metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Žádný kečup! Vytvořit tržnou ránu je velká alchymie

  15:11
Kolik práce dá udělat takovou tržnou ránu? Do toho mě zasvětila špičková česká maskérka Adéla Anděla Bursová během workshopu. Že už se nikdy na filmové a seriálové zraněné nebudu koukat stejně, o tom jsem teď už přesvědčená.
Udělat falešnou ránu je dost náročné. Časově i technicky.

Udělat falešnou ránu je dost náročné. Časově i technicky. | foto: Mamadam

Také vám dospělí, když jste byli menší, říkali, že pro filmové či seriálové rány a krev se používá „takový speciální kečup“? Mně tedy ano. Ačkoliv jsem poslední léta tušila, že to tak úplně nebude, setkání s filmovou maskérkou Adélou Andělou Bursovou mi ukázalo, o jak velkou vědu se jedná. Navíc v terénu. Tahle křehká holka s sebou na plac tahá několik tašek a kufrů.

„Kvůli tomu jsem se musela přestěhovat ze třetího patra bez výtahu, to už nešlo,“ glosuje hned na začátku našeho setkání, když táhne vše k mojí kamarádce domů, kde jsme se sešly.

Naše malá figurantka nám umožnila pracovat oběma najednou.

Silikon a jemná práce
Kromě mnoha a mnoha věcí, které budeme postupem času potřebovat, z tašky vyndavá speciálně ručně vyrobené formy na menší jizvy. Na nich jsou ze silikonu připravené pláty, které se musí opatrně přiložit na tělo. To je základ rány. Naše malá figurantka nám umožnila pracovat oběma najednou. 

Kurzy i práce u filmu

  • Vizuální umělkyně Bc. Adéla Anděla Bursová se věnuje se svým týmem maskérské, vizážistické, ale i stylistické či rekvizitní oblasti nejen filmu a focení. Se svým kolegou založili značku Metamorph FX, zaměřenou na speciální efekty a nový design.
  • Vytvořila také masku pro film Můj příběh, který šel do kin začátkem letošního roku. Herečka Vlastina Svátková ztvárnila ženu, jejíž obličej znetvořil její tyranský manžel. Maska podobného rozsahu není v Česku běžná. 
  • Anděla pořádá jedny z nejintenzivnějších kurzů pro amatéry i profesionály. Více nejen o ní na webu www.adelaandela.cz.

Tenoučkou průhlednou jizvu natřít lepidlem a opatrně přiložit na tělo by při troše soustředění ještě šlo. „Dnes je jedno, jak si to přiložíš, základ je, že jizva odpovídá svou modelací tomu, že ji dáváme na břicho. Ale obvykle řeším směr, elasticitu kůže a mnohé jiné okolnosti, aby jizva vážně perfektně navazovala na živou pokožku,“ vypráví při práci Anděla. Po nalepení roztokem na vatové tyčince oddělíme silnější rám, díky kterému se s tím lépe manipulovalo, a jizvu zahladíme do ztracena. „Pokud se ti to někde lehce pokrčí, pořád máme způsoby, jak to zahladit, nebo tomu pak pomůžou barvy, neboj!“ uklidňuje mě Anděla, která podle mě jako učitelka musí být velmi motivující. Chvály se mi dostává dost, ale tahle piplavá práce mě opravdu baví. I když na záda i zápěstí po delším čase musí být fakt záhul. 

Že není červená jako červená a o žádném „kečupu“ nemůže být ani řeči, pochopím ve chvíli, kdy roztáhne množství různých barevných palet. Podrobně a zaujatě mi začne vysvětlovat, v jakém odstínu co musí být a kde mám drobným malým štětečkem začít pracovat. „V ráně musíš barevně odlišit svalovinu od čerstvé krve. Pokud by došlo k takovému poranění, byly by zasažené i tukové části pod kůží, navíc krev po stranách rány už může i lehce zasychat,“ vysvětluje mi úplnou alchymii. „To skoro zní, jako bys měla vystudovanou medicínu, jak konkrétní o tom máš představu,“ říkám v legraci. „Já anatomii samozřejmě studovala, bez toho bych tuto práci dělat nemohla. To samé vyžaduji i po svých žácích,“ odpovídá mi jednoznačně Anděla s tím, že občas je jí u některých filmových či televizních zranění až smutno, když vidí, jak nedůvěryhodná jsou.

Jednotlivé části rány je potřeba „vymalovat“.

Pomůže i zubní kartáček
Přesně podle návodu své lektorky míchám různé barvy a jednotlivé části rány vymalovávám, jako by šlo o obraz. Následuje až úsměvná část, velmi naředěná růžová barva se nabere na zubní kartáček a přejížděním přes štětinky se nastříkává kolem rány.

Sama jsem překvapená, jak autenticky, řekněme až nechutně, začíná rána vypadat. Je tenká hranice mezi tím, dělat věci přesně a pravidelně, a tím, aby to vypadalo přirozeně. Anděla mi opakuje zásady, na druhou stranu ale dodává, že každá rána vypadá jinak. 

Je tenká hranice mezi tím, dělat věci přesně a pravidelně, a tím, aby to vypadalo přirozeně.

Konečné úpravy už mají jen dodat na přirozenosti. Větší dávka barvy má znázorňovat krev vytékající z rány. Při pohledu na důvěryhodné zranění přemýšlím, kde se tohle u nás učí. „Učila jsem se od zkušenějších kolegů, metodou pokus–omyl. Udělala jsem i několik průšvihů. To jsou pak hodně drahé lekce, když něco zkazíš u filmu,“ říká žena, která je se svým kolegou Jakubem Gründlerem jedna z mála, která umění v Česku ovládá. Zranění v seriálech a filmech už pro mě nikdy nebudou stejná, tahle alchymie ve mně zůstane. 

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek