metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena
Opilec vylezl na sochu svatého Václava. | foto: HZS Praha

Video: Opilí cizinci si hrají na Spider-Mana a lezou na památky

  11:31
Opilí turisté si v Praze často zahrají na slavného komiksového superhrdinu. Po vzoru pavoučího muže šplhají na nejednu pamětihodnost. Nejčastější prolézačkou je socha svatého Václava pod Národním muzeem spolu se Staroměstským orlojem. Vrácení památek do původního stavu město stálo jen za posledních deset let přes půl miliardy korun.

Po vzoru Williama Wallace se před časem namaloval jeden cizinec a ve skotské sukýnce vyšplhal do sedla koně, odkud ho pomalu násilím museli strážníci zase sundat. Ani orloj na Staroměstském náměstí se nestal cílem vandalů zdaleka poprvé. Naposledy minulý týden se na něj jeden výletník vydrápal uprostřed noci. Následně utekl na Karlův most, kde ho dostihli policisté a donutili ho, aby jim alespoň ukázal, kam ulomený kousek z dílny mistra Hanuše patří.

Cizincům se zatím nic nestalo

"Lidé, hlavně cizinci, naštěstí po památkách lezou jenom ve výjimečných případech a zatím se nikomu nic nestalo," říká ředitel magistrátního odboru památkové péče Jan Kněžínek. I mluvčí Městské policie Jana Přikrylová kvituje, že lidé napodobují Spider-Mana jen ojediněle. "Takové projevy, jako byl například ten z minulého týdne, nejsou až tak časté, nicméně stávají se. V některých případech ale ani nejde o agresivní a úmyslný útok v pravém slova smyslu," uvádí mluvčí.

Smutnou výjimkou byla loni opilá eskapáda Jáchyma Béma, syna někdejšího primátora, který vylezl na Wimmerovy kašny na Uhelném trhu. Část stavby se na něj zřítila a lékaři ve vinohradské nemocnici mu museli amputovat předloktí pravé ruky.

Praha se sice snaží, ale mohla by se angažovat víc

Rozčiluje ho to

"Kdyby jim šlo useknout ruce, tak bych byl rozhodně pro. Je to nehorázná lumpárna a prasečina."

Šéf pražských památkářů Jan Kněžínek

Strážníci městské policie proto na památky dohlížejí jak v rámci běžné hlídkové služby, tak pomocí městského kamerového systému. Po celé Praze je rozmístěno 30 kamer specializujících se na sledování památek. I přesto však Praha za jinými evropskými městy zaostává.

"Praha dělá dost, zloději bývají díky dobrému kamerovému systému dopadeni téměř okamžitě a to se dá rozhodně hodnotit kladně, ale i přesto má například ve Florencii policie a karabiniéry mnohem větší váhu," míní ředitel Národního památkového ústavu Michael Zachař. V březnu proto proběhlo instruktážní setkání Městské policie a magistrátu, které podle Zachaře snad povede ke snaze a zájmu policistů být kompetentnější.

Nejhorší ze všeho jsou jednoznačně graffiti

Největší potíží jsou podle obou památkářů dennodenní nenápadné projevy vandalismu, na které nikdo příliš neupozorňuje. "Problémem jsou graffiti a krádeže mříží na kanálech, které jsou častým artiklem pro sběrny kovů a kradou se často. Hodně mizí i kovové součásti na hřbitovech, což jsou unikáty hlavně z hlediska kulturně-historického," uvádí Zachař.

"Nejhorší ze všeho jsou spreje na historických fasádách, třeba z vápenných omítek to už nesundáte. Destrukce je rychlá a jednoduchá, ale její odstranění stálo za posledních deset let přes půl miliardy korun. Jsem proti tomu vyloženě vysazený a jenom o tom mluvím, už jsem příšerně rozčilený," tvrdí zase Kněžínek a jedním dechem dodává: "Kdyby jim šlo useknout ruce, tak bych byl rozhodně pro. Je to nehorázná lumpárna a prasečina. Prosíme proto lidi, ať si víc všímají takového vandalismu a telefonují městské policii," nabádá Kněžínek.

Ve sběrnách musí kusy památek odmítat

I když se situace za posledních deset let zlepšila, všechny důležité památky jsou monitorované a Praha je podle Kněžínka čisté město, není tu prý dostatečný společenský potenciál vandalismus odsoudit a trestat.

Částečným řešením by podle Zachaře byly alespoň pravidelné měsíční kontroly ve sběrnách surovin a výkupnách. "Když tam někdo přinese dvoumetrový kus bronzu, mělo by být jasné, že to asi není úplně normální," vysvětluje Zachař. "Ale co naplat, proti blbovi těžko něco zmůžete. Blb je v této zemi největší nepřítel všeho pozitivního," uzavírá Kněžínek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Prezidenta Pavla na Valašsku vítali slivovicí, vyzkoušel si ohýbání dřeva

vydáno 16. dubna 2024  5:22,  aktualizováno  21:05

Prezident Petr Pavel je na dvoudenní návštěvě ve Zlínském kraji. Postupně navštíví čtyři okresy, potkává se s politiky, podnikateli i veřejností. Ráno...  celý článek