metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pátek, 22. června 2018. Svátek má Pavla.
(Ilustrační snímek)
(Ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zabíjel býk i popelářské auto. Úrazů ale ubývá

13. března 2017  9:37 Marek Hýř Metro.cz
Zdraví nekuřáci mohou na pojištění ušetřit.

Prvním, kdo letos zemřel v práci, byl popelář, který stál na stupačce auta pro svoz odpadu. To dostalo smyk a pracovníka přimáčklo. Incident se stal 12. ledna. Smrtelné pracovní úrazy jsou v Česku ale spíše jen výjimečné. Dobrá zpráva je i to, že jejich počet klesá. Loni se jich v Česku stalo 98, což bylo o 25 méně než v roce předešlém.Být hráčem bowlingu je stejný risk jako kázat víru

Žebříček rizikovosti profesí si pojišťovny sestavují sami.

Například Česká pojišťovna má tři skupiny a jednu speciální pro profesionální sportovce a osoby provozující extrémní sporty.

První skupina zahrnuje osoby, které se zabývají duševní, řídicí či administrativní činností (učitel, kadeřnice).

Do druhé rizikové skupiny spadají manuální či výrobní profese se středním rizikem úrazu (klempíř, jeřábník).

Třetí riziková skupina zahrnuje zejména pracovníky, kteří vykonávají pracovní činnosti s vysokým rizikem úrazu (práce v hlubinných dolech, záchranné či havarijní práce).

ČSOB Pojišťovna má pro změnu skupiny čtyři. Sporty jsou zahrnuty v nich. V první skupině tak najdete kromě diskžokeje či kněze i profesionálního hráče bowlingu. Ve třetí rizikové skupině jsou pak zkušební piloti nebo závodníci na bobu. Čtvrtá skupina pak zahrnuje kaskadéry nebo sportovce na nejvyšší úrovni.

Podle Státního úřadu inspekce práce se v loňském roce třetina z celkového počtu pracovních úrazů v zemědělství stala při práci se zvířaty. V médiích se řešil asi nejvíc incident s býkem. Ten se udál v obci Sokoleč na Nymbursku. Zvíře tu zabilo devětapadesátiletého ošetřovatele. Při vypouštění ze stájí do venkovní ohrady jeden z býků muže přitlačil k hrazení a poranil mu hrudník.

Zvířata také často hrají roli i v kuriózních úrazech, které řeší pojišťovny. „Naše klientka nám nedávno nahlásila, že si při jízdě na praseti vykloubila rameno. Snad ještě kurióznější než samotný úraz je fakt, že klientce bylo v době úrazu téměř 60 let,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Kolik klientka za svůj úraz dostala odškodné, ale mluvčí neprozradila.

Oceňovací tabulky

U vyplácení peněz od pojišťovny hrají roli mimo jiné takzvané oceňovací tabulky. Výši pojistného pro změnu určuje například věk a povolání klienta. Každá pojišťovna si sestavuje podle svých statistik vlastní žebříčky rizikovosti profesí. „Čím vyšší riziková skupina, tím větší riziko a vyšší pojistné,“ říká Petr Milata z ČSOB Pojišťovny, která k rozlišení rizikovosti využívá čtyřúrovňový systém.

„Povolání popelář je zařazeno do druhé skupiny se zvýšeným nebezpečím, naopak zcela bezpečné z pohledu pracovních úrazů je být poslancem či senátorem,“ říká Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA.

S novinkou nedávno přišla Allianz pojišťovna. „Naše sazby nově zohledňují i zdravý životní styl a to, zda jste nekuřák. V takovém případě je tam i sleva,“ říká Václav Bálek, mluvčí Allianz a uvádí příklad: „Zatímco kuřák s nadváhou zaplatí 808 korun měsíčně, nekuřáka s ideálním indexem tělesné hmotnosti vyjde pojištění na 596 korun.“Komentáře

Hlavní zprávy

Fandi jako Brazilec, hoduj jako pravý Španěl

Ilustrační snímek
vydáno 22. června 2018  7:55

Fotbalová horečka zachvátila Prahu. A to i přesto, že Česko na mistrovství světa nehraje.  celý článek

Průvodkyně Hana Hybnerová: Moje půlstoletí s kozlem

Průvodkyně Hana Hybnerová
vydáno 22. června 2018  5:55

Hana Hybnerová je člověk, který se celý život pohybuje kolem komínu. Doslova, a navíc kolem komínu pivovarského. Letos je to totiž půlstoletí, kdy prošla...  celý článek

Konec růstu bez plánů, Ďáblice má ochránit studie

Letecký pohled na sídliště Ďáblice. V ulici Frýdlantská vznikne jeden ze čtyř...
vydáno 21. června 2018  14:44

Magistrát chce na sídlišti Ďáblice stavět koordinovaně. To má v budoucnu sloužit jako vzor pro ostatní.  celý článek

Sloupek Vlastimila Vondrušky: O šašcích

Vlastimil Vondruška
vydáno 21. června 2018  13:13

Politici rozdávají, neboť to na rozdíl od bývalých vládců nedávají ze svého.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám