metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek, 23. listopadu 2017. Svátek má Klement.
Jeskyně Vogelherd
Další 1 fotografie v galerii
Jeskyně Vogelherd | foto: Guenther Bayerl, Schwäbische Alb Tourismus Metro.cz

Vítejte na návštěvě v době ledové u Lvího muže v Německu

27. srpna 2017  8:03 Metro.cz
Dva tisíce jeskyní ve Švábské Albě lákají archeology.

Přes padesát uměleckých děl, jako jsou šperky, figurky vyřezávané z kamene, kosti nebo slonové kosti, ale i první prototyp flétny starý asi 40 000 let, to jsou poklady z jeskyní v pohoří Švábské Alby na jihu Německa. Šest lokalit nedaleko městečka Ulm se dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Podívejte se na těch šest nejzajímavějších:Geißenklösterle je jeskyně ležící 60 metrů nad hladinou řeky Ach. Část se zřítila už během doby ledové. Do- dnes se ale dochovala chodba, která kdysi tvořila původní vchod do jeskyně. Své místo v seznamu UNESCO si jeskyně zajistila právě nálezem umně vyrobených fléten.

Sedm metrů nad řekou Ach se otevírá vstup do jeskyně Hohle Fels. Po průchodu 30 metrů dlouhou vstupní halou a následně desetimetrovým koridorem se návštěvníci dostanou až do nitra samotné jeskyně. Tato sluj byla domovem nejstarší dochované ženské figurky venuše.

Další jeskyně leží v údolí řeky Ach a nese jméno Sirgenstein. Ještě před vstupem, který se rozevírá 35 metrů nad údolím, se rozprostírá asi 14 metrů široké prostranství. Samotné útroby jeskyně tvoří kupolovitá hala, na kterou navazují další chodby.

Jeskyně Vogelherd, která se zařezává ve výšce 20 metrů do skalního masivu nad údolím řeky Lone, poskytuje krásný výhled do okolí. Padesátimetrová jeskyně je přístupná dokonce ze dvou stran – z jihu a jihozápadu. Menší skulinka se otevírá i na sever, ale je nepřístupná.

Ve výšce pěti metrů nad údolím Lonetal se nacházejí jeskynní dvojčata Hohlenstein Stadel, dvě sousední jeskyně – Bärenhöhle a Stadel – v jednom skalním masivu. Zatím sice neexistují důkazy, které by datovaly umění z jeskyně Bärenhöhle, nicméně sousední Stadel je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v oblasti. Soška stojícího muže se lví hlavou, jež byla nalezena právě tady, dokonce dala jméno jedné části jeskyně: Komnata Lvího muže.

Také Bockstein není osamělá sluj, ale celý komplex jeskyní zasazený do východního úbočí údolí řeky Lone. Z výšky 10 metrů nad údolím je nejen krásný výhled, ale tato skalní soustava představuje i jedno z nejzásadnějších nalezišť z dob slavných neandertálců. Více najdete na www.geopark-alb.de.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Vlastimila Vondrušky: Subotnik na dezinformaci

Vondruška
vydáno 23. listopadu 2017  13:13

Do našich voleb totiž zasahuje Rusko! Dříve imperialisté šířili mandelinku.  celý článek

Facky nebo šlápnutí na nohu. Cestující se perou s revizory

revizor, ilustrace
vydáno 23. listopadu 2017  11:55

V první polovině tohoto roku byli kontroloři napadeni celkem 31krát.  celý článek

Z učiliště na Jižním Městě bude opět základka

Přestřižení pásky při otevření školy se zúčastnily také děti.
vydáno 23. listopadu 2017  10:30

Po osmnácti letech opustily prostory školy na Hájích budoucí kadeřnice a kosmetičky. Vrací se menší děti.  celý článek

Pachatelé znásilnění své oběti dobře znají

(Ilustrační snímek)
vydáno 23. listopadu 2017  8:38

Polovina pachatelů sexuálního násilí odchází od soudů s podmínkou nebo zcela bez trestu.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám