metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Igor Vlahovič se svými RC modely.
Igor Vlahovič se svými RC modely. | foto: Metro.cz

VIDEO: Nadšenec natočil Česko z výšky, s dronem zachytí i vzácné rostliny na dně Macochy

24. května 2014  7:00 Radek Babička, Metro.cz
Igor Vlahovič si kvadrokoptéru pořídil před půl rokem. Natáčí díky ní záběry z ptačí perspektivy. Filmy točené ze vzduchu uchvátilo nadšence a popularizátora modelů na dálkové ovládání natolik, že si založil nový web věnující se tomuto fenoménu z pohledu začátečníka. Začátky přitom nebyly vůbec lehké.

Při natáčení nočního brněnského Petrova dron zmizel. Když se po několika týdnech našel, měl už Vlahovič díky veřejné sbírce a příspěvku sponzorů novější verzi. Získané peníze pak věnoval dětskému domovu Dagmar. Jako poděkování opatství, které multikoptéru našlo, natočil další noční záběry katedrály sv. Petra a Pavla a za tmy natáčel i druhou brněnskou dominantu, Špilberk. "Víc jsem toho ale ve městě nenatočil. Přesunul jsem se raději do přírody. Jednak tam nehrozí narušení signálu, dají se tam pořídit také nádherné záběry a především máte jistotu, že nikoho neohrožujete," vysvětluje.

Pozvali ho natáčet do Moravského krasu

Začátečníky teď na svém webu učí nejen létat, ale seznamuje je i s legislativou. Prodejci totiž nemají povinnost kupujícího informovat o zákonných podmínkách pro létání s multikoptérou a nic netušící člověk se pak snadno může dostat za hranu zákona. "Bohužel legislativa není zcela jednoznačná a někdo, včetně mě, považuje copter za RC model na dálkové ovládání, zatímco jiní tvrdí, že už se jedná o bezpilotní letadlo. Každý by se ale měl řídit základními pravidly zdravého rozumu a nelétat například nad davy nic netušících lidí nebo v blízkosti letiště," říká Vlahovič.

Jeho web se nyní plní leteckými videozáběry z blízkosti viaduktů, hradů a zámků či vodních ploch. Perličkou jsou pak záběry z nejhlubší propasti v Česku Macochy. Do ní se na přelomu června a července vrátí. "Na dně propasti totiž jako na jediném místě v Česku roste zhruba 120 exemplářů kruhatky Matthiolovy. Zástupci krasu mě požádali, abych jim pás těchto vzácných rostlin natočil. Už teď pilně trénuji," těší se.


Komentáře

Hlavní zprávy

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Noc si můžete užít při Noci divadel

V divadlech si můžete vyzkoušet být hercem.
vydáno 16. listopadu 2018  8:55

Kromě akcí připomínajících události 17. listopadu se můžete vydat i do zákulisí divadel.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám