metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Nádraží Bubny
Nádraží Bubny | foto: Petr Sporer

Z nádraží Bubny, odkud odjížděly transporty smrti, bude muzeum

10. června 2013  16:57,  aktualizováno  17:31 ČTK
Pražské nádraží Bubny by se v budoucnosti mohlo změnit ve vzpomínkové centrum válečných osudů pražských Židů. Z bubenského nádraží totiž před více než půl stoletím vyjížděly židovské transporty smrti. Společnost Památník ŠOA chce místo proměnit, už nyní zde připravilo expozici s doprovodným programem na téma holokaustu. První veřejná prezentace vzpomínkového projektu se chystá na úterý.

Ze starého nádraží zůstala zachována původní odjezdová hala, pokladna, úschovna zavazadel a peron. Právě odsud bylo deportováno na smrt téměř 50 tisíc lidí. Jako zázemí železniční stanice už se objekt nevyužívá, podle organizátorů je jen souhrou náhod, že ještě nepodlehla asanaci developerů. Dohoda s vlastníkem objektu - Českými drahami, je podle Staňka před uzavřením.Společnost Památník ŠOA zde připravilo výstavu s názvem Kadiš podle starozákonní modlitby za zesnulé. "Kadiš se jmenuje i plastika Aleše Veselého, která měla být před nádražní budovou, ale kvůli současné povodňové situaci nebylo možné nadměrnou sochu přivést," řekl dnes o připravovaném projektu jeden z organizátorů Tomáš Staněk. Expozici doplní koncerty, vzdělávací projekty, diskuse, živá čtení a setkání s pamětníky. "Krátkodobá expozice má zahájit budoucí řadu sezonních výstav," uvedl Staněk. Výstava Kadiš i s doprovodným programem potrvá do 18.června.

Jak bude památník vypadat

  • Návštěvnická trasa bude začínat na místě někdejšího výstavního pavilonu Radiotrh, ze kterého byly v letech 1941 až 1945 vypravovány židovské transporty.
  • Před dnešním Parkhotelem by měla vyrůst zvláštní plakátovací plocha s návrhy Veselého sochy plánované právě pro toto místo.
  • Cesta od Parkhotelu k nádraží bude vyznačena obrazy v podobě praporů na sloupech pouličního osvětlení.
  • Doplní je scénografie Xenie a Adama Hoffmeisterových a velkoplošné tisky se stručnou informací o výstavě.
  • V nádražní budově si příchozí prohlédnou dobové jízdní řády s fragmenty z průkazových fotografií - oči lidí, kteří se z transportů nevrátili.
  • V nádražní hale budou i staré pultíky okolo okénka na výdej jízdenek s dobovým tiskem.
  • Noviny budou mít titulní stránku z října a listopadu 1941, tedy z doby, kdy byly z Prahy vypraveny první židovské transporty.
  • Obsah však bude aktuální a nabídne vzpomínky pamětníků, názory současníků a prezentaci záměru vybudování Památníku ŠOA na nádraží Bubny.


Komentáře

Hlavní zprávy

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám