metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Pálení žáhy
Větší foto
Pálení žáhy | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Za pálení žáhy může nejen špatné stravování, ale i kouření

13. března 2018  14:45 Kamila Hudečková
Pálení žáhy potká během života až 40 procent lidí. Přispívá k tomu i fakt, že vznik potíží bývá spojen se špatným životním stylem.

Za pyrózu neboli pálení žáhy, které se projevuje palčivou bolestí za hrudní kostí, může dráždění jícnu kyselinou solnou ze žaludku. Důvodem může být překyselení žaludku, což v podstatě znamená nadprodukce kyseliny solné. Stává se to po požití ostrých a kořeněných jídel, horkých a studených pokrmů a nápojů, hořkých a kyselých jídel, po požití alkoholu, silné kávy, slazených nápojů, ale i některých druhů zeleniny a ovoce s větším obsahem vitaminu C.Zhoršit stav může kouření a stresová situace, ale i dlouhodobá práce v předklonu nebo špatná technika zvedání těžkých věcí. Někdy pálení žáhy zhorší poloha vleže.

Proč pálení žáhy bolí

  • Sliznice jícnu má jinou strukturu než žaludek a také je obdařena hodně nervovými zakončeními. Proto reaguje na přítomnost kyseliny solné bolestí.
  • Když toto dráždění trvá déle – hodiny, sliznice může být poleptána natolik, že se přidají další projevy jako je bolestivé polknutí každého sousta, nebo tekutiny.
  • Tato funkční porucha může, v případě uvedených rizikových faktorů, vést po určité době k zánětu sliznice, jejímu zvředovatění a krvácení.

Nejčastější příčinou pálení žáhy je podle lékařů funkční, nebo anatomická porucha jícnu a žaludku. Předpokladem vzniku je takzvaný gastroesofageální reflux, při kterém netěsní svěrač mezi jícnem a žaludkem. Kyselina solná se tak může vracet do jícnu, jehož sliznici rychle podráždí natolik, že to vyvolá pálivou bolest za prsní kostí.

Přestože se jedná o běžné onemocnění, velká část pacientů nevyhledá pomoc lékaře. „Refluxní příznaky přitom nejenže snižují kvalitu života, ale mohou také vést k rozvoji dalších závažnějších onemocnění,“ varuje doktorka farmacie Irma Miklášová.

Mezi časté rady patří vypít vodu se lžičkou jedlé sody. „To sice může pomoci, efekt ale bude spíše krátkodobý. Stejně tomu je u mléka. Zprvu uleví, vápník, který je v něm obsažený, ale nakonec donutí žaludek, aby produkoval více kyselin. Nedojde tedy k jeho uklidnění, ale k ještě většímu podráždění,“ doplňuje Miklášová.

Abyste se pálení žáhy vyhnuli, snažte se stravovat zdravěji. Vařte neutrální jídla, pijte nesycené nápoje bez cukru a vitaminu C a také pomáhá dávat si na noc více pod hlavu. Pokud je výskyt pálení žáhy méně častý, pomáhají volně prodejné léky ze skupin antacid.

„Tyto léky snižují kyselost žaludečního obsahu, čímž pomáhají při mírnějších formách pálení žáhy. Neměli bychom je ale brát dlouhodobě, a pokud příznaky přetrvávají, opakovaně se vracejí nebo se vyskytnou polykací obtíže, měli bychom bez váhání vyhledat odborníka,“ upozorňuje odbornice na farmacii.

Z dlouhodobého hlediska je vhodné vsadit na takzvané inhibitory protonové pumpy, které přímo blokují vylučování kyselin do žaludku. Je možné je možné sehnat i ve formě volně prodejných léčiv.
„Mohou tak až na 24 hodin snížit jeho kyselost a ulevit od častých symptomů pálení žáhy, přičemž je u nich méně častý výskyt nežádoucích účinků,“ vysvětluje Miklášová. Mnohdy je podle jejích slov lepší tento typ přípravků nasadit hned na začátku obtíží, než se uchylovat k méně účinným prostředkům. Terapie je potom výrazně efektivnější.
Prospěšná mohou být i probiotika, která tělu dodají příznivé bakterie, ať už pomocí stravy, nebo potravinových doplňků.Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám