metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Pátek, 16. listopadu 2018. Svátek má Otmar.
Na Želivského jinak
Další 2 fotografie v galerii
Na Želivského jinak | foto: Metro.cz

Zavřené, ale funkční. Schody mění směr podle situace

5. září 2018  13:13 Filip Jaroševský Metro.cz
Eskalátory u Palladia sjedete stejně rychle jako ty na Andělu. I když jsou o devět metrů delší.

Pohyblivé schody v metru jsou v metropoli opět téma. Sotva totiž stačil dopravní podnik po osmi měsících trojici z nich zpřístupnit na stanici Náměstí Republiky, už jedny zahradil a opatřil cedulí mimo provoz.

„Funkční jsou všechny tři eskalátory a jejich provoz je spouštěn dle poptávky. Rozhodujícím momentem pro spuštění třetího je stav, kdy v době příjezdu následujícího vlaku nestačí opustit nástupiště cestující z vlaku předchozího,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravce Aneta Řehková a dodává, že podobná situace nastává běžně i na Andělu.

Fotogalerie

Svědky neobvyklého jevu jsou také cestující, kteří v těchto dnech vystupují či nastupují ve stanicích Želivského a Jiřího z Poděbrad. Dopravní podnik se tu totiž rozhodl otočit směr jízdy eskalátorů. U delších schodů do horního vestibulu je podle dopravce v obou případech na vině oprava sousedních eskalátorů. Ovšem v případě horních krátkých schodů vedoucích na povrch jde o řešení zářijového nárůstu počtu cestujících.

„Měnit směr provozování lze výhradně jen u takzvaných reverzovatelných pohyblivých schodů, tedy těch, které jsou technicky uzpůsobeny a udržovány pro provoz v obou směrech. U trojic eskalátorů to zpravidla bývá prostřední, u čtveřic obě vnitřní ramena. U ostatních dlouhodobě provozovaných jedním směrem to bez prohlídky a opravy nelze,“ dodává Řehková.

Zajímavostí také je, že jízda po nových schodech na Náměstí Republiky trvá dle zjištění deníku Metro přesně minutu a 37 sekund, tedy stejně jako na zánovních schodech na Andělu. Děje se tak i přesto, že jsou eskalátory na Náměstí Republiky oproti těm na Andělu o devět metrů delší.

Když je metro plné, nemusí vás nechat vystoupit

  • Třetí eskalátory obvykle jedou jen ve špičce. Je to proto, aby se do stanice po příjezdu následujícího vlaku vešli všichni cestující.
  • Pokud dojde k situaci, kdy je stanice přeplněná i za plného provozu všech tří eskalátorů, zvažuje staniční personál společně s vlakovým dispečerem dle míry zaplnění nástupiště možnost nařízení průjezdu vlaku do následující stanice. Tyto postupy platí obecně pro všechny stanice.
  • Od 9. října plánuje dopravce začít výměnu eskalátorů ve stanici metra Karlovo náměstí. Délka prací je odhadována na deset a půl měsíce. Proběhne zde modernizace trojice pohyblivých schodů ve výstupu Karlovo náměstí/Resslova. V provozu dál bude vstup z Palackého náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hřib je pětačtyřicátým primátorem. Praha už má i městskou radu

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....
vydáno 16. listopadu 2018  5:55

Pirát Zdeněk Hřib se mohl včera na ustavujícím jednání nového zastupitelstva spolehnout na všech 39 hlasů koalice Pirátů, Prahy sobě (PS) a Spojených sil...  celý článek

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám