metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 30 °C

Čtvrtek, 20. září 2018. Svátek má Oleg.
Petr Kucka byl mezi aktivisty, kteří obsadili věž chvaletické elektrárny.
Další 4 fotografie v galerii
Petr Kucka byl mezi aktivisty, kteří obsadili věž chvaletické elektrárny. | foto: Greenpeace, Will RoseMetro.cz

Vyměnil Prahu za kosu

18. srpna 2018  5:55 Petr Holeček Metro.cz
Šestatřicetiletý Petr Kucka sekl s prací v Praze a odstěhoval se do maringotky ve Valašských Kloboukách, kde žije se ženou a ročním synem. Pracuje pro institut Veronica v obci Hostětín, která proslula jako model chytré vesnice. Na střechách fotovoltaické panely i solární kolektory, obec vytápí dřevní štěpka a odpadní vody zpracovává kořenová čistírna. Petr se zapojuje do tradičního ručního kosení bělokarpatských luk, baví ho chodit po horách a spát pod širákem. Jenže na hrbu má i škraloupy. Například provrtanou elektrárnu.

Co vás přivedlo do tak zastrčeného kraje?
I když jsem měl smysluplnou práci, ve městě jsem nikdy natrvalo žít nechtěl. Vyrůstal jsem na samotě na Šumavě a vždy jsem chtěl děti vychovávat někde v přírodní krajině. Je pro mě důležité být blízko nějaké divočiny. A také jsem chtěl žít udržitelněji, například využívat všechnu odpadní vodu. To jde na zahradě snáz než v pražském bytě.Je to velká změna?
Asi nejvíc si ten rozdíl uvědomuji při cestě do práce. Chodím od vlaku trávou podél potoka bos, pozoruji mlhu nad rybníčkem a poslouchám překřikování ptáčat. V Praze jsem ráno kličkoval na kole po Koněvově ulici kolonou aut mezi bordely a zastavárnami.

To zní samozřejmě hodně uvědoměle. Jenže v zimě v maringotce mrznete.
Ne, máme ji slušně zateplenou, takže máme spíš opačný problém. Těšili jsme se, jak budeme na kamínkách na dřevo vařit, ale moc to nejde, protože stačí každý den ráno zatopit na hodinu dvě a uvnitř je teplo až do dalšího rána. Také pomáhá, že jsme si pořídili malou rekuperaci. Máme přísun čerstvého vzduchu z venku, který se ohřívá o vydýchaný vzduch zevnitř, takže teplo větráním neztrácíme.

Fotogalerie

Čím se tedy živíte?
Pracuji ve vísce Hostětín, která je zajímavá svým ekologickým přístupem. Má práce se posunula k výuce dětí a mládeže v centru Veronica a praktické ochraně přírody se věnuji ve spolku Kosenka, který vykupuje pozemky a následně o ně pečuje. Jde třeba o chráněné orchidejové louky, které pravidelně kosíme ručním způsobem, jako to bylo dřív.

Ale vedle kosy držíte občas i transparenty...
I přes pozitivní změny se občas něco vydá opačným směrem a hrozí velký zásah do životního prostředí. Pokud jednání selžou, je třeba nenásilně, ale důrazně upozornit na bezpráví, které se děje.

Důrazně? Kvůli navrtání věže elektrárny Chvaletice během protestu Greenpeace čelíte trestnímu stíhání.
Ačkoli státní podnik ČEZ slíbil, že tu uhelnou elektrárnu zavře, prodal ji uhlobaronovi Tykačovi. Nový vlastník se rozhodl, že ji trochu zmodernizuje a prodlouží její provoz minimálně o deset let. Stát mu na to vydal povolení, aniž by požadoval posouzení vlivu na životní prostředí, které jinak požaduje u každého kopnutí do země. Na to jsme chtěli upozornit.

Ale proč jste do věže museli zrovna vrtat?
Bohužel jinak to nešlo. Zvažovali jsme i jiné varianty, ale navrtání kotevních bodů do věže byl nejšetrnější a nejbezpečnější způsob. Že jsme elektrárně způsobili nějakou škodu, nás mrzí a uhradili jsme ji hned, jak jsme se dozvěděli její výši. Z naší strany tam nebyl nějaký zlý úmysl, chtěli jsme poukázat na pochybení úřadů.

Vyjádření elektrárny

  • Aktivisté vylezli na chvaletickou věž v říjnu 2016 a zůstali tam tři dny. Navrtali do ní 120 děr a vyvěsili dva transparenty. Policie poté obvinila pět lidí. Škoda údajně dosáhla více než milionu korun.
  • „V noci násilně vniknout do objektu, laicky navrtávat desítky děr do nově opravené chladicí věže, porušit tím její výztuhy a ohrozit život svůj i mnoha dalších lidí, to jsou činy, které jsou v civilizované zemi za hranicí protestu a jsou trestné. Ničení, vandalismus, násilné vniknutí ani ohrožení lidí nelze omluvit tím, že takto prezentuji odlišný pohled na energetiku. Podat trestní oznámení byla jasná povinnost managementu, který nese odpovědnost za bezpečnost a chod elektrárny, která zásobuje elektřinou a teplem lidi,“ poslala Metru vyjádření mluvčí skupiny Seven Energy Gabriela Sáričková Benešová.


Komentáře

Hlavní zprávy

„Srovnání Londýna s Prahou není tak ulítlé, jak se na první pohled zdá,“ říká ilustrátor

Lukáš Novotný
vydáno 20. září 2018  8:40

Modern London. To je název anglicky psané knihy českého autora, která vás provede anglickou metropolí. Netradičně ilustrovaná publikace vychází začátkem...  celý článek

Vinohradská zábradlí odřízla cestujícím budky od zastávek

Oprava přinesla do Vinohradské překážky.
vydáno 20. září 2018  6:31

Na Olšanských hřbitovech a Želivského lidé moknou kvůli problémům s inženýrskými sítěmi.  celý článek

Xindl X: Byla zábava zkusit si věci, které jsem na deskách neměl

Ondřej Ládek v civilu
vydáno 19. září 2018  14:45

Ondřej Ládek vydává pod přezdívkou Xindl X pozítří šestou studiovou desku. Nese název Sexy Exity a přináší pestrou škálu písní. Autor většiny z nich se v...  celý článek

„Začalo to vlaštovkou de luxe,“ říká spisovatel Václav Šorel

Z publikace Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví...
vydáno 19. září 2018  11:32

Podzimní Velký knižní čtvrtek nabídne patnáct novinek napříč žánry. Na pultech knihkupců se objeví mimo jiné i publikace Vzduch je naše moře – Historie...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám