metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 30 °C

Čtvrtek, 20. září 2018. Svátek má Oleg.
Fotografie z filmu Ztratili jsme Stalina.
Větší foto
Fotografie z filmu Ztratili jsme Stalina. | foto: CinemartMetro.cz

Ztratili jsme Stalina. Boj o moc plný intrik začíná

5. dubna 2018  9:52 Pavel Urban Metro.cz
Skotský režisér Armando Iannucci natočil drsnou komedii, která jde právě dnes do kin.

Velký vůdce padl. Jmenuje se Stalin. Nad jeho mrtvolou začíná tragikomický boj o nástupnictví. Soudruzi z politbyra se pomalu zbavují letitého strachu a začíná ta pravá podívaná.Jestli se vám to nezdá jako dostatečně důvtipná zápletka, věřte, že film Ztratili jsme Stalina ve své tragičnosti a schopnosti utahovat si z velkých věcí je vtipný velmi. V Rusku ho za to zakázali.

Nový film

  • Komedie z koprodukce Velké Británie, Francie a Belgie je nevhodná pro děti do 12 let.
  • Režie: Armando Iannucci
  • Hrají: Steve Buscemi, Jason Isaacs, Olga Kurylenko, Jeffrey Tambor, Simon Russell Beale a další

Po smrti Stalina v roce 1953 vypuká v řadách jeho nejbližších naprostá panika. Na to, co nastane po skonu velkého vůdce, se dosud báli jen pomyslet. Vždyť Lenin byl, je a bude věčný. Proč by nemohl i Stalin?

Během jeho života se soustředili na to, jak jej přežít. A teď se začnou naplno projevovat absurdní a pokřivené charaktery všech těchto Stalinových pohrobků. Začíná boj o moc nad komunistickou říší, která do této chvíle patřila jen a pouze brutálnímu diktátorovi.

O nejvyšší post nebo aspoň o bezpečné místečko pod ním se perou ti, kteří se za dobu Stalinovy vlády dokázali zbavit jakéhokoli vlastního názoru. Stále se ujišťují, co by tomu nebo tamtomu řekl Stalin a co by se jim za to asi tak mohlo stát. Jedni kují pikle proti druhým a do toho organizují diktátorův pohřeb.

Černá komedie zesměšňuje šílený komunistický režim a nejabsurdnější na tom je, že téměř vše ve filmu je založeno na skutečných událostech. Všemu dominuje skvělé obsazení v čele se Stevem Buscemim (Chruščov), Jasonem Isaacsem (maršál Žukov) a montypythonovcem Michaelem Palinem (Molotov).

Jak to vidím já: Komedie?

Film Ztratili jsme Stalina je inspirován skutečnými událostmi. Často až černý humor komedie tak vychází částečně z věcí, které se po smrti Stalina v Sovětském svazu děly. Absurdní situace ve filmu by měly být varováním, aby se něco podobného neopakovalo. Loni byl Stalin v ruské anketě vyhodnocen jako největší historická osobnost. Mnozí Rusové ho stále mají za hrdinu. Není divu, že byl film, ve kterém je někdejší vůdce zesměšňován, v Rusku zakázán. Nikita Chruščov pronese po popravě Lavrentije Beriji všeříkající větu: „Takhle lidi přicházejí o život. Když se nepřizpůsobí.“ Žánr komedie tak může sklouznout k zamyšlení, co vše je v honbě za mocí možné.
Pavel UrbanKomentáře

Hlavní zprávy

„Jsme hlasitější,“ lákají Mandrage na koncerty

Mandrage ve Foru Karlín
vydáno 20. září 2018  12:07

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel vyrazí na začátku října na své podzimní turné. Během dvou měsíců, při nichž navštíví patnáct tuzemských měst a...  celý článek

Sloupek Julie Červené: Dávej pozor!

Julie Červená
vydáno 20. září 2018  11:11

Se slovy „nebudeš mě bouchat, to se nedělá“ mu dávala na zadek, popisuje Julie Červená situaci ve svém sloupku.  celý článek

Blíží se pivní slavnosti na Smíchově i tradiční Svatováclavský ležák

Václav šel na pivo
vydáno 20. září 2018  10:50

Cílem Dnů českého piva je přilákat Čechy do hospod a restaurací.  celý článek

„Srovnání Londýna s Prahou není tak ulítlé, jak se na první pohled zdá,“ říká ilustrátor

Lukáš Novotný
vydáno 20. září 2018  8:40

Modern London. To je název anglicky psané knihy českého autora, která vás provede anglickou metropolí. Netradičně ilustrovaná publikace vychází začátkem...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám