metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Sobota, 24. března 2018. Svátek má Gabriel.
Pálení žáhy
Větší foto
Pálení žáhy | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Za pálení žáhy může nejen špatné stravování, ale i kouření

13. března 2018  14:45 Kamila Hudečková
Pálení žáhy potká během života až 40 procent lidí. Přispívá k tomu i fakt, že vznik potíží bývá spojen se špatným životním stylem.

Za pyrózu neboli pálení žáhy, které se projevuje palčivou bolestí za hrudní kostí, může dráždění jícnu kyselinou solnou ze žaludku. Důvodem může být překyselení žaludku, což v podstatě znamená nadprodukce kyseliny solné. Stává se to po požití ostrých a kořeněných jídel, horkých a studených pokrmů a nápojů, hořkých a kyselých jídel, po požití alkoholu, silné kávy, slazených nápojů, ale i některých druhů zeleniny a ovoce s větším obsahem vitaminu C.Zhoršit stav může kouření a stresová situace, ale i dlouhodobá práce v předklonu nebo špatná technika zvedání těžkých věcí. Někdy pálení žáhy zhorší poloha vleže.

Proč pálení žáhy bolí

  • Sliznice jícnu má jinou strukturu než žaludek a také je obdařena hodně nervovými zakončeními. Proto reaguje na přítomnost kyseliny solné bolestí.
  • Když toto dráždění trvá déle – hodiny, sliznice může být poleptána natolik, že se přidají další projevy jako je bolestivé polknutí každého sousta, nebo tekutiny.
  • Tato funkční porucha může, v případě uvedených rizikových faktorů, vést po určité době k zánětu sliznice, jejímu zvředovatění a krvácení.

Nejčastější příčinou pálení žáhy je podle lékařů funkční, nebo anatomická porucha jícnu a žaludku. Předpokladem vzniku je takzvaný gastroesofageální reflux, při kterém netěsní svěrač mezi jícnem a žaludkem. Kyselina solná se tak může vracet do jícnu, jehož sliznici rychle podráždí natolik, že to vyvolá pálivou bolest za prsní kostí.

Přestože se jedná o běžné onemocnění, velká část pacientů nevyhledá pomoc lékaře. „Refluxní příznaky přitom nejenže snižují kvalitu života, ale mohou také vést k rozvoji dalších závažnějších onemocnění,“ varuje doktorka farmacie Irma Miklášová.

Mezi časté rady patří vypít vodu se lžičkou jedlé sody. „To sice může pomoci, efekt ale bude spíše krátkodobý. Stejně tomu je u mléka. Zprvu uleví, vápník, který je v něm obsažený, ale nakonec donutí žaludek, aby produkoval více kyselin. Nedojde tedy k jeho uklidnění, ale k ještě většímu podráždění,“ doplňuje Miklášová.

Abyste se pálení žáhy vyhnuli, snažte se stravovat zdravěji. Vařte neutrální jídla, pijte nesycené nápoje bez cukru a vitaminu C a také pomáhá dávat si na noc více pod hlavu. Pokud je výskyt pálení žáhy méně častý, pomáhají volně prodejné léky ze skupin antacid.

„Tyto léky snižují kyselost žaludečního obsahu, čímž pomáhají při mírnějších formách pálení žáhy. Neměli bychom je ale brát dlouhodobě, a pokud příznaky přetrvávají, opakovaně se vracejí nebo se vyskytnou polykací obtíže, měli bychom bez váhání vyhledat odborníka,“ upozorňuje odbornice na farmacii.

Z dlouhodobého hlediska je vhodné vsadit na takzvané inhibitory protonové pumpy, které přímo blokují vylučování kyselin do žaludku. Je možné je možné sehnat i ve formě volně prodejných léčiv.
„Mohou tak až na 24 hodin snížit jeho kyselost a ulevit od častých symptomů pálení žáhy, přičemž je u nich méně častý výskyt nežádoucích účinků,“ vysvětluje Miklášová. Mnohdy je podle jejích slov lepší tento typ přípravků nasadit hned na začátku obtíží, než se uchylovat k méně účinným prostředkům. Terapie je potom výrazně efektivnější.
Prospěšná mohou být i probiotika, která tělu dodají příznivé bakterie, ať už pomocí stravy, nebo potravinových doplňků.Komentáře

Hlavní zprávy

Jak na přesčasy: odpočinek mezi směnami aspoň 11 hodin

Hlídejte si při práci pracovní dobu.
vydáno 24. března 2018  14:45

Tisíce dotazů týkajících se práv občanů ročně řeší společnost Vaše nároky.cz, která mimo jiné pomáhá zaměstnancům řešit finanční spory se zaměstnavateli....  celý článek

Sériová hvězda. Cena pro Peugeot 508

Peugeot 508
vydáno 24. března 2018  11:58

Nový Peugeot 508, který byl představen ve světové premiéře na ženevském autosalonu, získal první cenu od čtenářů časopisu Autoplus a posluchačů rozhlasové...  celý článek

Velikonoce v Techmanii. Tyto svátky jsou věda!

Techmania v Plzni
vydáno 24. března 2018  9:48

V průběhu velikonočních svátků od 29. března do 2. dubna připravilo plzeňské vědecké centrum Techmania speciální doplňkový program. Svátky představí z...  celý článek

Pozor na změnu času, bude kratší noc

V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu.
vydáno 24. března 2018  6:53

V noci na zítřek začne platit letní čas a hodinové ručičky se posunou o hodinu dopředu. Kvůli chybějícím 60 minutám se „zpozdí“ osm nočních dálkových...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám