metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Začíná Noc kostelů

24. května 2018  9:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Oblíbená akce, kterou loni navštívilo 450 tisíc lidí, se koná zítra již podesáté.

Tři stovky otevřených kostelů, kaplí a modliteben, desítky koncertů, workshopů, přednášek a komentovaných prohlídek bohoslužebných prostor. To je jubilejní ročník Noci kostelů, který se zítra odehraje v hlavním městě a Středočeském kraji.„Můžeme doporučit houslový koncert Jaroslava Svěceného v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde návštěvníky přivítá arcibiskup kardinál Dominik Duka, rozhovor s novinářem a bývalým zahraničním zpravodajem České televize Josefem Pazderkou v kostele Panny Marie Královny míru na Lhotce, ikonografický workshop v katedrálním chrámě sv. Cyrila a Metoděje v Praze 2 nebo provedení skladby Leoše Janáčka Otče náš spolu se scénickými obrazy v kostele svatého Fabiána a Šebestiána v Praze 6 – Liboci,“ lákají organizátoři. Během akce si můžete vybrat i z netradiční nabídky, k níž patří ochutnávky vín, prohlídky zvonic či varhanních kůrů. Nedílnou součástí jsou také programy pro děti. Podrobnosti najdete na webu akce www.nockostelu.cz a také v tematické brožurce. Ta je k dispozici v zapojených kostelích a také v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí.

Noc kostelů bude nocí prozářenou světlem

  • Výběr akcí v otevřených pražských kostelích, kaplích a modlitebnách přináší deník Metro.
  • Praha 1 – Hradčany, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: 19.15 až 19.45 hodin – Houslový koncert Jaroslava Svěceného. Od 20 hodin – Koncert pěveckého sboru Polymnia z Velké Británie.
  • Praha 1 – Nové Město, kostel sv. Michala V Jirchářích: 19.30 až 20 hodin – Přednáška o počátku ČSR: Vojtech Čelko, předseda Spoločnosti generála M. R. Štefánika.
  • Praha 2 – Nové Město, kostel Evangelické církve: 17.30 až 23.30 hodin – Svět jinýma očima – obrazy od umělců na spektru autismu.
  • Praha 3 – Vinohrady, modlitebna Jednoty babtistů: 19.30 až 20.30 hodin – Novodobé čínské křesťanské písně a netradiční workshop.
  • Praha 4 – Lhotka, kostel Panny Marie Královny míru: 18 až 21 hodin – Z pastvin do paneláků. Nahlédnutí do kroniky sídlištní farnosti.
  • Praha 5 – Smíchov, pravoslavný dřevěný chrám sv. Michala, zahrada Kinských: 18.15 až 19.30 hodin – Ukázka techniky ikonopisectví.
  • Praha 8 – Kobylisy, modlitebna Církve bratrské: 20 až 21 hodin – Galileou a Jeruzalémem po stopách Ježíšových: Nové archeologické objevy ve Svaté zemi Přednáška a cestopis – Ondřej Kaprál.
  • Praha 10 – Strašnice, kostel Bét-el: 22.30 až 23.30 – REJBELE – klezmer a jidiš music a písně arménské, romské a balkánské.Komentáře

Hlavní zprávy

Poklekneme před roboty

Robotizace prostupuje do našich životů.
vydáno 23. září 2018  11:40

Umělá inteligence nahradí každého druhého člověka.  celý článek

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

Barbara Nesvadbová
vydáno 23. září 2018  7:28

Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara...  celý článek

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám