metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 13 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Do Mokřadu se dle nápisu dostanete i lodí.
Větší foto
Do Mokřadu se dle nápisu dostanete i lodí. | foto: Tomáš FialaMetro.cz

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Přezdívka vtipálků se uchytila

22. května 2018  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Do fiktivní pražské čtvrti vás podle transparentu odvezou i lodí.

Bájná část metropole s názvem Mokřad, kde se domluvíte pouze místním jazykem, tedy mokřadštinou, vznikla v hlavách šprýmařů především na sociálních sítích.Obyvatelé Prahy 7 si totiž umějí dělat legraci ze svých holešovických sousedů, a tak si upozorňování na výskyt nutrií v této městské části nenechají nikdy ujít. Jeden ale nedávno zašel ještě dál a umístil u místního přívozu na karlínské straně zbrusu nový transparent. Podle něj vás tak převozník nově odveze nejen na Štvanici, ale také do Mokřadu.

„Původně tam byl banner od radnice, kde se samozřejmě psalo o Holešovicích, ne Mokřadu. Ten byl ale už hodně opelichaný, tak ho pan Klimeš z místních zelených v rámci nějaké akce nahradil,“ říká šéf facebookové skupiny Letenský institut pro urážení Holešovic, kde se fotografie transparentu objevila, Martin Tománek. Tománkova skupina obyvatel Letné o necelých čtyřech stovkách členů si klade za cíl, co nejoriginálněji urazit svou sousední pražskou čtvrť. Zvěčnění názvu Mokřad, který aktivně šíří mezi místními, je tak velmi potěšilo.

Podle Tománka se označení zakořenilo natolik, že se začíná používat i na radnici. „Před časem mi říkal místostarosta sedmičky Pavel Vyhnánek, že měl nějaké oficiální jednání s jakousi holešovickou firmou a ti mu říkali, jak jsou v Mokřadu moc spokojení,“ směje se Tománek.

Podle některých uživatelů je ale pojem Mokřad urážlivý a politicky nekorektní. Vtipálci z Institutu si ale s podobnými názory nedělají těžkou hlavu. „Proč celý život říkám dolní Holešovice, když tu máme tak úžasný jednoslovný název?“píše na Facebooku uživatelka Lucianina Cannella.

Holešovice alias Mokřad žijí na netu svým životem

  • Přezdívka pro Holešovice se vloudila i do švédského obchodu s nábytkem.
  • Název „Mörkrädd“ zde objevil jeden z uživatelů Letenského institutu. Používá se zde pro noční LED osvětlení.
  • Veškeré popichování je dle Tománka míněno v dobrém. Jádro skupiny tvoří kamarádi z Holešovic i z Letné. Často se také potkávají nejen online, ale i ve skutečném životě.
  • Známou facebookovou skupinou je také Letenská parta, kde ostatně Letenský institut pro urážení Holešovic vznikl a trhnul se.
  • V Letenské partě spolu více než sedmnáct tisíc sousedů z Letné a okolí sdílí opravdu vše. Fotografie pověšených podprsenek na semaforech, upozornění na špatně zaparkovaná auta či ztráty a nálezy.Komentáře

Hlavní zprávy

Děti z děcáku mají šanci na normální život

Gabriela Křivánková
vydáno 23. září 2018  14:34

Většinu svého profesního života se Gabriela Křivánková pohybovala na manažerských pozicích, takzvaně optimalizovala firemní procesy. Jednoho dne udělala...  celý článek

Poklekneme před roboty

Robotizace prostupuje do našich životů.
vydáno 23. září 2018  11:40

Umělá inteligence nahradí každého druhého člověka.  celý článek

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

Barbara Nesvadbová
vydáno 23. září 2018  7:28

Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara...  celý článek

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám