metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Vhodné kozy a úžasní roboti budou společně produkovat chytré potraviny

  5:16
V příštím období se výzkumníci chtějí zaměřit na další vývoj biosenzorů.
Není koza jako koza. Některé pomáhají vědcům. | foto: WikiMetro.cz

Co mají společného kozy domácí, biočipy a roboti? Ač to zní možná neuvěřitelně, mnohé. Alespoň ve výzkumném projektu s názvem Smart potraviny s biočipovou kontrolou. Ten má připravit a zavést do výroby inovativní a nutričně vyváženou výživu za využití nejnovějších poznatků a technologií.

„Projekt má zlepšit biotechnologické postupy a získat nutričně zajímavé výsledky. Součástí je i vývoj efektivní analytické metody pomocí nově připravených biočipů. Důležitým cílem projektu je také efektivní monitoring výživových složek, zejména esenciálních aminokyselin, esenciálních mastných kyselin, vitaminů a minerálních látek. To vše dokážou analytické biočipy zmapovat,“ říká Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky (TA ČR).

Vývoj a následné zavedení do výroby tohoto typu výživy mají podle odborníků význam pro zdravotní stav populace. Jedním z důležitých cílů nového projektu je totiž zajištění bezpečnosti a přijatelnosti potravin z hlediska potravinových alergií. Z tohoto pohledu je například dominantně využívané kravské mléko jedním z nejčastějších spouštěčů alergií u kojenců a batolat.

„Analytické metody prostřednictvím biočipů jsou schopné identifikovat typy bílkovin v mléce, které alergie způsobují, a následně problém ve výživě řešit. Ukazuje se tak, že vhodnějším pro konzumaci a přípravu potravin je mléko kozí, které je podstatně nutričně vhodnější pro lidskou výživu a má i lepší zastoupení bílkovin či tuků,“ dodává Petr Novotný z firmy Essence line, která na projektu pracuje spolu s Výzkumným ústavem potravinářským Praha. Takto získaný produkt bude podle něj chráněný třeba i patentovou přihláškou. V další fázi vyvinuli biočipový diagnostický nástroj pro kontrolu nutričních a alergenních hodnot, potenciálních kontaminací a plemenářských charakteristik.

Zde konečně přicházejí na řadu zmiňovaní roboti. „Využili jsme velmi přesnou robotickou sestavu k tisku biočipů a 3D tiskárnu k výrobě mikrofluidní platformy na bázi protilátkových sond a oligonukleotidů,“ doplňuje Novotný.

Tiskový robot je vhodný pro přípravu DNA, protilátkových, celobuněčných a dalších čipů, včetně těch, které se dají využit v potravinářské či zdravotnické diagnostice. Navržený a vytištěný originální biočip se skládá ze souboru sond uspořádaných na pevném substrátu a umožňuje provádět mnoho testů současně.

V příštím období se výzkumníci chtějí zaměřit na další vývoj biočipů, dále pak na biomarkery a jejich význam. Zejména pak na interleukiny jako markery zánětu a na nutriční obsah vitaminů. Ukončení projektu plánují jeho autoři v závěru příštího roku.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek