metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | foto: ODS

Změňte předpisy, zatím vyhovují developerům, žádá sdružení

23. ledna 2015  15:24 Josef Škvor Metro.cz
Pražské stavební předpisy stále vzbuzují emoce. Občanské sdružení pro svobodnou společnost a nezadluženou budoucnost tento týden vyzvalo k jejich úpravě, aby nenahrávaly developerům a nevytvářely korupční prostředí.

Na exprimátora a nynějšího zastupitele hlavního města Bohuslava Svobodu z ODS se obrátila dopisem místopředsedkyně hnutí Vladimíra Mročková. Chce, aby zastupitelé napravili chyby, které podle ní předpisy obsahují. Norma měla být pro Prahu prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu a začala platit loni v říjnu. Před několika dny její platnost ale pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj.„Zpracovatelé Pražských stavebních předpisů překročili zmocnění vyplývající ze stavebního zákona tím, že podřídili zpracování nového územního plánu právě tomuto předpisu,“ poukazuje na nezákonný postup Mročková.

Předpisy se mohou změnit k lepšímu

Ministerstvo při pozastavení předpisů argumentovalo tím, že město nepředložilo stavební předpisy k notifikaci Evropské komisi. „Praze byla rozhodnutím o pozastavení účinnosti stanovena lhůta patnáct měsíců ke zjednání nápravy, která začíná běžet následujícím dnem po doručení rozhodnutí,“ uvedl již dříve pro ČTK mluvčí ministerstva Karel Dlabač.

Právě z nové normy by zpracovatelé měli podle sdružení vyjmout všechna ustanovení, která jsou jednostranně výhodná pro developery a zpřesnit je tak, aby jasně definovala parametry výstavby a neumožňovala vícerý výklad. „Míra využití území k zastavění musí být stanovena jasně, nelze ji odbýt slovem ‚přiměřeně‘,“ poukazuje na jednu z mnoha nejasností Mročková.

V centru není povinnost zajistit parkovací místa

Podobně vidí problém i díry v předpisech i zastupitel Bohuslav Svoboda, na kterého se sdružení obrací. „Požadavky na parkovací místa v rámci novostaveb jsou neuvěřitelně měkké, v centru města dokonce klesají k nule. Praha je snad jediné město na světě, kde by mohl vzniknout v centru města obchodní dům bez parkovacích míst,“ uvádí Svoboda na webu pražské ODS.

Svoboda byl jedním z opozičních zastupitelů, kteří se na program jednání čtvrtečního zastupitelstva hlavního města snažili prosadit právě bod o pražských stavebních předpisech. Opoziční zastupitelé přitom návrh programu předložený radou kritizovali. „Dnešní program jednání neobsahuje žádné mimořádně důležité body,“ řekl Svoboda, který se zařazením bodu pro přesilu vládnoucí koalice neuspěl.Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám