metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Viníci rvaček či autohavárií platí pojišťovnám miliony. Za léčení těch, kterým ublížili

  10:37
Řítíte se na horském kole poté, co jste se osvěžili jedním pivkem. Sjíždíte „šusem“ sjezdovku a předtím jste si dali v bufetu panáčka na zahřátí. Nemyslete si, že z toho vyváznete, když natropíte škodu. Nebo ještě hůř! Když někoho zraníte.
Zdravotní pojišťovny si hlídají třeba i to, zda měl dělník při úrazu na hlavě ochrannou přilbu. | foto: David Peltán, MAFRA

Tlaky některých poslanců na to, aby měli vodáci generální pardon za mírné pití alkoholu a nevztahovala se na ně střízlivost, mají své úskalí. Může se totiž stát, že by v případě nehody mohli mít popotahovačky se zdravotní pojišťovnou. Solidární systém pojištění totiž není absolutně solidární. A může se slušně prodražit.

Pár facek může bolet i toho, kdo je dává
V českém prostředí se na téma solidarity vedou často debaty, jestli je systém spravedlivý. Mají nekuřáci solidárně přispívat kuřákům na milionové léčby rakoviny plic? Kuřák nemusí tyhle finance své pojišťovně vracet. Jiné to ovšem je, pokud svým chováním a jednáním způsobíte újmu jinému člověku.

Dokládají to údaje zdravotních pojišťoven. „V roce 2021 jsme uplatnili celkem 696 nových případů náhrady nákladů na léčbu, které byly vynaloženy v důsledku protiprávního jednání ze strany třetích osob vůči našemu pojištěnci,“ říká Ivo Čelechovský, mluvčí RBP zdravotní pojišťovny.

Jak připomíná, jednalo se o náklady na léčení jejich klientů, které by RBP nemusela hradit, kdyby se daná událost nestala. „Nejčastěji to jsou dopravní nehody s následnými úrazy, které jejich pojištěncům způsobí jiná osoba, do výčtu patří i nejrůznější rvačky. Dát někomu takzvaně přes hubu tedy nemusí být zcela levná kratochvíle. Pojišťovna řeší případy tehdy, kdy obdrží oznámení policie, státního zastupitelství nebo soudu. V loňském roce se pojišťovně RBP podařilo vymoci už 21 milionů korun.

Někdy jdou peníze z povinného ručení
Úplně snadné to ale pojišťovny při vymáhání nemají. Ne všechny situace to umožňují. Třeba u autohavárie. „Pokud by řidič zavinil dopravní nehodu a zranil se, na náhradu škody od něho nemá zdravotní pojišťovna nárok, protože tu není zavinění třetí osoby,“ připomíná Nicol Lenertová, mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny (OZP).

„Nebezpečný“ paragraf

  • Pokud by po vás chtěla zdravotní pojišťovna peníze za léčení jiné osoby, využila by paragraf 55 zákona 48/1997 Sb.
  • Pro účely náhrady nákladů na hrazené služby podle odstavce 1 jsou poskytovatelé povinni oznámit příslušné zdravotní pojišťovně úrazy a jiná poškození zdraví osob, kterým poskytli hrazené služby, pokud mají důvodné podezření, že úraz nebo jiné poškození zdraví byly způsobeny jednáním právnické nebo fyzické osoby.

Vymáhat lze škodu u komerční pojišťovny, u které má řidič–viník povinné ručení. Když byl například opilý nebo neměl zapnuté bezpečnostní pásy a při srážce zranil v jiném autě jinou osobu či způsobil zranění někomu ve svém autě. Tady by šla úhrada od pojišťovny, se kterou má viník nehody sjednané povinné ručení. „Ročně přichází do OZP šest až sedm tisíc hlášení na podezření z nejrůznějších jednání, jedná se typově o dopravní nehody, fyzická napadení nebo pracovní úrazy,“ dodává Lenertová.

Oznámení jsou tisíce, nakonec se řeší jen část
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) uplatňovala v letech 2019 až 2021 pohledávky na náklady, které musela hradit zdravotnickým zařízením za škody, které jejím klientům způsobili jiní lidé, za téměř dvě stě milionů korun.

Covidový propad

  • Výdaje zdravotního pojišťovnictví byly loni v minusu 15,7 miliardy korun. Od pojištěnců doputovalo do pokladen zdravotních pojišťoven 405,6 miliard korun, výdaje byly 421,3 miliard korun.
  • O deficit se „zasloužil“ covid-19, pojišťovny také hradily příplatky a covidové prémie zdravotníkům.
  • Pro rok 2022 se zatím počítá se schodkem necelých deset miliard korun.
  • Průměrné náklady na jednoho pojištěnce by letos měly být 40 295 korun.

„Kromě dopravních nehod se jedná o pracovní úrazy, fyzická napadení a ostatní újmy na zdraví prokazatelně zaviněné třetí osobou,“ uvádí Jana Schillerová, mluvčí ZPMV. „Nejvyšší částky evidujeme v roce 2020, to dosáhly výše 72 milionů korun a jednalo se o 2246 případů,“ dodává Schillerová.

Pracovníci Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) dostali například v roce 2021 na stůl asi 12 tisíc oznámení týkajících se hrazení škod přes zdravotní pojištění. Počet skutečně realizovaných vymáhání je ale mnohem nižší.

„K vymáhání nebo ke změně výše vymáhané částky jsme v loňském roce přistoupili v 1823 případech,“ vysvětluje Jan Mates, vedoucí marketingu VoZP. Letos už pracovníci této pojišťovny řešili téměř dva tisíce záležitostí. A to se jedná pouze o prvních šest měsíců tohoto roku.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek