metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý, 21. srpna 2018. Svátek má Johana.
Většinu žen práce v IT neláká
Větší foto
Většinu žen práce v IT neláká | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Ženy IT netáhne, kvůli mýtům

2. února 2018  12:29 Pavel Hrabica Metro.cz
Deset ku jedné. To je poměr mezi muži a ženami v počítačových firmách.

Poslední údaje z roku 2015 říkají, že ze 150 tisíc lidí zaměstnaných v IT oborech nebyla ani desetina žen. Přitom v roce 1995 nebyl rozdíl tak propastný. Na dva muže připadala v této branži jedna žena. Úplně nejméně žen v rámci IT najdeme mezi programátory. Tam je bohužel jejich zastoupení jen okolo tří procent.„Podíl odborníků IT na celkovém počtu zaměstnaných osob v Česku se od devadesátých let ztrojnásobil, a to převážně ve prospěch mužů,“ říká Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze. Podle něho má vliv na to, že se na IT obory nehlásí tolik dívek, řada mýtů, které ve společnosti kolují. Obor je prý vhodnější pro chlapce.

Což potvrzuje Tomáš Krátký, manažer soutěže IT SPY. „Matky studentek, které často spolurozhodují o jejich budoucím zaměření, patří někdy ještě do generace, pro kterou byly IT obory velkou neznámou,“ říká Krátký. Rezervy vidí i v základních školách. „Chybí tam osobnosti, které by strach dívek věnovat se IT pomohly překonat,“ říká tvrdí Krátký.

Ředitel Martin Vodička má přitom zkušenosti se studentkami zcela opačné. „V praxi se vyžaduje samostatnost, organizovanost a disciplína, aby byl IT odborník schopen nalézt vlastní cestu k řešení problému a precizně ji naplnil. Takovou schopnost někdy postrádají i nejlepší ajťáci, zatímco dívky ji mívají přirozeně v sobě,“ míní ředitel odborné počítačové školy. Kladně se na zapojení žen do oborů informačních technologií dívá také Petr Sosík z Ústavu informatiky Slezské Univerzity v Opavě. „Pro studentky má volba oboru z oblasti IT specifická pozitiva,“ říká docent univerzity. Pokud je v oboru málo žen, mají podle Sosíka na trhu práce menší konkurenci.

„Na některých pracovních pozicích jsou dokonce ženy preferovány kvůli lepší schopnosti komunikace se zákazníkem nebo obchodním partnerem,“ domnívá se Petr Sosík.

Studentek informačních oborů je dlouhodobě málo a ve školách a poté ve firmách jsou přímo hýčkané. V roce 2015 studovalo v ČR téměř 22 tisíc studentů. Ženy tvořily necelou pětinu.

Potvrzuje to například Roman Jašek, ředitel Ústavu informatiky a umělé inteligence Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Studentky ale chválí. „Jsou spíše nadprůměrné a velmi pečlivé, jak ve studiu, tak při řešení projektů ,“ říká ředitel. To dokazuje třeba Barbora Micenková, jejíž diplomová práce zvítězila v roce 2011 v soutěži IT SPY a autorka získala stáž ve firmě Google.

Ženský prvek v IT

  • V roce 1995 vykazovaly statistiky v České republice necelých 60 tisíc IT odborníků. Jedna třetina z nich byly ženy. Za téměř čtvrt století se poměr výrazně změnil.
  • Průměrné zastoupení žen v informačních technologiích v rámci Evropské unie představuje necelých 16 procent.
  • Nejméně žen v IT mají ve Slovinsku, necelá čtyři procenta. U nás nedosahuje ani deseti procent.
  • Nejvíc feminizovanou IT branži v EU se chlubí Rumunsko, kde mají 28 procent žen. Je to více než v Rakousku (27 procent) a Irsku (22 procent).
  • Agentura NPR spočítala, že žen zabývajících se v USA počítači přibývalo od 60. až do 80. let rychleji než mužů. Vrcholem byl rok 1984, kdy počítačovou vědu v USA studovalo 37 procent žen. Od té doby ale zase poklesl jejich počet až pod dvacet procent.Komentáře

Hlavní zprávy

Jan Petránek vzpomíná na dny okupace prožité v rozhlase

Jan Petránek
vydáno 21. srpna 2018  9:30

Novinář a literát Jan Petránek pracoval v srpnu roku 1968 v Československém rozhlasu. V osudový den mířil do jeho budovy ze své chaty. Na ty chvíle...  celý článek

Instantní polévka ’68

Televizor, ilustrace
vydáno 21. srpna 2018  7:45

Ladislava Holečková pracovala v roce 1968 v Československé televizi v odbavovacím středisku vysílání. Den před vpádem vojsk se vrátila do Prahy z dovolené...  celý článek

„Tohle vám nikdy nezapomenu!“

Ivo Hudec ve Vinohradské ulice, 22. srpen 1968.
vydáno 21. srpna 2018  5:48

Deník Metro se setkal s pamětníkem 21. srpna 1968, který tyto dny prožil ve Vinohradské ulici.  celý článek

„Strach jsem neměla. Byla jsem spíš nas..ná,“ vzpomíná hlasatelka

Bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková
vydáno 20. srpna 2018  18:54

„Naklonil se ke mně plukovník, úst mu zavanul odporný vzduch a řekl mi důrazně, že mám okamžitě ukončit moderování. Samopalníci mě pak vyvedli ze studia,...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám