metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Igor Vlahovič se svými RC modely.
Igor Vlahovič se svými RC modely. | foto: Metro.cz

VIDEO: Nadšenec natočil Česko z výšky, s dronem zachytí i vzácné rostliny na dně Macochy

24. května 2014  7:00 Radek Babička, Metro.cz
Igor Vlahovič si kvadrokoptéru pořídil před půl rokem. Natáčí díky ní záběry z ptačí perspektivy. Filmy točené ze vzduchu uchvátilo nadšence a popularizátora modelů na dálkové ovládání natolik, že si založil nový web věnující se tomuto fenoménu z pohledu začátečníka. Začátky přitom nebyly vůbec lehké.

Při natáčení nočního brněnského Petrova dron zmizel. Když se po několika týdnech našel, měl už Vlahovič díky veřejné sbírce a příspěvku sponzorů novější verzi. Získané peníze pak věnoval dětskému domovu Dagmar. Jako poděkování opatství, které multikoptéru našlo, natočil další noční záběry katedrály sv. Petra a Pavla a za tmy natáčel i druhou brněnskou dominantu, Špilberk. "Víc jsem toho ale ve městě nenatočil. Přesunul jsem se raději do přírody. Jednak tam nehrozí narušení signálu, dají se tam pořídit také nádherné záběry a především máte jistotu, že nikoho neohrožujete," vysvětluje.Pozvali ho natáčet do Moravského krasu

Začátečníky teď na svém webu učí nejen létat, ale seznamuje je i s legislativou. Prodejci totiž nemají povinnost kupujícího informovat o zákonných podmínkách pro létání s multikoptérou a nic netušící člověk se pak snadno může dostat za hranu zákona. "Bohužel legislativa není zcela jednoznačná a někdo, včetně mě, považuje copter za RC model na dálkové ovládání, zatímco jiní tvrdí, že už se jedná o bezpilotní letadlo. Každý by se ale měl řídit základními pravidly zdravého rozumu a nelétat například nad davy nic netušících lidí nebo v blízkosti letiště," říká Vlahovič.

Jeho web se nyní plní leteckými videozáběry z blízkosti viaduktů, hradů a zámků či vodních ploch. Perličkou jsou pak záběry z nejhlubší propasti v Česku Macochy. Do ní se na přelomu června a července vrátí. "Na dně propasti totiž jako na jediném místě v Česku roste zhruba 120 exemplářů kruhatky Matthiolovy. Zástupci krasu mě požádali, abych jim pás těchto vzácných rostlin natočil. Už teď pilně trénuji," těší se.
Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám