metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek

Za bolesti zad mohou také stres i dnešní uspěchaná doba

25. srpna 2018  9:55 Kamila Hudečková
Bolesti bederní páteře postihují i mladší ročníky.

Proč si stále více lidí stěžuje na svá záda? Někdy je bolest dokonce tak intenzivní, že dotyčný nemůže ani chodit a ani sezení mu nedělá nejlépe. Na vině může být špatné držení těla, špatný pohyb, úraz, ale i sedavé zaměstnání, permanentní stres, málo pohybu a celkově uspěchaná doba orientovaná na výkon.

Velmi často za problémy stojí takzvané „esíčko“ neboli sakroiliakální skloubení, což jsou dva klouby v oblasti beder. „Tyto klouby obklopují z obou stran páteř. Jejich hlavním úkolem je udržet vzpřímenou svrchní část těla při chůzi či stání a její váhu přenášet na nohy,“ vysvětluje fyzioterapeutka Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7.

Pokud člověka zabolí v oblasti bederní páteře, má podle fyzioterapeutky tendenci hodnotit zasaženou oblast právě jako takzvané „esíčko“. „Bolest může být centralizována v oblasti bederní páteře, vystřelovat ale může i do dolní končetiny,“ dodává s tím, že ne vždy se skutečně jedná o bolesti SI kloubu.

Ač se totiž může dle bolestivých symptomů zdát, že diagnóza blokády SI kloubu je jasná, je třeba mít se před tímto závěrem na pozoru. „Dislokace tkáně, tedy ploténky či obratle v oblasti bederní páteře, se může projevovat podobně. Pokud jste rozhodnutí obtíže řešit, první kroky by měly vést do ambulance odborníka, který provede důkladné vyšetření, případně doporučí cvičení,“ říká fyzioterapeutka Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7.

Jak se bolestem páteře vyvarovat? V domácím prostředí si dejte pozor na neadekvátní zátěž spojenou s úklidem či stěhováním a často i dlouhým čtením. Sedavé zaměstnání sice není na páteř nic dobrého, ale nemusí být vždy na škodu. Pokud budete sedět správně, záda vás bolet nebudou. „Základem je správná židle. Na ní seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Pokuste se vytvořit tento návyk na správné sezení. Jednoduchá zdravotní prevence přináší často ty nejlepší výsledky,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Kromě toho odborníci doporučují pravidelnou fyzickou aktivitu. Vhodná je například jóga. Každodenní protahování a posilování napomáhá preventivně působit proti bolestem a zánětům kloubů daných jejich chronickým nadužíváním.

Co může k problémům se zády přispívat

  • Bolest zad vám může způsobit také telefonování.
  • Pokud spíte rádi na břiše, vyberte si měkčí a nižší polštář, aby se vaše páteř příliš nenamáhala. Jestliže preferuje spánek na boku či na zádech, je dobré si pořídit vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář.
  • Pokud musíte každý den pracovat s mobilem či tabletem a nechcete mít bolesti pohybového aparátu zvané tabletové rameno a smskový krk, je při jejich používání výhodné se opírat celou délkou zad o opěradlo židle, eventuálně použít relaxační polohu a opřít si i hlavu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vnitrobloky žijí, o dvorky je zájem

Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září.
vydáno 13. listopadu 2018  7:30

Odborníci poradí, jak zazelenit betonová prostranství.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám