metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Výstava Obrazy a hlasy Bubnů má také upoutat pozornost na kritický stav budovy

  10:15
Přes padesát tisíc českých Židů bylo z bubenského nádraží mezi lety 1941 a 1945 deportováno do koncentračních táborů v Terezíně nebo Osvětimi. V hlavní a už velmi zchátralé staniční budově se v současnosti nachází výstava Obrazy a hlasy Bubnů, která zahrnuje komiksy polských dětí, fotografie z Terezína nebo snímky dívky Vendulky Vogelové z noci před nástupem do vlaku směr vyhlazovací tábor.

Další 3 fotografie v galerii
Výstava v bývalých drážních bytech má mimo jiné také upoutat pozornost na kritický stav budovy. | foto: Metro.cz

Výstava v rámci projektu Památník ticha potrvá do konce října a má sloužit především žákům a studentům. „Měla by se zde hledat inspirace. Budou sem chodit školy a my jim chceme dávat náměty, jak přetavit archiválie do podobenství,“ řekl pro deník Metro kurátor výstavy Pavel Štingl. Jeho vizí také je, že by na téma některé z částí výstavy mohly vzniknout seminární nebo i diplomové práce. „Výstavou snímků v negativu jsme chtěli naznačit, že taková kolekce přichází. Cílem je přivést sem studenty a donutit je s fotkami coby inspirací pracovat,“ doufá Štingl. 

Jednou z částí expozice jsou i komiksy polských nebo českých dětí, které měly za úkol nakreslit dějiny druhého státu. „Já jsem ze země, která se paralelně s vámi ocitla v troskách. V kresbách jde například o příběh armádního důstojníka Witolda Pileckého, jenž se nechal dobrovolně poslat do osvětimského tábora, aby v něm vybudoval konspirační síť. Poté psal zprávy a pašoval je do společnosti,“ popsal ředitel Polského institutu v Praze Maciej Rucza. 

Výstava v bývalých drážních bytech má mimo jiné také upoutat pozornost na kritický stav budovy.

Podle Štingla je velmi důležitým komponentem také kolekce fotografií Venduly Vogelové z předvečera jejího odjezdu do Osvětimi. Snímky přímo od Venduly, která se po přežití tábora odstěhovala do Spojených států amerických, získal český novinář Ondřej Kundra. 

Neobvyklé jsou i velké obrazy lidí pochodujících na deportaci, které dodal sběratel Jaroslav Čvančara. „Nejsem schopen zjistit, kdo mi je věnoval. Foceno je to ale z Malého Berlína, což nechápu, protože tam žili Němci, kteří neměli určitě důvod fotografovat nebo hledat své přátele,“ vysvětlil Čvančara. 

Obraz lidí pochodujících na deportaci, které dodal sběratel Jaroslav Čvančara.

Výstava v bývalých drážních bytech má mimo jiné také upoutat pozornost na kritický stav budovy. „Prostory jsme otevřeli záměrně s tím, že vypadají špatně. Chceme apelovat na to, že nádraží potřebuje opravit. Pokud se to nepovede, objekt nebude mít dlouhého trvání,“ vysvětlil Štingl. K vidění jsou rovněž vizualizace, jak by se samotná budova měla jednou proměnit. 

Autor: Jiří Lizec Metro.cz

Hlavní zprávy

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek