metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Středa, 19. prosince 2018. Svátek má Ester.
Starostka Nového Lískovce Jana Drápalová
Větší foto
Starostka Nového Lískovce Jana Drápalová | foto: ArchivMetro.cz

5+1 otázka pro starostku Nového Lískovce Drápalovou

9. června 2018  16:11 Radek Babička
V rámci putování po brněnských radnicích jsme minule zavítali do Starého Lískovce. Tentokrát jsme přešli Jihlavskou ulici na její severní stranu a vyzpovídali starostku Nového Lískovce Janu Drápalovou.

Jaké projekty byly či jsou v Novém Lískovci nejzásadnější pro aktuální volební období a jak to vypadá s jejich realizací?
V posledních čtyřech letech jsme výrazně vylepšili podmínky pro sportovní vyžití dětí a mládeže v Novém Lískovci, postavili jsme dvě travnatá hřiště se závlahou a zázemím, fitness-stanoviště a běžecké cestičky v areálu Pod Plachtami. Podařilo se dokončit modernizaci a zateplení všech budov v majetku městské části, jako poslední v roce 2015 i budovu radnice. Ve školách a školkách jsme pokračovali modernizacemi sociálních zařízení a dalšími úpravami vnitřních prostor. Realizovali jsme také dlouho plánovaný přesun pobočky České pošty do centra Nového Lískovce a nyní volné prostory po poště upravujeme pro pobočku Knihovny Jiřího Mahena, kam se přesune od září. Průběžně obnovujeme i zeleň na sídlišti a vysazujeme nové květinové záhony. Do podzimních voleb chceme ještě dokončit úpravu zastávky MHD Kluchova a nový přechod přes ulici Petra Křivky u zastávky Oblá. Další projekty, jako například přestavba bývalé výměníkové stanice na komunitní centrum nebo nové lodžie na bytovém domě Kamínky 25–35, se právě rozbíhají.

Brno se v poslední době potýká s nedostatkem bytů. Jak je to u vás v Novém Lískovci?
Spravujeme 850 obecních bytů, všechny jsou nově opravené a žádné nejsou prázdné. V pořadníku máme téměř tři sta žadatelů o byt, více než polovina z nich jsou zletilé děti z rodin bydlících v Novém Lískovci. Na obecní byt se někdy čeká i roky. O koupi bytů je u nás rovněž velký zájem, cena i starších bytů v panelácích je hodně vysoko. Řekla bych, že s dostupností bytů pro mladé je to u nás podobně špatné jako jinde ve městě. Developerské projekty se u nás také objevují, ale jedná se hlavně o dostavby proluk nebo stavby menších bytových domů ve staré zástavbě.

Jaká je aktuální situace kolem výstavby na Kamenném vrchu?
Plochy určené územním plánem dlouhodobě pro bydlení u ulice Petra Křivky jsou vlastně jedinou rozvojovou plochou na území Nového Lískovce. Zahrádky zde byly zrušeny před víc než třiceti lety. Dříve se uvažovalo o developerské výstavbě, ale zhruba před rokem se město rozhodlo postavit zde obecní byty pro seniory a mladé rodiny, včetně startovacích bytů. Zastupitelstvo městské části zatím stanovisko nezaujalo, rozjela se informační kampaň a zjišťujeme názory občanů. Kolem projektu se vyrojily fámy o zničení přírodní rezervace Kamenný vrch, nastěhování sociálně slabých občanů z problémových oblastí Brna a podobně. Nic z toho není pravda. Jsou samozřejmě i relevantní problémy, jako je dopravní obslužnost, parkování, zeleň nebo dopady stavby na okolní obyvatele, a ty společně s městem řešíme. Já osobně na stavění bytů pro mladé a seniory nevidím nic špatného, i my bydlíme v domech, které byly před lety postaveny na místě zahrádek. Město se přirozeně rozvíjí.

Dalším brněnským problémem je parkování. Jaká je situace v Novém Lískovci?
Možnosti rozšiřování parkování na povrchu už jsou prakticky vyčerpány, takže připravujeme dva projekty parkovacích domů. Přihlásili jsme se i k projektu rezidentního parkování, ale před definitivním rozhodnutím o jeho zavedení musí být splněno několik podmínek. Například každý řidič musí na první pohled poznat, že parkuje správně. Máme vytipovaných několik lokalit, kde je to nyní sporné nebo se rovnou parkuje v rozporu s předpisy, a tato místa postupně připravujeme k legalizaci. Naposledy to bylo rozšíření parkoviště Čtvrtě, ale i další budeme řešit změnou vodorovného a svislého dopravního značení. Musíme si být jistí, že zavedením rezidentního parkování se situace pro obyvatele Nového Lískovce zlepší, a to výrazně. Současně si bohužel musíme uvědomit, že města nejsou nafukovací a parkovací domy jsou velmi drahým řešením, takže bez určité míry regulace, ještě kvalitnější nabídky veřejné dopravy a podpory alternativ, jako je sdílení vozidel, se do budoucna neobejdeme.

Nový Lískovec se stal součástí projektu Smart City. Co to obyvatelům Nového Lískovce přineslo či ještě přinese?
Přináší nám to možnost spolupráce s mnoha odbornými partnery včetně univerzit. Společně s nimi se snažíme přistupovat s inovativním pohledem ke každému projektu, který připravujeme. V oblasti dopravy řešíme například aplikaci na vyhledání volných parkovacích míst, která řidičům ušetří nervy, čas i peníze. Plánujeme také zřízení nabíjecích stanic pro elektromobily. V oblasti adaptace na změny klimatu se zabýváme využitím dešťové vody pro závlahy zeleně i možnostmi chlazení budov. Zabýváme se také správným hospodařením s energiemi. Při projektování komunitního centra jsme řešili zelenou střechu a opatření, díky kterým bude první pasivní veřejnou budovou v Brně. Smart řešení pro mne neznamená použít technologie za každou cenu, ale volbu nejvhodnějšího řešení v daných podmínkách. To může znamenat také vysazení popínavek u nevzhledných betonových stěn, které v létě zbytečně ohřívají sídliště, nebo jezírko s dešťovou vodou v parku.

Jaká jsou vaše oblíbená místa v Novém Lískovci?
Oblíbená místa jsou jednak v přírodě, třeba v našem lesoparku na východním úbočí Kamenného vrchu, a také tam, kde to žije, kde lidé sportují a baví se, a to je například Park pod Plachtami, kam ráda chodím s vnoučaty. Ráda se procházím i mezi rodinnými domy ve staré zástavbě a obdivuji krásně upravené předzahrádky. Ale budete se možná divit, že i ulice na sídlišti, zejména tam, kde se lidé o okolí domů starají, vypadají pěkně. Ráda také nakupuji v malých obchůdcích, u řezníka, v zelenině i potravinách, které provozují malí živnostníci. V konkurenci hypermarketů nemají lehký život, ale bez nich bychom museli jezdit autem pro každý rohlík.

Komentáře

Hlavní zprávy

Před Vánoci rapidně stoupá čas, který v práci věnujeme soukromým záležitostem

Ilustrační snímek
vydáno 18. prosince 2018  15:01

„Zajeďte se podívat teď ve všední den dopoledne k nějakému obchodnímu centru,“ telefonovala do deníku Metro pražská důchodkyně Marta. Půl hodiny hledala...  celý článek

Nejčastěji děláme vánoční nákupy na Andělu a Václaváku

Nový Smíchov. Nákupní centrum.
vydáno 18. prosince 2018  12:11

Mezi nejoblíbenější místa využívaná v hlavním městě k předvánočnímu nákupu dárků patří obchodní centra. V počtu návštěvníků v tomto období každoročně vede...  celý článek

Skákání králíkem přes babičky i hledání kódů v MHD. Vyzkoušeli jsme aplikaci DPP

Obrázek ze hry.
vydáno 18. prosince 2018  9:29

Proč si nahrávat do svého chytrého mobilu aplikaci, která vás bude vychovávat? Nad touhle otázkou jsme si lámali hlavy i my v redakci deníku Metro....  celý článek

Rozkvetlé stromy v prosinci? Nic neobvyklého, říká dendrolog

Olbrachtova v Praze 4. Foceno 8. prosince.
vydáno 18. prosince 2018  6:48

Jírovce nebo jabloně si rády „zaplodí“ i v zimě. Může to být naposled.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám