metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 15 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Město je pro elektrické auto s omezeným dojezdem ideálním terénem.
Dalších 12 fotografií v galerii
Město je pro elektrické auto s omezeným dojezdem ideálním terénem. | foto: Metro.cz

Zkusili jsme, jak se jezdí v Praze autem do zásuvky. Je tiché a žere jen ampéry

12. srpna 2014  8:00 Petr Holeček Metro.cz
Pohodové tankování. Auto jsme jen píchli na ulici do zásuvky a šli na kafe. Masivnímu rozšíření elektromobilů brání vysoká cena baterií. Zastánci proudu ale říkají, že se stejně vyplatí. Půjčili jsme si nejnovější malý elektromobil pro čtyři osoby a v pražské dopravě ho otestovali. Překvapilo nás, jak pohodová jízda s ním je.

Model e-Up! je elektrická prvotina VW vyráběná sériově. Automobilka už v roce 1993 přišla s elektromodelem Golf CitySTROMer, vyrobilo se ho ale jen tři sta kusů. Počet elektromobilů však stoupá, i když nijak závratně. Éčka jsou zatím dvakrát dražší než čmoudící kolegové.Kdy se vyplatí

Město je pro elektrické auto s omezeným dojezdem ideálním terénem.
Město je pro elektrické auto s omezeným dojezdem ideálním terénem.

„Vlastnit elektromobil v Praze se vyplatí, pokud ročně najedete alespoň několik desítek tisíc kilometrů. Ideální je proto jako vůz pro rozvážku nebo taxi,“ říká Metru Jan Horčík ze serveru Hybrid.cz. „Lidé, kteří nemají racionálnější možnost přepravy, by je měli mít povinně. Kdyby se nahradila veškerá doprava elektrickou trakcí, zvýšila by se spotřeba maximálně o 15 až 20 procent,“ myslí si Jaromír Vegr, šéf téměř čtyřicet let starého sdružení Elektromobily.

A kde vzít šťávu? V garáži, připojením na jednofázovou zásuvku (nabíjení trvá asi šest hodin). V Praze je ale i několik desítek veřejných stanic s třífázovými zásuvkami (doba se zkracuje na jednu či dvě hodiny). Největší síť má ČEZ, hned za ním PRE. Tyto dvě firmy mají v metropoli spolu s RWE i ultrarychlé dobíječky. K jedné takové jsme zajeli i s naším e-Upem. 

Čistý elektrikář

Město je pro elektrické auto s omezeným dojezdem ideálním terénem.

Přiložili jsme čip ČEZ, který stojí 150 korun měsíčně, a propojili auto se sloupem. Dojezd se za čtvrt hodiny zvýšil ze 60 na solidních 160 kilometrů. Za pár korun oproti několika stovkám za benzin. Čistě elektrický Up! stojí 600 tisíc, což je o 315 tisíc více než jeho klasická varianta s jednolitrovým motorem.

Celková hmotnost baterií je 230 kg, skládají se z 204 článků, nabízejí kapacitu 18,7 kWh a jsou v podlaze. Má výkon 60 kW a omezenou rychlost na 130 km/h. Převodovka s jedním stupněm nabízí přepínání mezi třemi druhy rekuperace, kdy se při brzdění dobíjí baterie.

Dobíjecí stanice

Co v Praze nabízejí tři největší hráči na trhu a jaké mají plány do budoucna?

Dobíjíme v Duhové ulici. Za patnáct minut hotovo.
Dobíjíme v Duhové ulici. Za patnáct minut hotovo.
Dobíjíme v Duhové ulici. Za patnáct minut hotovo.
  • ČEZ má v Česku 40 rychlodobíjecích stanic. Jejich použití stojí 150 korun měsíčně. Do konce roku 2015 jich chce firma provozovat až 150. Nejen ve městech, ale i na dálnicích a u velkých tahů. Ultrarychlá nabíječka je v Duhové ulici na Brumlovce před sídlem firmy. 
  • Skupina PRE provozuje v Praze 25 stanic, další tři v Roztokách, Brně a Ostravě. A chystá další. Zákazník neplatí za odebranou elektřinu, ale za čas strávený u stanice. Ty pak nejsou bezdůvodně blokované celý den. Cena za minutu u té ultrarychlé (vršovická ulice Na Hroudě 1492) je 2,42 Kč za minutu, u klasické stanice třicetník.
  • RWE má v Praze ultrarychlou dobíjecí stanici v Limuzské ulici. Dobíjení je zdarma. Firma zatím ale nevidí komerční potenciál, aby stavěla další. Orientuje se teď na rozvoj CNG, sdělil Metru mluvčí Pavel Grochál.


Komentáře

Hlavní zprávy

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám