metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 11 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Známý poutník vydává knihu o Česku. Jaké to je cestovat nyní? Návrat do historie

  5:05
Prázdniny v Česku, tak se jmenuje nejnovější spisovatelský počin cestovatele Ladislava Zibury. Nebyl by to on, aby i tady neprojevil svou schopnost přistupovat k věcem jinak. V knize nenajdete putování ani po jednom z krajských měst, ale naopak po méně známých, někdy i zapadlých místech. Na mnohá dostal tip od svých fanoušků na sociálních sítích. A jak dva měsíce putoval? Jako čerstvý držitel řidičského průkazu autem, ale ne ledajakým. Bílé auto, jež svým čtvercovým tvarem dostává svému jménu Cube, budilo v lidech úsměv už zdálky. Zblízka pak zaujala i – podle autora trefná – espézetka Promiňte.

Další 2 fotografie v galerii
Zastavení v Českých Budějovicích | foto: Ladislav Zibura

Vznikla by knížka o putování po Česku, kdyby nebylo covidu?
Knížku o Česku jsem chtěl napsat vždycky. Když jsem před sedmi lety napsal tu první a objížděl republiku s přednáškami, bavil jsem se s lidmi, které jsem potkával. Uvědomil jsem si, jak je Česko nosné téma, že je tu spousta příběhů, které jsou známé v daných regionech, ale ne všeobecně. Jen jsem čekal na příležitost, původně jsem si tedy myslel, že to bude, až budu mít dítě. Ale najednou vloni, když začalo být komplikované cestování do zahraničí, se Češi rozhodli, že stráví prázdniny v Česku, tak jsem si říkal, že to je dějinná událost, u které chci být. Také jsem tušil, že putování po naší domovině teď bude téma, protože lidé rádi čtou o tom, co znají.

Co tedy lidé v knížce najdou?
Na začátku cesty jsem si musel stanovit plán. Zeptal jsem se lidí na sociálních sítích na jejich tipy na místa, která mají rádi, sešlo se mi jich 548. Pak jsme to zanesli do mapy, která je doteď na www.zibura.cz/vylety, už ji vidělo přes půl milionu lidí. Byly tam tečky po celé republice a poměrně málo ve městech. I já sám jsem se nakonec vyhnul všem krajským městům. Říkal jsem si, že nějaké ponětí o tom, co je v Olomouci či v Brně, má každý, ale spousta lidí ani neví, co zajímavého je v Jeseníkách. Objel jsem všechny kraje a napsal o nich s vizí, že i podpořím český turismus. Že se třeba rodiny vydají do malého penzionu a utratí tam svoje peníze. A tím, že je tam návštěvníků pořád málo, tak je rádi uvidí. Budoucnost turismu nevidím v tom, lákat lidi do velkých měst na mejdan. Já sám se i na zahraničních cestách snažím nacházet méně exponovaná místa.

Máte už nějakou zpětnou vazbu od čtenářů?
Málo, je to zábavné. Když člověk vydá knížku, už to zažívám popáté, tak několik měsíců trvá ji napsat, poté se řeší sazba, tisk a všechno okolo. Pak se knížka objeví na pultech, člověk čeká na recenze a ony tolik nepřichází. Protože si ji napřed musí lidé koupit, přečíst a většinou se touto dobou kupují knížky na Vánoce. Dohledal jsem třeba dvacet recenzí, jež jsou příjemné, což mě potěšilo. Lidé jsou s tím zatím spokojení.

Ve své předchozí knize Prázdniny v Evropě jste cestoval stopem, nyní jste cestoval autem, proč?
Způsoby dopravy na jednotlivé cesty střídám a zároveň se snažím zvolit vždy způsob, který mě přivede za zážitky. Stopování po Evropě byla skvělá volba, protože jsem poznal místní lidi. Auto jsem teď zvolil proto, že odlehlá místa, která jsem si vybral, by bez něj nebyla dosažitelná, nebo by mi to trvalo místo dvou měsíců půl roku. Věděl jsem, že zatímco obecně píšu o cestě samotné, Česko je tak bohaté na příběhy, že chci, aby kniha byla i trochu o historii. Tak jsem si koupil auto. Ale aby moje cesta měla zábavný rozměr, tak jsem si pořídil hranaté japonské auto Nissan Cube, které budí u lidí úsměv, což je hrozně příjemné. Když člověk přijede do vesnice a lidé se na něj smějí už zdálky a chtějí se s ním bavit. Ještě jsem si dal espézetku Promiňte, což vystihuje i můj styl řízení, protože řidičák jsem si udělal teprve před dvěma lety. Auto skvěle posloužilo svému účelu. Na další cestu se třeba vydám vlakem, který miluji. Tentokrát jsem pozornost obrátil na příběhy daných míst a to cestování mezi nimi bylo menší téma.

Veselejší než si myslíme

Jsou nějaké rozdíly mezi Čechy a jinými národy?

  • „Když jsem cestoval po Česku, usmíval jsem se a ptal jsem se lidí na věci, které mě zajímaly, tak si se mnou povídali, zvali mě domů na turka a fungovalo to úplně stejně jako v zahraničí. 
  • Myslím si, že ten dojem, že všude jsou lidé usměvaví a pak se vrátíme domů a tady se mračí, ve skutečnosti vzniká tím, že se změníme my. Když je člověk na dovolené, tak se usmívá a lidé kolem jenom zrcadlí to, jaký je on sám. Podle mě to ale funguje stejně úplně všude na světě, jsme mnohem veselejší národ, než si o sobě myslíme. 
  • Také mě baví, jak jsme rozkročení mezi západní a východní Evropou. Umíme velice dobře improvizovat a kreativně porušovat pravidla, což je klasická východoevropská vlastnost. Zároveň jsme ale celkem organizovaní, což jsme se zřejmě naučili během stovek let společného národa s Němci,“ dodává Ladislav Zibura.

Z vašich knih mi tato připadá nejtlustší.
Je, každá další kniha je tlustší než ta předtím. Je to dané jednak tím, že přibyly ilustrace, je jich tam 80. Česko se ilustrovalo úplně samo, to si o to přímo říkalo. Za druhé jsem nechtěl vynechat žádný kraj, a přestože nejsou všechny zastoupené stejnou měrou – nejvíce prostoru má můj rodný Jihočeský kraj – tak je jich 14. Česko je větší, než si myslíme, má víc než pět tisíc obcí a přes sedmdesát regionů.

Původně jste měl loni vyrazit na poutní cestu do Santiaga de Compostela a kniha měla být o tom, že?
Ano, chtěl jsem vyrazit loni. Nicméně k cestování patří i to, že člověk musí být připraven kdykoliv změnit plán. Nakonec jsem rád, že knížka o cestování po Česku vznikla, protože si myslím, že je nadčasová a že lidi bude zajímat i za několik let. Do Santiaga jsem vyrazil letos, takže mám nabito s novým tématem, o kterém můžu psát nezávisle na tom, jaké budou okolnosti.

Takže náhlé změny plánů vám nedělají problém?
Jak říkám, podle mě obecně k cestování musí patřit přizpůsobivost. Vím, že je třeba teď cestování komplikované, ale jde to. Je to trochu návrat do doby, na kterou nahlížíme nostalgicky, když cestovali Zikmund a Hanzelka nebo Emil Holub. Každé jejich cestě tehdy předcházelo plánování, vyžádání si různých povolení, a i když byli na místě, tak museli získávat průběžné informace, jaká je situace vdané zemi. Je teď nepříjemné, že to musí být v důsledku globální pandemie, ale myslím si, že na to jde nahlížet i romanticky – když je teď cestování náročnější, tak si ho člověk víc váží. 

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek