metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 17 °C

Neděle, 24. června 2018. Svátek má Jan.
Nechají nahlédnout pod pokličkou vědy.
Nahlédněte pod pokličku vědy. | foto: Techmania Science Center

Vědci ukáží, že nejsou hloubavými podivíni, ale showmani

24. září 2012  16:16 Marek Peška Metro.cz
Zkuste si, být kosmonautem a pohybujte se na povrchu Měsíce, poznejte s Einsteinem tajemství hvězd a vesmíru, nechte se vtáhnout do netradiční show s tekutým dusíkem, buďte u operace, kdy člověka rozříznete vejpůl, aniž byste mu cokoli udělali - tedy prohlídku lidského nitra bez řezání, sledujte parazity pod mikroskopem. To vše vám umožní Noc vědy, která se chystá na 28. září v celém Česku. Bohatý program je připraven i v Praze.

"Cílem akce je představit vědce jako obyčejné lidi, ukázat, že to nejsou od reality odtržení podivíni a přesvědčit každého, že vědecká práce není neuchopitelná. Právě to veřejnost na akci láká - zažijí vědce tak, jak je neznají: jako vtipné baviče, poutavé vypravěče nebo zapálené showmany," říká za organizátory Noci vědců Tomáš Moravec.V Praze můžete navštívit několik míst, kde můžete nahlédnout pod pokličku vědy a vědátorství. Třeba v Planetáriu budou mít lidé možnost zkusit 4D simulátor, díky němuž mohou lidí zažít pocity budoucích astronautů při cestách po Měsíci nebo Marsu. Dozvědí se a na vlastní oči uvidí simulaci vzniku vesmíru, jak fungují fyzikální zákony nebo show s tekutým dusíkem. Ke stému výročí pobytu Alberta Einsteina v Praze se chystá premiéra pořadu Tajemství času a hvězd.

Co je noc vědců?

  • Jedná se o největší jednodenní akci na podporu vědy a techniky, která probíhá 28. září na stovkách míst po celé Evropské unii. V Česku se koná také v Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, nebo Liberci.
  • Cílem akce je originálními způsoby zprostředkovávat kontakt vědců s veřejností, a to zábavnou formou.
  • Letošní motto zní "věda nestárne", a představuje konkrétní vědce, jejich práci a myšlenky.

Ve Štefánikově hvězdárně se projdete vesmírem. Odborníci představí své scénáře kosmických katastrof, bude připravena exkurze na pracoviště robotického dalekohledu, v kopulích budou k dispozici dalekohledy, ukáží vám vyhodnocování sluneční činnosti a různá měření.

Seznamte se s netopýri, rostlinami i škůdci

Kde se akce koná

  • Hvězdárna a Planetárium hl. m. Prahy, Královská obora 233
  • Štefánikova hvězdárna, Petřínské sady
  • Přírodověděcká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Albertov 6
  • VŠCHT Praha, Technická ulice
  • Výzkumný ústav rostlinné výroby, Drnovská 73

Dalším tématem budou noční dravci - netopýři. S těmi se můžete setkat v Přírodovědecké fakultě UK. Právě tam vás také zavedou do říše hmyzu i rostlin. Dozvíte se například, co dělají květiny v noci. Otevřou vám zde i mnohým lidem vzdálený obor - demografii. Lidé zjistí, co demografové potřebují a používají při své práci, jak sbírají data o obyvatelích České republiky, proč jsou tak důležitá a co mohou prozradit. Navíc se zde připravují i atraktivní vědecké mikrofotografie z elektronového a fluorescenčnho mikroskopu.

V části programu s názvem Věda je krásná ukážou lidem netušenou krásu a estetiku, na kterou přírodovědci při své bádání. Prozradí, že je obzvlášť vtipné je pozorování "dovádivé" mlhoviny. Krásné jsou třeba fotografie kvasinek nebo ohyb světelných vln v nanostrukturách.

Lidé, kteří chtějí proniknout do tajů chemie, mohou navštívit Noc vědců v budově Vysoké školy chemicko-technologické. Přidruženou akci k Noci vědců chystají ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Ruzyni, kde se představí svět rostlin a jejich škůdců.Komentáře

Hlavní zprávy

Simpsonovi: Na dánštinu si dává pozor

Jiří Lábus při dabingu
vydáno 23. června 2018  16:59

Premiérové a čerstvě nadabované díly z nové, 29. série běží každé pondělí večer.  celý článek

Menorca – ne tolik objevené kouzlo Baleár

V Mahónu je také největší přístav na Baleárech.
vydáno 23. června 2018  14:22

Do hlavního města Mahónu létají z Prahy přímé spoje.  celý článek

Nová A1 je nižší, širší a hezčí

Stylovka do města? Nejsilnější verze určitě pobaví i na okresce.
vydáno 23. června 2018  13:12

Pod hranou kapoty má tři úzké otvory jako vzpomínku na Audi Sport Quattro, soutěžní legendu z roku 1984.  celý článek

Nohavica i Olympic. Benátská! s Impulsem láká na česká esa

Jaromír Nohavica
vydáno 23. června 2018  11:55

Za necelých šest týdnů odstartuje 26. ročník festivalu Benátská! s Impulsem ve sportovním areálu Vesec u Liberce.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám