mě děsí, je, jak se na té vlně strachu vezou čeští politici. Místo aby situaci zklidňovali a krotili nálady, které mohou vést k fatálním situacím, tak je umně využívají ke své popularitě, protože máločím se dá lid tak dobře ovládat jako strachem.

Také se medializovala kauza kolem úspěchu kapely Ortel na Slavících...
Tihle malí zakuklení fašounci se staví do pozice novodobých disidentů, proto to připodobňování ke Karlu Krylovi, který ve své době také prchal za svobodou. Nejen proto bych je hnal klackem. Je potřeba bez okolků zdůraznit, že kapela Ortel je náckovská: vznikla z nepokrytě neonacistické kapely Conflikt 88 (číslo značí Heil Hitler), její frontman pan Hnídek se s plzeňskými nácky doložitelně kámoší a fotí, jejich publikum se hemží holými lebkami a tričky, která si kupují jen skinheadi. Je tragikomické, že organizátoři té nablblé slavičí soutěže tohle vidět nechtějí. A nesmírně si vážím Radka Bangy, že na rozdíl od zbytku naší pop music scény není posera a pokrytec.

Myslíte, že podobné incidenty prohlubují nenávist vůči menšinám a cizím kulturám v Česku?
Slavík je jen měřítkem lhostejnosti, strkáním hlavy do písku. Nejde o tu soutěž a kdo v ní soutěží a vítězí, ale jak se k tomu ta scéna postaví. Lucie Bílá prohlásila strašidelnou věc a sice, že náckovství jejích kolegů se má probírat jen v zákulisí. Jenže to je ten průšvih, že ti nejviditelnější nejenže nic neudělají, ale ještě horují za to, aby se o tom mlčelo. Sebevědomá zdravá společnost musí umět takové fenomény pojmenovat a odsoudit. Český mainstream je děsivě beznázorový, bezhodnotový. A teď ještě začne urážet kolegu, který se jako jediný ozve. To jsme my.

Myslíte, že váš nový snímek může někomu otevřít oči?
My se tím filmem pokoušíme zbavit mýtů naše národní náckovství. Ukázat, že nenávist se rodí z výbušné směsi strachu a frustrace. Že jsou to vlastně zapomenutí, zašlapaní, vystrašení lidé, kteří potřebují víc pomoct než zavřít do vězení. Možná to bude znít bláznivě, ale já jsem k tomu svému náckovi záměrně přistoupil citlivě, přátelsky, zvědavě, se snahou ze všech sil pochopit, jak se někdo může v roce 2016 vracet k Hitlerovi a jeho praktikám. A mám takovou naivní vizi: Každý bychom měli zkusit vyléčit jednoho svého „nácka“ ve svém bezprostředním okolí. Rozšířit mu obzory, seznámit ho s přáteli cizinci, dát mu ochutnat nějakou exotickou kuchyni, vzít ho do divadla..

Natočil jste již pěknou řádku filmů. Podle čeho volíte témata?
Klíčové není téma, ale jak se k němu postavíte. Nemá smysl ten nekonečný proud obrazů, myšlenek a informací, co se na nás valí z televizí a internetu, rozšiřovat o to, co už bylo řečeno. Takže se věnuji jen tomu, kde ucítím možnost nové překvapivé perspektivy s potenciálem léčit staré neduhy. A reakce diváků jsou extrémní: buď ostře odmítavé, nebo naopak nesmírně přívětivé. Nic mezi tím.

Komentáře

Hlavní zprávy

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Dnes bude jmenován primátor, vrhne se na IT

Zástupci nové pražské koalice Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha Sobě) a...
vydáno 15. listopadu 2018  5:55

Přehled osobností, které zasednou do rady hlavního města, přináší deník Metro.  celý článek

Hokej na rybníku a pak cesta do Kanady

Hraje se na nízké branky bez brankáře.
vydáno 14. listopadu 2018  14:45

Registrovat se na mistrovství republiky může každý. První cena je placená cesta na zámořský šampionát.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám