metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | foto: ODS

Změňte předpisy, zatím vyhovují developerům, žádá sdružení

23. ledna 2015  15:24 Josef Škvor Metro.cz
Pražské stavební předpisy stále vzbuzují emoce. Občanské sdružení pro svobodnou společnost a nezadluženou budoucnost tento týden vyzvalo k jejich úpravě, aby nenahrávaly developerům a nevytvářely korupční prostředí.

Na exprimátora a nynějšího zastupitele hlavního města Bohuslava Svobodu z ODS se obrátila dopisem místopředsedkyně hnutí Vladimíra Mročková. Chce, aby zastupitelé napravili chyby, které podle ní předpisy obsahují. Norma měla být pro Prahu prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu a začala platit loni v říjnu. Před několika dny její platnost ale pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj.

„Zpracovatelé Pražských stavebních předpisů překročili zmocnění vyplývající ze stavebního zákona tím, že podřídili zpracování nového územního plánu právě tomuto předpisu,“ poukazuje na nezákonný postup Mročková.

Předpisy se mohou změnit k lepšímu

Ministerstvo při pozastavení předpisů argumentovalo tím, že město nepředložilo stavební předpisy k notifikaci Evropské komisi. „Praze byla rozhodnutím o pozastavení účinnosti stanovena lhůta patnáct měsíců ke zjednání nápravy, která začíná běžet následujícím dnem po doručení rozhodnutí,“ uvedl již dříve pro ČTK mluvčí ministerstva Karel Dlabač.

Právě z nové normy by zpracovatelé měli podle sdružení vyjmout všechna ustanovení, která jsou jednostranně výhodná pro developery a zpřesnit je tak, aby jasně definovala parametry výstavby a neumožňovala vícerý výklad. „Míra využití území k zastavění musí být stanovena jasně, nelze ji odbýt slovem ‚přiměřeně‘,“ poukazuje na jednu z mnoha nejasností Mročková.

V centru není povinnost zajistit parkovací místa

Podobně vidí problém i díry v předpisech i zastupitel Bohuslav Svoboda, na kterého se sdružení obrací. „Požadavky na parkovací místa v rámci novostaveb jsou neuvěřitelně měkké, v centru města dokonce klesají k nule. Praha je snad jediné město na světě, kde by mohl vzniknout v centru města obchodní dům bez parkovacích míst,“ uvádí Svoboda na webu pražské ODS.

Svoboda byl jedním z opozičních zastupitelů, kteří se na program jednání čtvrtečního zastupitelstva hlavního města snažili prosadit právě bod o pražských stavebních předpisech. Opoziční zastupitelé přitom návrh programu předložený radou kritizovali. „Dnešní program jednání neobsahuje žádné mimořádně důležité body,“ řekl Svoboda, který se zařazením bodu pro přesilu vládnoucí koalice neuspěl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám