metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Úterý, 25. září 2018. Svátek má Zlata.
Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.
Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.

Za pivo tu můžete dát klidně bůra, přesto se baru Big Lebowski daří

13. listopadu 2012  7:00 Marek Peška Metro.cz
"Vypij kolik chceš, zaplať kolik chceš," tenhle slogan se před několika lety šířil pražskou hospodskou scénou jako lavina. Na tu dobu dosud nevídané. Tuto nabídku pro své hosté zavedl žižkovský bar Big Lebowski, který je podobný spíše lokálům v zahraničí. Jak se mu daří dnes? Není tento podnik plný lidi, kteří nemají ani vindru?

"Cože, to můžu za pivko zaplatit třeba pět korun?," řekl tenkrát udiveně můj kamarád Dan. O tento zajímavý model se pokoušely, alespoň jako o akční nabídku, také další pražské hospody a restaurace, nicméně bez většího úspěchu. Zkrátka takové nabídky patří spíše k rodinným pubům. Tedy tam, kam chodí štamgasti a nebo komunity lidí - tak jak je to v případě právě baru Big Lebowski. Od té doby uběhlo pár let a my jsme chtěli zjistit, jak se tomuto podniku daří.Odpoledne na kávu, večer na "džžžezaný" pivo s robotem

Útulná hospůdka se pozdě odpoledne stává místem, kam lidé chodí na kávu a za hluboké noci se mění na místo šílených mejdánků, kde pivo a alkohol teče proudem. Potkáte tu byznysmeny v kravatách, mladé ajťáky a osazenstvo tvoří především cizinci. Je to takový metropolitní bar, kde na jednom místě potkáte lidi z různých koutů světa. Rozlohou nevelký lokál, kde na nějakých 50 metrech čtverečných, potkáte s nadsázkou řečeno -  největší koncentraci cizinců v Praze. A nebývá tu prázdno.

Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.
Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.

Je zajímavé sledovat, jak tu Češi poučují cizince. "Znáš slovo robot? Znáš! Tak to už trochu umíš česky," haleká jeden z nich. Cizinci zase konverzují ve svých jazycích, takže si tu místní mohou oprášit třeba angličtinu, francouzštinu nebo španělštinu. "Dáš si džžžezaný, oukhej?" ptá se sympatický barman sedících kluků, debatujících o moderních technologiích. "Hele, já už mám v drobnejch vosumnáct korun," koukne jeden z nich na druhého. "Nevadi," odvětí s úsměvem mladý barman.

Našemu baru šéfuje The Dude

"Akce se jmenuje Pay as you feel - tedy Zaplať, kolik chceš. Bar je spíše mou zábavou, stačí, aby pokrýval náklady na provoz, neděláme to pro kšeft, ale spíš pro zábavu," říká jeden z majitelů Fabrice Contrel - Francouz, který před 10 lety přišel do Prahy a dříve pracoval v telekomunikační firmě. I když nutno podotknout, jak Fabrice tvrdí - bar Big Lebowski vlastně žádného majitele nemá. "Šéfuje nám tady The Dude, tedy hlavní hrdina z filmu Big Lebowski," uvádí velký fanoušek tohoto slavného amerického filmu.

I proto tu jako výzdobu najdete kuželky, obrázky z filmu a v horním patře nad barem můžete mastit karty nebo si zahrát hry jako Activity nebo třeba typicky českou hru Člověče, nezlob se. "A chystáme tu prodej triček, plakátů a brýlí z tohoto filmu," říká Fabrice.

Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.
Bar Big Lebowski je v Praze malým unikátem.

Bar je rozdělen do dvou částí - dole trafika s barem, nahoře kavárna. Tam vystoupáte po velmi úzkých schůdcích, snad možná těch nejužších, po kterých můžete v pražských podnicích jít. A nahoře se můžete vznášet nad barem s kávou a novinami. Můžete si je tady přečíst jen odpoledne. Večer tu pochopitelně na klidné spočinutí nebývá atmosféra.

Jsou rozumní a platí, problém tu s násoskami bez peněz nemají

Bar Fabrice Contrel rozjel zhruba před 3 lety, kdy jeho předchozí majitel už neutáhl nájem. Přišel s myšlenkou, která se málem stala revolucí v pražském pohostinství. "Nechodili sem lidi a mě napadlo zavést tuhle cenovou politiku a jak se zdá, daří se nám," říká Fabrice. Podle něj ale nehrozí, že by bar okupovali lidé, kteří nemají ani vindru. Snaží se totiž udržovat stálou klientelu a vítá nové příchozí, hlavně cizince. "Naši hosté jsou zvyklí platit, proto nám tahle akce funguje bez problémů. Snaží se být rozumní a nevyužívají toho," tvrdí.

Podle něj je každý den (zvláště večer) v Big Lebowski zajímavý, hlavně tím, že se tu setkávají různí lidé, z různých zemí, kteří se živí nebo baví různými činnostmi. "Lidé k nám nepřicházejí jen kvůli naší speciální akci, ale kvůli tomu, že tu funguje jakási sociální interakce," uzavírá "The Dude".

Přijďte se pobavit a pokecat s cizinci

  • Abyste to měli trochu dobrodružnější, celou adresu vám neprozradíme. Přecejen vám jednu indícii dáme: bar najdete ve Slavíkově ulici.
  • Odpoledne si tu můžete dát kávu, večer tu lítají panáky.
  • Dobrou zprávou je, že se tu nekouří, tedy kromě voňavých tabáků z vodní dýmky. S cigaretou se chodí hezky pěkně ven na chodník.
  • Čepují tady pivo Rohozec, které hodně rychle stoupá do hlavy, tak pozor.
  • Mají tu specialitku - drink White Russian, který ve filmu Big Lebowski popíjel Jeff Bridges coby "The Dude".
  • K dobré zábavě patří i dobrá muzika, a tak celým lokálkem zní rock and roll, swing, známé hity zmixované do jiných známých hitů nebo balkánská hudba.
Komentáře

Hlavní zprávy

Naučte se jazyk elfů

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  9:55

Plánujete začít s japonštinou, albánštinou, tibetštinou nebo nizozemštinou? Vyrazte na Evropský den jazyků.  celý článek

Bez tramvají i metra C

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  8:45

Pražany a návštěvníky metropole v následujících dnech potrápí mimořádné výluky MHD.  celý článek

„Královna soulože“ z Letné nezavírá okna a štve sousedy

Pražané si stěžují na vzdychání. Řeší to i letáky.
vydáno 25. září 2018  5:55

Milostné výkřiky se rozeznívají ve vnitroblocích nejen v Praze 7.  celý článek

Chceme zdravou Prahu, říká Jan Čižinský

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský
vydáno 24. září 2018  14:11

Deník Metro představuje kandidáty na primátora hlavního města Prahy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám