metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Po ruském kole za pár dní moc nezbude.
Další 1 fotografie v galerii
Po ruském kole za pár dní moc nezbude. | foto: David PolášekMetro.cz

Výstaviště bez kola i horské dráhy, odvážejí je do Polska

25. května 2018  8:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Legendární atrakce opouštějí areál v Holešovicích po desítkách let.

„Pomalu mizí kus historie,“ napsal deníku Metro čtenář David Polášek. Při procházce Výstavištěm se mu totiž tento týden podařilo vyfotografovat poslední momenty třicetipětimetrového ruského kola, které tu stálo nepřetržitých 37 let. Atrakci spolu s horskou dráhou Cyklon, která zde slouží návštěvníkům ještě o sedm let déle, odtud musí majitelé odvézt kvůli neprodloužení nájemní smlouvy do konce června. Jednotlivé díly odvezou do Polska.

„Celá spodní část areálu prochází důkladnou revitalizací, proto budou tyto atrakce odstraněny,“ uvedl v prohlášení předseda představenstva Výstaviště Pavel Klaška. Dělníci začali s rozebíráním konstrukcí již před dvěma týdny. Na atrakce ale neexistuje žádný návod, nikdo je ještě nerozkládal, a tak dělníci podle místních při práci trochu tápou. Praha chce podle slov radního pro kulturu Jana Wolfa atrakce ze sedmdesátých a osmdesátých let nahradit moderními. Holešovické Výstaviště by se tak podle něj mohlo podobat například vídeňskému Prateru.

Areál by se měl zpřehlednit. V rámci revitalizace se prostor rozdělí do pěti zón: kultury, open air amfiteátru pro kulturně-komerční akce, zóny zábavy, relaxu a sportu. Z klasických celoročních atrakcí na svém místě do konce června zůstává autodráha, která návštěvníky vyjde na šedesát korun, střelnice za padesát korun či skákací hrad, který stojí rovněž padesátikorunu.

Stálé pouťové atrakce

  • Horská dráha Cyklon, která se od roku 1974 nacházela v zábavním parku Výstaviště v Holešovicích byla, jedinou ocelovou horskou dráhou na území Česka.
  • Oblíbená atrakce tvořená železnou konstrukcí měla výšku 13 metrů, maximální rychlost 46 km/h, délku 440 metrů a maximální přetížení 2,5 G. Najednou dokázala pojmout osm lidí. Jedna jízda trvala přibližně dvě minuty.
  • Horská dráha byla vyrobena italskou firmou S.D.C., konkrétně šlo o model Galaxi. Vyrobili ji v roce 1963 a po deseti letech byla převezena do Prahy.
  • Ruské kolo z roku 1981 mělo 35 metrů. Spolu s horskou dráhou bylo tradiční součástí matějské pouti, která se na Výstaviště přesunula v 60. letech 20. století.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám