metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C - oblačno až zataženo, přechodně místy i polojasno.

Pondělí, 20. února 2017. Svátek má Oldřich.
Přihlášení
Eshop
E-shop (ilustrační foto)

Více zásilek, méně řidičů. Ježíškovi si raději napište dřív

12. prosince 2016  10:40 Marek Hýř Metro.cz
Sháníte dárky přes internet na poslední chvíli? Letos raději nespoléhejte na to, že přijdou včas.

Do kdy objednat zboží

  • Česká pošta: Pokud zákazníci podají svoji zásilku do úterý 20. 12., pak pošta garantuje dodání balíku do Štědrého dne. Balík musí být ale podán nejpozději do 16.30 hodin. U některých poboček i dříve.
  • Alza.cz: Pokud si zákazník vyzvedne dárky osobně na pobočce, může objednávat ještě 22. prosince. V centrálním showroomu v Praze – Holešovicích má otevřeno i na Štědrý den do 12 hodin.
  • Mall.cz: Objednávku na pobočku či výdejní místa doporučuje učinit do 22. prosince.
  • Zaslat.cz: Podle této přepravní služby je nejzazší termín 18. prosinec, u zásilek z ciziny je to 10 pracovních dní před Vánocemi – tedy dnes.

Ekonomice se daří. Lidé nakupují o sto šest a hlavně v e-shopech je rok co rok během adventu větší frmol. Zatímco vloni bylo možné nakupovat na internetu i tři dny před Vánoci, letos hrozí, že takto zakoupené dárky včas nedorazí.

Podle údajů Asociace pro elektronickou komerci bude letos objem tržeb e-shopů činit 97 miliard korun. To znamená, že v porovnání s loňskem, kdy tržby dosáhly 81 miliard, Češi letos utratí za zboží na internetu skoro o pětinu více. S tím je logicky spojen nárůst balíkové přepravy.

Jak ale každý rok přibývá balíků, tak paralelně ubývá šoférů. Dopravní firmy kvůli nízké nezaměstnanosti i neatraktivním platům jen těžko hledají zaměstnance.

„Naplnit stavy řidičů, kterých je nedostatek napříč všemi obory, je pro přepravce prakticky nemožné, chybí jich v řádech desítek procent,“ upozorňuje Miroslav Michalko, ředitel internetové přepravní služby Zaslat.cz.

Že to tento rok bude mazec tuší i kurýrní služby. Například v PPL posílili personál. „Letos jsme najali zhruba 400 pracovníků na výpomoc a navýšili počet dodávek o několik set. Během vánoční sezony zavádíme vícesměnný provoz a běžně rozvážíme balíky i během víkendu,“ říká generální ředitel PPL Petr Chvátal.

Balíkovou logistiku, která je před Vánocemi ještě náročnější, řeší také společnost Geis Parcel CZ. Její obchodní ředitel Lukáš Novotný přiznává, že se na adventní shon připravili už dopředu. „Předvánoční špička je v plném proudu, v těchto dnech například dochází k růstu zásilek z e-shopů o 50 a více procent oproti běžnému roku. Ale přes velký nárůst počtu balíků se snažíme doručit vše včas. Na každoroční špičku se připravujeme s velkým předstihem. Přesto nenechávejte objednávku vánočních dárků na poslední chvíli. Pokud je chcete mít doma do Vánoc, objednejte je co nejdříve. Doporučujeme si objednávat dárky u e-shopů nejpozději týden před Vánocemi,“ říká Novotný.

Rychlost doručení zboží ale ovlivňuje nejen zvolený způsob dopravy, ale také platby. „Opozdilcům proto doporučujeme zvolit osobní vyzvednutí zboží na některé z našich prodejen a on-line platbu kartou,“ radí Karel Kučera, ředitel marketingu Alza.cz.

Právě vyzvednutí dárku na pobočce prodejce má celý proces nákupu urychlit. Ale ani v tomto případě se nevyplácí čekat na poslední chvíli. A zvlášť letos, kdy otvírací doby obchodů o svátky změnil nový zákon.

„Letos by zákazníci měli mít na mysli, že kamenné prodejny s plochou nad 200 čtverečních metrů mohou mít otevřeno na Štědrý den nanejvýš do pravého poledne,“ připomíná novinku Zuzana Löflerová, vedoucí marketingu řetězce s elektronikou Expert Elektro, jehož většina z padesáti obchodů bude dopoledne 24. prosince zákazníkům otevřena.

Do pravého poledne mají o Štědrý den otevřeno také pobočky Mall.cz, kde mají již v těchto dnech prodlouženou otevírací dobu. „Dále jsme pro zákazníky přichystali možnost doručení tentýž den v Praze či v sobotu v krajských městech, což lze samozřejmě využít i pro doručení na výdejní místo,“ říká Jan Řezáč z Mall.cz.

Hlavní zprávy

Mariánské Lázně, to je pohoda v koupelích, ale i na lyžích

Zpívající fontána v Mariánských Lázních zahajuje každoročně provoz 30. dubna.
vydáno 20. února 2017  18:13

Vody ze západních Čech léčí už stovky let. Užívali si tu slavní lidé, teď můžete i vy.  celý článek

Pomocí SMS starosta upozorní na ohrožení i na guláš

Ilustrační snímek.
vydáno 20. února 2017  14:11

Starostové využívají mobilní rozhlas. Má ho už třetina českých obcí.  celý článek

Villa Pellé ukrývá nejen obří feťácký prsten

Instalace umělce a zpěváka kapely Tata Bojs Milan Caise ve Ville Pellé.
vydáno 20. února 2017  12:29

Frontman z Tata Bojs Milan Cajs provedl výstavou v dejvické vile.  celý článek

Nosiči kufrů zmizí. Hurá, pojedou tu schody

Nosič kufrů ve stanici Nádraží Veleslavín
vydáno 20. února 2017  7:30

Pražská ostuda v metru při cestě na letiště se stane minulostí.  celý článek

Diskuse

Český Ježíšek

Také letos již Ježíšek naděloval po celý rok asi všichni...

počet příspěvků: 1, poslední 12. 12. 2016 02:18

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám