metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Úterý, 18. září 2018. Svátek má Kryštof.
Stav budovy pražského Hlavního nádraží 16. října 2016
Větší foto
Stav budovy pražského Hlavního nádraží 16. října 2016 | foto: Yan Renelt, MAFRA

Voňavé hlavní nádraží nebude, plán se odkládá na neurčito

26. března 2018  7:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Sen cestujících o provoněném vestibulu pražského hlavního nádraží pomalu, ale jistě bere za své. Podle plánu Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která má budovu na starosti, se zde již touhle dobou měly linout decentní tematické vůně přidávané do vzduchotechniky. Podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové je však nyní vše jinak.

Na vůni rozmarýnu, grapefruitu, citronu, limetky či pomeranče si budou muset cestující ještě počkat. „Výběrové řízení na dodavatele je pozastaveno. Záměr i samotná soutěž se přehodnotí,“ řekla deníku Metro Šubová. Proč se správce nádraží rozhodl na poslední chvíli od svého plánu upustit, je pro cestující záhadou.Podle pravidelné vlakové cestující Andrey Kopečné by to mohlo být proto, že je na „hlaváku“ potřeba řešit důležitější věci. „Myslím, že se tu poslední dobou dost maká a opravuje. Peněz asi nemají nazbyt,“ míní Kopečná.

Správa železniční dopravní cesty plánuje letos za přípravu a realizaci oprav či rekonstrukcí nádražních budov v Praze a ve Středočeském kraji utratit téměř 207 milionů korun. Přímo do oprav a rekonstrukcí pražských nádraží půjde 51 milionů, do středočeských pak 118 milionů korun.

Už příští rok začnou práce na dvou klíčových pražských nádražních budovách. Ve středních Čechách se letos opraví nádraží v Kolíně, Hořovicích či Nelahozevsi. Zatímco letos probíhají z důvodu náročné projektové přípravy především opravy menších nádraží, už v příštím roce by se měly začít revitalizovat větší výpravní budovy jako například Praha-Smíchov či Praha hlavní nádraží. Řada významných projektů se však realizuje i letos.

„Na počátku roku jsme dokončili opravu nádražních budov ve Zdicích či Praze-Braníku, momentálně končí opravy budov v Kutné Hoře městě a v Příbrami,“ říká ředitel SŽDC v Praze Lukáš Fořt. „Naopak za pár týdnů začnou opravy staničních budov v Kolíně, Hořovicích, Karlštejně či Nelahozevsi. U většiny nádraží se v rámci jednotlivých projektů opravuje fasáda, mění okna a dveře a revitalizují se prostory pro cestující,“ dodává Fořt.

Letos se SŽDC podle Fořta ve větší míře zaměřuje na komerční využití nádražních prostor. To znamená třeba to, aby na každém větším nádraží nechyběl bankomat, nápojový automat, případně kavárna, trafika či nějaké občerstvení. „Chceme vytvořit určité standardy pro různě velké nádražní budovy,“ doplňuje Fořt.

Investice do nádraží

  • Přehled největších plánovaných investic do nádražních budov ve Středočeském kraji a v Praze v letech 2018 a 2019 pro vás připravil deník Metro. Částky jsou uvedeny v milionech korun.

  • Praha hl. n. 1000, Praha-Smíchov 250, Beroun 240, Kolín 66, Zdice 8,8, Příbram 8,8, Kutná Hora město 7,7, Hořovice 6, Karlštejn 5,8, Čachovice 5,5, Nelahozeves 5,5, Nižbor 5, Bratkovice 5.


Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrádkáři stále nemají zákon a přišli už o statisíce pozemků

Zahrádkářská kolonie Pod Šancemi v pražských Hrdlořezích
vydáno 18. září 2018  13:30

Zázraky se dějí. V Brně se schyluje k založení zahrádkářské „kolonie“. Je to ovšem rarita.  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Ještě jedna věc

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 18. září 2018  11:11

Celý den se mi daří, a tak tuhle maličkost určitě zvládnu rychle, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Před měřiči hluku se opilci rádi přeřvávají

U šedesátky číslice zčervená.
vydáno 18. září 2018  8:32

Opatření na Malém náměstí mělo flamendry utišit. Místo toho jich tu burácí stovky denně.  celý článek

Kolaps v Uhříněvsi i místa, kde zdržují auta

Dopravní zácpa v Kolodějích
vydáno 18. září 2018  5:55

Kvůli havárii vodovodu mění obyvatelé jihovýchodu Prahy zvyky. Přesedávají na vlaky.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám