metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Komplikace nastávají až u třiceti procent případů spalniček.
Větší foto
Komplikace nastávají až u třiceti procent případů spalniček. | foto: Profimedia.cz

Vyhubená choroba opět útočí

26. srpna 2018  11:44 Kamila Hudečková
Spalničky vypadají jako nachlazení s vyrážkou, ale jsou mnohem zákeřnější.

Vysoce nakažlivá nemoc, kterou jsme díky očkování v poslední době téměř neznali, se znovu šíří. Za letošní rok jsou evidovány již stovky případů spalniček. I když očkování proti nim patří mezi povinná, výskyt této nemoci není v posledních letech ojedinělý.

Očkovací látka je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. K zajištění kolektivní imunity je podle odborníků nutná proočkovanost nad 95 procenty. Současná je asi 90 procent. A spalničky se šíří. Mohou za to především dva faktory – odmítání očkování částí populace a fakt, že ochranné protilátky po více než dvaceti letech u řady očkovaných lidí mizí.

Nemoc způsobují viry a začíná podobně jako nachlazení – horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho i končetiny.

„Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se šíří kapénkami, vzduchem nebo přímým kontaktem s nemocným. Onemocnění se projeví asi 10 až 12 dní po nákaze,“ upozorňuje Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří.

Průběh spalničkového onemocnění se mnohdy jeví poměrně banálně. Jeho nebezpečí však tkví v komplikacích, které se objevují až u třiceti procent případů. „Mohou to být kožní hnisavé infekce, infekce ucha, kde může hrozit ztráta sluchu, zápal plic, vážná onemocnění očí s možným následkem oslepnutí, nebo dokonce zánět mozku, který může skončit i smrtí. V ohrožení jsou zejména děti do pěti let a dospělí nad dvacet let,“ varuje Petr Podroužek.

To, zda máte v krvi dostatek protilátek, se zjistí z laboratorních testů. „V EUC Laboratořích provádíme běžně vyšetření IgG protilátek, které nám značí již dříve prodělané onemocnění nebo ochranné protilátky po očkování vakcínou,“ říká Jaroslava Kalaninová, vedoucí oddělení imunologie EUC Laboratoří. „Naše výsledky bohužel ukazují častý nedostatek nebo pokles hladiny ochranných IgG protilátek v populaci. IgM protilátky ukazují na akutní infekci a v takovém případě je vzorek pacienta v souladu s legislativou odesílán k potvrzení Národní referenční laboratoří SZÚ,“ uzavírá imunoložka.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám