metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 13 °C

Neděle, 22. října 2017. Svátek má Sabina.
Ďáblický hřbitov - Les vzpomínek.
Dalších 18 fotografií v galerii
Ďáblický hřbitov - Les vzpomínek. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Zvláštní hřbitov. V Ďáblicích se pohřbívá bez náhrobků pod stromy

1. června 2015  9:13 Filip Jaroševský Metro.cz
Na novém hřbitově v Ďáblicích nenajdete žádné náhrobky, jen stromy s cedulkami.

Na Ďáblickém hřbitově se zítra otvírá první přírodní hřbitov s názvem Les vzpomínek. Na něm mohou lidé své blízké pohřbít nikoliv pod chladné mramorové náhrobky, ale pod kmeny památečních stromů.Alternativní způsob pohřbívání si u nás pomalu ale jistě nachází své příznivce. „Popel své ženy mám doma již několik let. Se syny jsme nevěděli, kam jej dát,“ říká osmdesátiletý vdovec František, kterému se nový způsob pohřbívání zalíbil. „Když jsem se o Lese vzpomínek dozvěděl, hned jsem věděl, že to je pro ni to pravé,“ dodává František.

Obdobnou otázku řešila také pětatřicetiletá paní Hana, která chce během léta pohřbít svou prababičku pod kmen lípy. „Když pro nás prababička pekla buchty, nechávala těsto kynout ve velké míse z lipového dřeva. Ta je teď takovým rodinným pokladem,“ říká Hana, kterou také zaujalo netradiční pojetí náhrobků. Ty nahrazuje malá destička se jménem, umístěná na kmen stromu.

„Máme sice rodinný hrob, ale zrovna prababička, která tak ráda chodila do přírody, by určitě nechtěla být pod studeným kamenem,“ dodává Hana.

Ďáblický hřbitov. Místo, kde se bude konat obřad za zemřelého v Lese vzpomínek.

Ďáblický hřbitov. Místo, kde se bude konat obřad za zemřelého v Lese vzpomínek.

Ďáblický hřbitov. Viditelná hranice mezi klasickým hřbitovem s náhrobky a Lesem vzpomínek.

Ďáblický hřbitov. Viditelná hranice mezi klasickým hřbitovem s náhrobky a Lesem vzpomínek.

Podle zakladatelky Lesa vzpomínek Blanky Dobešové láká nový hřbitov především svou bezprostředností. „Poslední rozloučení pod korunami stromů je daleko intimnější a osobnější, než ve smutečních síních. Už samotná forma, kdy řeční člověk, který mrtvého ani neznal a pozůstalí jsou v roli pasivních diváků, je neosobní,“ kritizuje klasické pohřbívání Dobešová.

Podle ní se v Lese vzpomínek nenechávají svázat konvencemi. „Při jedné z našich přednášek nás oslovila paní, která by na svém pohřbu ráda měla kruhové tance, aby se její duše dostala lépe na onen svět. S tím nemáme problém,“ usmívá se Dobešová.

Ďáblický hřbitov. Ukládání urny s popelem zemřelého v Lese vzpomínek.

Ďáblický hřbitov. Ukládání urny s popelem zemřelého v Lese vzpomínek.

Ďáblický hřbitov - Les vzpomínek.

Ďáblický hřbitov - Les vzpomínek.

Za desetiletý pronájem hrobu tu zaplatíte čtyři tisíce korun, což ve srovnání s klasickým urnovým hrobem vyjde zhruba o tisícovku dráž.

Podle Dobešové se ale investice vyplatí. „Ceny jsou tu jen o něco málo vyšší než na klasickém hřbitově. Myslím, že spočinutí pod velkým památečním stromem za tu investici stojí,“ uzavírá Dobešová.Komentáře

Hlavní zprávy

Profesia days pomůže absolventům i zkušeným najít novou práci

Na hlavním pódiu vystoupí spousta zajímavých řečníků, například kouč Marian...
vydáno 22. října 2017  18:11

Ve dnech 25. a 26. října se na výstavišti v Letňanech koná největší pracovní veletrh.  celý článek

Vladivojna La Chia: Cesta za Velký vůz

Vladivojna La Chia
vydáno 22. října 2017  13:55

Dělat hudbu k filmu je úžasná věc, navíc když je pestrý a hravý. Překopat tu hudbu k filmu tak, že z ní uděláte úplně nové písničky, je docela velké...  celý článek

Obytňákovi

Fiat Ducato (2016), 2,3 Mjet
vydáno 22. října 2017  11:55

Že je říjen? To vůbec nevadí! Krásný čas na půjčení obytného auta. Jeho pronájem je levnější a turisté už zalezli za pec, takže je všude volno. S domem na...  celý článek

Pražská pivní úroda

Pivovar U Supa
vydáno 22. října 2017  9:30

Moucha, muflon, sup. Zapomeňte na zoo. Podle zvířat se jmenují piva, co se nedávno začala vařit v Praze. Zajeli jsme do nových podniků nasát pěnu i...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám