metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 30 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek

Za bolesti zad mohou také stres i dnešní uspěchaná doba

25. srpna 2018  9:55 Kamila Hudečková
Bolesti bederní páteře postihují i mladší ročníky.

Proč si stále více lidí stěžuje na svá záda? Někdy je bolest dokonce tak intenzivní, že dotyčný nemůže ani chodit a ani sezení mu nedělá nejlépe. Na vině může být špatné držení těla, špatný pohyb, úraz, ale i sedavé zaměstnání, permanentní stres, málo pohybu a celkově uspěchaná doba orientovaná na výkon.Velmi často za problémy stojí takzvané „esíčko“ neboli sakroiliakální skloubení, což jsou dva klouby v oblasti beder. „Tyto klouby obklopují z obou stran páteř. Jejich hlavním úkolem je udržet vzpřímenou svrchní část těla při chůzi či stání a její váhu přenášet na nohy,“ vysvětluje fyzioterapeutka Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7.

Pokud člověka zabolí v oblasti bederní páteře, má podle fyzioterapeutky tendenci hodnotit zasaženou oblast právě jako takzvané „esíčko“. „Bolest může být centralizována v oblasti bederní páteře, vystřelovat ale může i do dolní končetiny,“ dodává s tím, že ne vždy se skutečně jedná o bolesti SI kloubu.

Ač se totiž může dle bolestivých symptomů zdát, že diagnóza blokády SI kloubu je jasná, je třeba mít se před tímto závěrem na pozoru. „Dislokace tkáně, tedy ploténky či obratle v oblasti bederní páteře, se může projevovat podobně. Pokud jste rozhodnutí obtíže řešit, první kroky by měly vést do ambulance odborníka, který provede důkladné vyšetření, případně doporučí cvičení,“ říká fyzioterapeutka Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7.

Jak se bolestem páteře vyvarovat? V domácím prostředí si dejte pozor na neadekvátní zátěž spojenou s úklidem či stěhováním a často i dlouhým čtením. Sedavé zaměstnání sice není na páteř nic dobrého, ale nemusí být vždy na škodu. Pokud budete sedět správně, záda vás bolet nebudou. „Základem je správná židle. Na ní seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Pokuste se vytvořit tento návyk na správné sezení. Jednoduchá zdravotní prevence přináší často ty nejlepší výsledky,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Kromě toho odborníci doporučují pravidelnou fyzickou aktivitu. Vhodná je například jóga. Každodenní protahování a posilování napomáhá preventivně působit proti bolestem a zánětům kloubů daných jejich chronickým nadužíváním.

Co může k problémům se zády přispívat

  • Bolest zad vám může způsobit také telefonování.
  • Pokud spíte rádi na břiše, vyberte si měkčí a nižší polštář, aby se vaše páteř příliš nenamáhala. Jestliže preferuje spánek na boku či na zádech, je dobré si pořídit vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář.
  • Pokud musíte každý den pracovat s mobilem či tabletem a nechcete mít bolesti pohybového aparátu zvané tabletové rameno a smskový krk, je při jejich používání výhodné se opírat celou délkou zad o opěradlo židle, eventuálně použít relaxační polohu a opřít si i hlavu.Komentáře

Hlavní zprávy

Čeští senioři objevují kouzlo nákupu přes virtuální obchody

Ilustrační snímek
vydáno 20. září 2018  14:20

Mléko, vody, pečivo, ovoce a zelenina, to vše už Češi nakupují bez obav přes internet.  celý článek

Čistička špinavé vody za 6 miliard zahájila provoz

Primátorka Adriana Krnáčová v nově čističce na Císařském ostrově.
vydáno 20. září 2018  13:14

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově téměř tři roky.  celý článek

„Jsme hlasitější,“ lákají Mandrage na koncerty

Mandrage ve Foru Karlín
vydáno 20. září 2018  12:07

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel vyrazí na začátku října na své podzimní turné. Během dvou měsíců, při nichž navštíví patnáct tuzemských měst a...  celý článek

Sloupek Julie Červené: Dávej pozor!

Julie Červená
vydáno 20. září 2018  11:11

Se slovy „nebudeš mě bouchat, to se nedělá“ mu dávala na zadek, popisuje Julie Červená situaci ve svém sloupku.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám