metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C - oblačno až zataženo, odpoledne ojediněle déšť nebo přeháňky

Úterý, 6. října 2015. Svátek má Hanuš.

Video: Opilí cizinci si hrají na Spider-Mana a lezou na památky

Martina Topinková, Jiří Bigas Metro.cz
6. června 2012  11:31
Opilí turisté si v Praze často zahrají na slavného komiksového superhrdinu. Po vzoru pavoučího muže šplhají na nejednu pamětihodnost. Nejčastější prolézačkou je socha svatého Václava pod Národním muzeem spolu se Staroměstským orlojem. Vrácení památek do původního stavu město stálo jen za posledních deset let přes půl miliardy korun.
Opilec vylezl na sochu svatého Václava.
Opilec vylezl na sochu svatého Václava. | foto: HZS Praha

Po vzoru Williama Wallace se před časem namaloval jeden cizinec a ve skotské sukýnce vyšplhal do sedla koně, odkud ho pomalu násilím museli strážníci zase sundat. Ani orloj na Staroměstském náměstí se nestal cílem vandalů zdaleka poprvé. Naposledy minulý týden se na něj jeden výletník vydrápal uprostřed noci. Následně utekl na Karlův most, kde ho dostihli policisté a donutili ho, aby jim alespoň ukázal, kam ulomený kousek z dílny mistra Hanuše patří.

Cizincům se zatím nic nestalo

"Lidé, hlavně cizinci, naštěstí po památkách lezou jenom ve výjimečných případech a zatím se nikomu nic nestalo," říká ředitel magistrátního odboru památkové péče Jan Kněžínek. I mluvčí Městské policie Jana Přikrylová kvituje, že lidé napodobují Spider-Mana jen ojediněle. "Takové projevy, jako byl například ten z minulého týdne, nejsou až tak časté, nicméně stávají se. V některých případech ale ani nejde o agresivní a úmyslný útok v pravém slova smyslu," uvádí mluvčí.

Smutnou výjimkou byla loni opilá eskapáda Jáchyma Béma, syna někdejšího primátora, který vylezl na Wimmerovy kašny na Uhelném trhu. Část stavby se na něj zřítila a lékaři ve vinohradské nemocnici mu museli amputovat předloktí pravé ruky.

Praha se sice snaží, ale mohla by se angažovat víc

Rozčiluje ho to

"Kdyby jim šlo useknout ruce, tak bych byl rozhodně pro. Je to nehorázná lumpárna a prasečina."

Šéf pražských památkářů Jan Kněžínek

Šéf pražských památkářů Jan Kněžínek

Strážníci městské policie proto na památky dohlížejí jak v rámci běžné hlídkové služby, tak pomocí městského kamerového systému. Po celé Praze je rozmístěno 30 kamer specializujících se na sledování památek. I přesto však Praha za jinými evropskými městy zaostává.

"Praha dělá dost, zloději bývají díky dobrému kamerovému systému dopadeni téměř okamžitě a to se dá rozhodně hodnotit kladně, ale i přesto má například ve Florencii policie a karabiniéry mnohem větší váhu," míní ředitel Národního památkového ústavu Michael Zachař. V březnu proto proběhlo instruktážní setkání Městské policie a magistrátu, které podle Zachaře snad povede ke snaze a zájmu policistů být kompetentnější.

Nejhorší ze všeho jsou jednoznačně graffiti

Největší potíží jsou podle obou památkářů dennodenní nenápadné projevy vandalismu, na které nikdo příliš neupozorňuje. "Problémem jsou graffiti a krádeže mříží na kanálech, které jsou častým artiklem pro sběrny kovů a kradou se často. Hodně mizí i kovové součásti na hřbitovech, což jsou unikáty hlavně z hlediska kulturně-historického," uvádí Zachař.

"Nejhorší ze všeho jsou spreje na historických fasádách, třeba z vápenných omítek to už nesundáte. Destrukce je rychlá a jednoduchá, ale její odstranění stálo za posledních deset let přes půl miliardy korun. Jsem proti tomu vyloženě vysazený a jenom o tom mluvím, už jsem příšerně rozčilený," tvrdí zase Kněžínek a jedním dechem dodává: "Kdyby jim šlo useknout ruce, tak bych byl rozhodně pro. Je to nehorázná lumpárna a prasečina. Prosíme proto lidi, ať si víc všímají takového vandalismu a telefonují městské policii," nabádá Kněžínek.

Ve sběrnách musí kusy památek odmítat

I když se situace za posledních deset let zlepšila, všechny důležité památky jsou monitorované a Praha je podle Kněžínka čisté město, není tu prý dostatečný společenský potenciál vandalismus odsoudit a trestat.

Částečným řešením by podle Zachaře byly alespoň pravidelné měsíční kontroly ve sběrnách surovin a výkupnách. "Když tam někdo přinese dvoumetrový kus bronzu, mělo by být jasné, že to asi není úplně normální," vysvětluje Zachař. "Ale co naplat, proti blbovi těžko něco zmůžete. Blb je v této zemi největší nepřítel všeho pozitivního," uzavírá Kněžínek.


  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Hlavní zprávy

Polívková smršť u metra Anděl. Až do pátku může každý ochutnat různé druhy...
Tom Yum, pórková Vichyssoise a dýňový krém. Polívková smršť provoní Anděl

vydáno 4.10.2015 v 13:46

Jak chutná dýňový krém od Romana Pauluse můžete ochutnat v pondělí na pěší zóně na Andělu od 10 do 20 hodin. Až do pátku tu budou podávat každý den jinou polévku... celý článek

diskuse

V ulici V. P. Čkalova v Praze 6 – Dejvicích je chodník plný značek pro...
Parkování v aleji značek. Ulice plné parkovacích stání pro invalidy nejsou výjimkou

vydáno 5.10.2015 v 9:19,  aktualizováno 10:16

Značky pro parkování invalidů se v některých ulicích Prahy množí jako houby po dešti. Proč jich je často tolik na jednom místě se diví čtenář David Sedlecký.... celý článek

diskuse

Pozor, mrtvola.
Běžecký závod na Vítkově bude mít nečekané překážky. Závodníky pozlobí oživlé mrtvoly

vydáno 3.10.2015 v 18:30

Noční běh Vítkovem na první pohled vypadá jako běžný noční závod. Pětikilometrová trasa je ale plná nástrah. Život vám kromě náročného terénu totiž znepříjemní... celý článek

diskuse

Diskuse

Video: Opilí cizinci si hrají na Spider-Mana a lezou na památky

..........

tihle vožralové se předvádějí i v Londýně .... Praha není...

The evil that strangers do

Jestli se honem nezklidníme, nebudou k nám tito hodní...

ničit památky lze ?

Zajímavé, ničit památky můžou a pokutu jim nikdo nedá ? ...

???

Následně utekl na Karlův most, kde ho dostihli policisté a...

počet příspěvků: 15, poslední 18. 6. 2012 07:41

K nastěhování garsonka Praha 10
K nastěhování garsonka Praha 10

reality.iDNES.cz

lokalita: Praha 10, Dubeč, Štramberská
Nabízím k pronájmu nový nadstandardně zařízený...
cena: 6 600 Kč za měsíc