metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 26 °C

Sobota, 21. dubna 2018. Svátek má Alexandra.
Zdeněk Kortiš
Větší foto
Zdeněk Kortiš | foto: ArchivMetro.cz

Ženy a whisky, to je sexy kombinace, říká Zdeněk Kortiš

30. prosince 2017  10:55 Petr Holeček Metro.cz
„Pro mě je to s whisky jako s hudbou. Někdy máte náladu na chillout, popík a někdy na pořádný nářez,“ říká přední znalec whisky Zdeněk Kortiš, majitel oceňovaného olomouckého baru The Black Stuff Irish Pub a český ambasador whisky Chivas Regal.

Jakou teplotu by měla mít whisky při servírování – je v tomto ohledu rozdíl mezi míchanou a single maltkou?
Doporučoval bych pokojovou teplotu. Co se týče ledu, tak cokoliv podchladíme, tak utlumíme senzoriku a u whisky, která zrála třeba dvanáct let, je škoda cokoliv utlumovat. Vhodnější je whisky rozkápnout vodou, utlumíme tím alkohol a více se zvýrazní sladké chuťové tóny. Jen pozor při rozkapávání nakouřených whisky, fenol je poměrně rezistentní látka, která projde i destilací a kouř ve whisky bude i po naředění vodou. Klíčový je pro mě výběr sklenice. Sklenici typu whiskovka ponecháme na cocktaily Old Fashioned a další, protože má rovné stěny, stejně široké dno a hrdlo. Jsme tedy ochuzeni o element vůně, který se u whisky hodnotí stejně jako chuť. Ideální volbou v poměru kvalita cena může být degustační sklenice na víno, typ OIV. Dražší variantou pak mohou být specializované sklenice na whisky Glencairn, Michael Jackson Glass, Speyside Tumpler nebo Copita.Může člověk whisky míchat, tedy přecházet během večera od jedné k druhé? Co říká etiketa?
Whisky je svou organleptikou (smyslové posuzování, které využívá vzhled, vůni, chuť či teplotu – pozn. red.) destilát s nejširším chuťovým spektrem. Je dobré zvolit nebo si nechat poradit od barmanů, jak lze správně degustovat. Výraznější whisky, například ostrovní, nakouřené, až na závěr. Stejně tak whisky v sudové síle okolo 60 procent alkoholu. Ideálním začátkem může být kvalitní blend. Ne nadarmo používá expert na whisky Jim Murray pro výchozí nastavení receptorů komplexní Ballantines 17 y.o. Co se týče bourbonů, tak bych zvolil čistě degustaci produkce z USA, jejich chuťový profil je diametrálně odlišný od Skotska nebo Irska.

V Česku se rozmáhají whisky kluby a bary, znamená to, že Češi pijí whisky víc?
Celkově se v roce 2016 v České republice prodalo 572 250 kartonů po devíti lahvích, což je zhruba 5 150 250 litrů whisky. Nejvíce se vypilo irské whiskey, která je od roku 2013 lídrem na trhu. Následovaná je skotskou whisky a v těsném závěsu americkou whiskey. Vzrůstají hlavně prodeje ultraprémiových whisek, jako je Royal Salute nebo Chivas Regal Ultis. Češi následují světový trend, že se pije méně, ale kvalitněji.

Dávat whisky do koktejlů?
Asi bych měl být jako milovník whisky proti jakémukoliv míchání, ale u mě je to přesně naopak. Jsem velkým fanouškem a zastáncem koktejlů a myslím si, že platí pravidlo, že ze špatné báze dobrý drink neuděláte. Takže když dobrý barman použije kvalitní whisky a další kvalitní suroviny, tak výsledek bude perfektní. Když vezmu klasické předprohibiční drinky jako Manhattan, Whisky Sour nebo Old Fashioned, tak pokud se použije single malt whisky nebo nějaká starší blendovaná whisky, je to opravdu poznat. Whisky koktejly mají tradici a myslím, že začínají být velice populární.

Whisky a ženy?
I když je whisky pořád doménou mužů, tak stále více dam vyhledává a objevuje krásy whisky. Je to do jisté míry spojeno s cestováním a se zážitky. Pokud někdo Skotsko nebo Irsko navštíví, tak si produkty z těchto zemí zamiluje. Občas se nám v baru stává, že si křehká dívka objedná výraznou ostrovní whisky. Pro mě jsou ženy a whisky sexy kombinace.

Nejlepší a nejhorší whisky, co jste kdy pil?
Dobrá otázka, co se týče nejlepší whisky. Pro mě je to s whisky jako s hudbou. Někdy máte náladu na chillout, popík a někdy na pořádný nářez. Takže někdy preferuji dát si blend, nebo jemný Speyside styl a někdy sudovku z Islay. Záleží také na momentální náladě, rozpoložení, i třeba počasí dokáže ovlivnit. Teď přes zimu a sychravé počasí u mě vítězí drsné, nakouřené whisky. K whisce a její výrobě chovám velký respekt, takže nerad kritizuji. Ale dobře, ty nejhorší byly z Islandu a Rakouska.

Co obnáší práce ambasadora whisky?
Z největší části vzdělávání. Edukace barmanů, bar manažerů, řízené degustace pro veřejnost, příprava textů a článků. Je to v podstatě činnost, kterou jsem vykonával pro svůj bar, nicméně, teď je to v trochu větším měřítku. Dále se snažím o značkách, které prezentuji, vědět co nejvíce. Podlehl jsem sběratelské vášní, takže mám poměrně velké množství lahví z historie palíren.Komentáře

Hlavní zprávy

Už nejsem tolik paličatá, usmívá se Barbora Poláková

Barbora Poláková na cenách Anděl (20. března 2018)
vydáno 21. dubna 2018  14:52

Ještě před samotným vydáním svého očekávaného druhého řadového alba ZE.MĚ si Barbora Poláková odnesla Cenu Anděl 2017 za klip k prvnímu singlu Po válce a...  celý článek

Orloj bez lešení i Blob má Praha jen z kostek

Redaktoři Metra na výstavě lega v centru Prahy.
vydáno 21. dubna 2018  11:54

Třicítku propracovaných lego staveb si lze prohlédnout na výstavě. Kaplického Chobotnice, jež měla stát na Letné, Tančící dům, Chrám sv. Víta nebo již...  celý článek

Pět moderních novinek, které v běhání momentálně frčí

Běhání je stále populárnější.
vydáno 21. dubna 2018  9:57

Běhání v Česku zažívá už několik let velký boom. K malému výklusu nepotřebujete balon, hřiště nebo spoluhráče. Stačí chuť, trenky a tenisky. Aktuální...  celý článek

Stres nakonec „sejme“ všechny

(Ilustrační snímek)
vydáno 21. dubna 2018  5:55

Nervy na pochodu. Nejčastější manažerské selhání, které oslabí psychické zdraví lidí.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám