metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Úterý, 10. prosince 2019. Svátek má Julie.
Socha Židle na Kampě
Socha Židle na Kampě | foto: Profimedia.cz

10 let od povodní: Tisíciletá voda spláchla nepřipravenou Prahu

6. srpna 2012  13:51 Robert Oppelt
Stoupající voda pomalu měnila obyčejné předměty na symboly a lidi na hrdiny.

Na kamenném říčním molu nad vltavským jezem před Sovovými mlýny stojí obří židle. Původní Židle je dílem sochařky Magdaleny Jetelové. Dílo bylo před mlýnem instalováno pár týdnů před povodněmi jako jakási reklama na nové Muzeum Kampy mecenášky Medy Mládkové.

Opuštěná obří židle dlouho odolávala dravému proudu, ale nakonec ji voda odnesla. Je až neuvěřitelné, že voda dílo nezničila a že obří plastika byla nalezena 40 kilometrů od Prahy. Na své místo na molu se ale již nevrátila. Studenti z ateliéru Kurta Gebauera na Vysoké škole uměleckoprůmyslové místo ní vytvořili nový objekt. Ze dřeva stromů, které voda polámala v parku u veltruského zámku, vznikla plastika s názvem Návrat Židle II, která byla instalována při slavnostním znovuotevření muzea v roce 2003.

Hrozilo, že loď zničí Karlův most

Dalším symbolem povodní se stala restaurační loď Kristian Marco zakotvená na pravém břehu Vltavy několik set metrů od Karlova mostu. V případě utržení by téměř stopadesátitunové plavidlo s velkou jistotou znamenalo zkázu pro Karlův most.

Loď, kterou její majitel včas nedopravil do chráněného přístavu, byla ukotvena k plovoucímu pontonu a ten byl řetězy připoután k navigaci. Se stoupající hladinou Vltavy se ale vzhledem ke krátkým řetězům začal ponton zatápět, křížit a odtlačovat loď od břehu. Každou hodinou se zvyšovalo riziko jejího utržení.

"Tehdy jsme řešili, jestli ji ukotvit, nebo odstřelit. Nakonec jsme ji ukotvili za pomoci těžké vojenské techniky. Nikdy nezapomenu na to, že první tank, který nám přijel na pomoc, byl soukromý," vzpomíná tehdejší primátor Igor Němec. Loď dnes opět vítá návštěvníky. Kotví na Rašínově nábřeží kousek od Palackého mostu.

Lachtan Gaston uplaval stovky kilometrů

Kromě lidských hrdinů měla povodeň i hrdiny zvířecí. Každý si vzpomene na slona Kádiru, hrocha Slávka nebo lachtana Gastona z trojské zoo. Ten díky své povodňové pouti po Vltavě a Labi v srpnu stal jedním z výrazných symbolů této ničivé přírodní katastrofy. Až 19. srpna ho chytili němečtí záchranáři poté, co uplaval přes 300 kilometrů.

Gaston se ale už do Prahy nevrátil, zemřel na následky stresu, únavy a vyčerpání. Chladná voda ani dočasný nedostatek jídla mu neublížily a následná pitva neodhalila žádné zranění. Od roku 2005 ho v zoo připomíná bronzová bysta a jedna z nových restaurací v dolní části zoo, nese jeho jméno. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Střed světa (možná) najdete taky uprostřed Železných hor

Výhled od zříceniny hradu Oheb na sečskou přehradu
vydáno 9. prosince 2019  16:46

Hory plné železných rud jsou ale plné i temné historie a neméně úžasných scenerií.  celý článek

Když se budete dívat na strom, tak do něj nejspíš narazíte

Jízda v terénu
vydáno 9. prosince 2019  13:55

Právě dnes vychází nové vydání výukové knihy Škola kola. Publikace je určena pro všechny, kteří chtějí mít z jízdy větší radost. Jedním z autorů je Josef...  celý článek

Spoje MHD po změnách drhnou. Má se to však zlepšit

ilustrační snímek
vydáno 9. prosince 2019  11:56

Deník Metro oslovil čtenáře, jak se jim zamlouvají nové jízdní řády. Převažovala kritika.  celý článek

Potrat je celoživotní trauma, které může rozvrátit vztah

Zdeňka Rybová
vydáno 9. prosince 2019  5:25

Ročně provedou lékaři v Česku kolem dvaceti tisíc umělých přerušení těhotenství. Číslo se rok od roku snižuje. Přesto rozhodnutí ukončit počatý, ale ještě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám