metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Úterý, 25. září 2018. Svátek má Zlata.
Hypotéky jsou aktuálně hůře dostupné a také dražší.
Větší foto
Hypotéky jsou aktuálně hůře dostupné a také dražší. | foto: MF DNES

Zrušení 100% hypotéky žene lidi k lichvářům

20. dubna 2018  15:54 Pavel Hrabica Metro.cz
Už dva roky platí doporučení České národní banky nepůjčovat na bydlení sto procent. Kdo chce vlastní střechu nad hlavou, tomu dnes banky půjčí nejvýš 80 procent ceny nemovitosti. Jenže to vede ke komplikacím. Jak rostou ceny nemovitostí, zvyšuje se i částka, kterou musí kupec vydat hned ze svých peněz.

„Zjišťujeme, že tímto pravidlem se mnoho klientů hypotečních bank žene do náruče šedých půjčovatelů peněz,“ říká diplomaticky na adresu lichvářů a ne dvakrát solidních nebankovních poskytovatelů půjček Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA)Z toho vyplývá, že ten, kdo touží po bytě za pět milionů, což je dnes běžná cena nového bytu do sedmdesáti metrů čtverečních, musí mít minimálně milion ušetřený. Jenže ne každý to má.

Pronájmy

  • Pět procent z ceny nemovitosti může podle odborníků vynášet roční pronájem bytu nebo vily. Reálně se ale čistý výnos pohybuje kolem tří procent.
  • Majitel musí počítat s tím, že nemusí týdny až měsíce najít nového nájemce, případně musí doplatit dluhy za energie nebo napravit škody, které méně spolehliví obyvatelé v bytě udělají.

Vrátit se zpět ke stoprocentním hypotékám? Podle Vladimíra Staňury by obnovení stálo za diskusi. To, že banka půjčí kupci na byt jen osmdesát procent částky, neznamená, že se nejedná o rizikového klienta. „Protože si lidé půjčují buď mezi příbuzenstvem, a když to není možné, sahají právě po pochybných zdrojích,“ uvádí poradce ČBA. U stoprocentní hypotéky sice klient zaplatí bance víc, ale částky, které musí měsíčně posílat, ani zdaleka nedosahují lichvářských úroků.

Pozitivní pro současný trh s bydlením je podle odborníků fakt, že naprostá většina českých klientů si pořizuje bydlení pro sebe, ne „na kšeft“. Podíl bytů, které si pořizují Češi kvůli uložení peněz a případný další pronájem, není ani desetina ze všech prodejů. Byt jako investice se týká hlavně zahraničních kupců.

„Nelákají je jen ceny, které ani přes stálý růst nedosahují například cen za metr čtvereční ve Vídni nebo v Berlíně,“ potvrdil deníku Metro Jan Jeníček, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny a prezident Asociace stavebních spořitelen. „Pro cizince jsou Česko, a především Praha přitažlivé kvůli velké bezpečnosti,“ říká Jeníček.

Hypotéky zdražují

  • Hypoteční sazby se nyní pohybují kolem 2,5 procenta. Za ­rok poskočily o procento.
  • Až osmdesát procent nových bytů velkých developerů se prodává přes hypoteční úvěry.
  • Osm z deseti bytů financují Češi z vypůjčených peněz.
  • Nejčastější půjčka na byt je mezi jedním až dvěma miliony korun.Komentáře

Hlavní zprávy

Dítě bez mobilu je nyní už rarita

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  13:45

Rodiče na svých potomcích nešetří.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Ciaooo Italia

Jakub Kohák
vydáno 25. září 2018  11:11

Moje žena – napůl Italka – mi celý život opakuje, jací jsou Italové lajdáci, píše Jakub Kohák ve svém sloupku.  celý článek

Naučte se jazyk elfů

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  9:55

Plánujete začít s japonštinou, albánštinou, tibetštinou nebo nizozemštinou? Vyrazte na Evropský den jazyků.  celý článek

Bez tramvají i metra C

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  8:45

Pražany a návštěvníky metropole v následujících dnech potrápí mimořádné výluky MHD.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám