metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Socha Židle na Kampě | foto: Profimedia.cz

10 let od povodní: Tisíciletá voda spláchla nepřipravenou Prahu

  13:51
Stoupající voda pomalu měnila obyčejné předměty na symboly a lidi na hrdiny.

Na kamenném říčním molu nad vltavským jezem před Sovovými mlýny stojí obří židle. Původní Židle je dílem sochařky Magdaleny Jetelové. Dílo bylo před mlýnem instalováno pár týdnů před povodněmi jako jakási reklama na nové Muzeum Kampy mecenášky Medy Mládkové.

Opuštěná obří židle dlouho odolávala dravému proudu, ale nakonec ji voda odnesla. Je až neuvěřitelné, že voda dílo nezničila a že obří plastika byla nalezena 40 kilometrů od Prahy. Na své místo na molu se ale již nevrátila. Studenti z ateliéru Kurta Gebauera na Vysoké škole uměleckoprůmyslové místo ní vytvořili nový objekt. Ze dřeva stromů, které voda polámala v parku u veltruského zámku, vznikla plastika s názvem Návrat Židle II, která byla instalována při slavnostním znovuotevření muzea v roce 2003.

Hrozilo, že loď zničí Karlův most

Dalším symbolem povodní se stala restaurační loď Kristian Marco zakotvená na pravém břehu Vltavy několik set metrů od Karlova mostu. V případě utržení by téměř stopadesátitunové plavidlo s velkou jistotou znamenalo zkázu pro Karlův most.

Loď, kterou její majitel včas nedopravil do chráněného přístavu, byla ukotvena k plovoucímu pontonu a ten byl řetězy připoután k navigaci. Se stoupající hladinou Vltavy se ale vzhledem ke krátkým řetězům začal ponton zatápět, křížit a odtlačovat loď od břehu. Každou hodinou se zvyšovalo riziko jejího utržení.

"Tehdy jsme řešili, jestli ji ukotvit, nebo odstřelit. Nakonec jsme ji ukotvili za pomoci těžké vojenské techniky. Nikdy nezapomenu na to, že první tank, který nám přijel na pomoc, byl soukromý," vzpomíná tehdejší primátor Igor Němec. Loď dnes opět vítá návštěvníky. Kotví na Rašínově nábřeží kousek od Palackého mostu.

Lachtan Gaston uplaval stovky kilometrů

Kromě lidských hrdinů měla povodeň i hrdiny zvířecí. Každý si vzpomene na slona Kádiru, hrocha Slávka nebo lachtana Gastona z trojské zoo. Ten díky své povodňové pouti po Vltavě a Labi v srpnu stal jedním z výrazných symbolů této ničivé přírodní katastrofy. Až 19. srpna ho chytili němečtí záchranáři poté, co uplaval přes 300 kilometrů.

Gaston se ale už do Prahy nevrátil, zemřel na následky stresu, únavy a vyčerpání. Chladná voda ani dočasný nedostatek jídla mu neublížily a následná pitva neodhalila žádné zranění. Od roku 2005 ho v zoo připomíná bronzová bysta a jedna z nových restaurací v dolní části zoo, nese jeho jméno. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek