metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Do Mokřadu se dle nápisu dostanete i lodí.
Větší foto
Do Mokřadu se dle nápisu dostanete i lodí. | foto: Tomáš FialaMetro.cz

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Přezdívka vtipálků se uchytila

22. května 2018  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Do fiktivní pražské čtvrti vás podle transparentu odvezou i lodí.

Bájná část metropole s názvem Mokřad, kde se domluvíte pouze místním jazykem, tedy mokřadštinou, vznikla v hlavách šprýmařů především na sociálních sítích.

Obyvatelé Prahy 7 si totiž umějí dělat legraci ze svých holešovických sousedů, a tak si upozorňování na výskyt nutrií v této městské části nenechají nikdy ujít. Jeden ale nedávno zašel ještě dál a umístil u místního přívozu na karlínské straně zbrusu nový transparent. Podle něj vás tak převozník nově odveze nejen na Štvanici, ale také do Mokřadu.

„Původně tam byl banner od radnice, kde se samozřejmě psalo o Holešovicích, ne Mokřadu. Ten byl ale už hodně opelichaný, tak ho pan Klimeš z místních zelených v rámci nějaké akce nahradil,“ říká šéf facebookové skupiny Letenský institut pro urážení Holešovic, kde se fotografie transparentu objevila, Martin Tománek. Tománkova skupina obyvatel Letné o necelých čtyřech stovkách členů si klade za cíl, co nejoriginálněji urazit svou sousední pražskou čtvrť. Zvěčnění názvu Mokřad, který aktivně šíří mezi místními, je tak velmi potěšilo.

Podle Tománka se označení zakořenilo natolik, že se začíná používat i na radnici. „Před časem mi říkal místostarosta sedmičky Pavel Vyhnánek, že měl nějaké oficiální jednání s jakousi holešovickou firmou a ti mu říkali, jak jsou v Mokřadu moc spokojení,“ směje se Tománek.

Podle některých uživatelů je ale pojem Mokřad urážlivý a politicky nekorektní. Vtipálci z Institutu si ale s podobnými názory nedělají těžkou hlavu. „Proč celý život říkám dolní Holešovice, když tu máme tak úžasný jednoslovný název?“píše na Facebooku uživatelka Lucianina Cannella.

Holešovice alias Mokřad žijí na netu svým životem

  • Přezdívka pro Holešovice se vloudila i do švédského obchodu s nábytkem.
  • Název „Mörkrädd“ zde objevil jeden z uživatelů Letenského institutu. Používá se zde pro noční LED osvětlení.
  • Veškeré popichování je dle Tománka míněno v dobrém. Jádro skupiny tvoří kamarádi z Holešovic i z Letné. Často se také potkávají nejen online, ale i ve skutečném životě.
  • Známou facebookovou skupinou je také Letenská parta, kde ostatně Letenský institut pro urážení Holešovic vznikl a trhnul se.
  • V Letenské partě spolu více než sedmnáct tisíc sousedů z Letné a okolí sdílí opravdu vše. Fotografie pověšených podprsenek na semaforech, upozornění na špatně zaparkovaná auta či ztráty a nálezy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám