metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Studenti sbírají data k průzkumu maloobchodní sítě
Další 1 fotografie v galerii
Studenti sbírají data k průzkumu maloobchodní sítě | foto: Kancelář architekta města BrnaMetro.cz

Za čtyři roky přibylo 200 obchodníků

6. června 2018  9:55 Radek Babička
Počet prodejen a velikost prodejní plochy v Brně jsou za poslední čtyři roky stabilní. Zastavil se i trend úbytku malých obchodů.

Obchodníkům se v moravské metropoli daří. Největší zastoupení mají prodejny potravin, mezi službami vedou restaurace. To vše spočítal průzkum maloobchodní sítě, který vypracovala Kancelář architekta města Brna. Data poslouží i jako podklad pro územní plánování města.

Jde o sedmé sčítání od roku 1997. Brno je jediné město v Česku, které sleduje data za posledních dvacet let. Pracovníci z řad studentů mapovali umístění zařízení, sortiment, provozní dobu i prodejní plochu. Za rok 2017 napočítali 3948 prodejen zboží a 3208 provozoven služeb. Ve srovnání s čísly z roku 2013 jde o mírné navýšení, o necelých dvě stě nových prodejen zboží. Naopak rozsah celkové prodejní plochy oproti roku 2013 poklesl o necelých pět procent.

„Výsledky ukazují jen zanedbatelné změny oproti předchozím letům a potvrzují spíše stabilizaci brněnské maloobchodní sítě. Dílčí změny se týkají konkrétních typů sortimentu. Například pokračuje úbytek prodejen domácích potřeb, elektroniky, počítačové techniky, knih či hudebnin, což je trend týkající se pravděpodobně i dalších měst a do jisté míry svázaný s častým využíváním internetového způsobu prodeje tohoto zboží,“ komentuje výsledky vedoucí průzkumu Jiří Malý.

K největším úbytkům prodejní plochy došlo v městských částech Bohunice, Brno-jih a Ivanovice. U většiny z nich to však souvisí s náhlým zánikem prodejen typu autosalonů, autobazarů a stavebnin. V posledních čtyřech letech se zastavil trend úbytku plochy a počtu menších prodejen pod tisíc metrů čtverečních, který se objevil po roce 2000. Naopak mírné snížení ploch lze zaznamenat u prodejen nad tři tisíce metrů čtverečních.

„Ačkoliv vyšší počet maloobchodních zařízení lze najít i v populačně velkých městských částech jako Královo Pole nebo Brno-sever, pozice městského centra je z hlediska nabídky zboží a služeb stále dominantní. Výsledky průzkumu naznačují, že trend oslabování maloobchodní funkce centra města patrný po začátku nového tisíciletí již dále nepokračuje. Jedním z důvodů mohou být i nové strategie menších prodejců v rámci konkurenčního boje s velkými obchodními řetězci či nákupními centry,“ myslí si Malý.

V oblasti služeb mají v moravské metropoli největší zastoupení restaurace s téměř pěti sty provozovnami následované kadeřnictvími, kterých je přes tři sta. Třetí pozici zaujímají kavárny s počtem přesahujícím dvě stovky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám