metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Planetární stezka
Větší foto
Planetární stezka | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Výlet. Za planetami k Vltavě

3. června 2018  7:53 Pavel Hrabica Metro.cz
Sluneční soustavou jedna ku miliardě se můžete projít nebo projet po nové Planetární stezce v Praze.

Téměř padesát planet, planetek a měsíců startuje kousek od psího útulku v pražské Troji. Míří podél vltavských břehů směrem na Máslovice. Slunce, největší z těles na samotném počátku trasy, má průměr přes metr, ostatní jsou v porovnání s ním leckdy až trpasličí. Největší má průměr 143 milimetrů, nejmenší z měsíců jen jeden milimetr.

Stezku má pod patronací sdružení Hvězdolet a Kosmoklub, třináctikilometrová vesmírná expozice vznikala přibližně rok. Jednotlivá tělesa jsou od Slunce, kterým procházka začíná, vzdálená v metrech úměrně tomu, jak daleko jsou ve vesmíru. Chyby jsou podle tvůrců stezky řádově maximálně v metrech, někdy bylo nutné brát v úvahu, že v cestě stojí stromy a další objekty podél řeky.

Kdo s nápadem přišel? Autor myšlenky Tomáš Kocourek se přiznává, že nebyl zcela originální. „Jeli jsme s dětmi z Hradce Králové, kde taková stezka už je, a v autě na dálnici mě napadlo, že by šlo totéž udělat i v Praze,“ říká iniciátor pražské Planetární stezky. Hledat prý místo nemusel, protože mu navigace podél Vltavy vytanula na mysli ihned.

Zbývalo jen dojednat podmínky „zapůjčení“ místa s Povodím Vltavy. „Povodí by nám možná místa, kam jsme jednotlivé objekty pak instalovali, asi i darovalo, ale bylo by to právně hodně složité,“ říká Tomáš Kocourek. A tak mají provozovatelé stezky místa na planety a další vesmírné objekty jen pronajatá.

Stezka vyšla shodou okolností téměř od jednoho přívozu k druhému, lze ji absolvovat buď pěšky, nebo na kole. Protože se nachází v záplavové zóně, už předem vyloučili planety a podstavce pod ně z plastu nebo ze dřeva. Zvítězila varianta nerezových stojanů, které jsou ukotvené do země v betonu. Každý podstavec obsahuje kolem sto kilogramů betonu a je asi osmdesát centimetrů v hloubce.

Většina modelů je vysoustružená z nerezové oceli, jedině slunce je betonové. Měří v průměru 1393 milimetrů a váží solidní tři tuny. Také jeho ukotvení na pěti nohách je těžší než zbylé planety a planetky – betonové základy váží tunu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám