metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Jsme mistři v třídění, obchody bez obalů ale jedou pomalu

  14:45
Firma, která vyřadila jednorázové obaly, získala ekologickou cenu.
Že to jde i bez igelitu, ukazuje hradecký bezobalový obchůdek.

Že to jde i bez igelitu, ukazuje hradecký bezobalový obchůdek. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Těstoviny, olej, mýdlo, granule pro kočky nebo například prací prášek. Všechny tyto produkty s sebou nesou ekologickou zátěž v podobě velkého množství odpadu z obalů.

Česká firma MIWA přišla s inovací, která vyřadí jednorázové obaly z celého procesu od výrobce přes prodávajícího až po zákazníky. Tento projekt včera získal cenu SDGs. Tu dostávají firmy, instituce a neziskovky, které přispívají k udržitelnému rozvoji. Oceněny včera byly také například i Skutečně zdravá škola či Ministerstvo zemědělství za aplikaci, která poskytuje zemědělcům informace o míře erozní ohroženosti.

Snaží se také řetězce

  • Například britské řetězce Iceland a Tesco slíbily, že přestanou používat veškeré nerecyklovatelné plastové obaly vlastních značek. Také české Tesco se tímto krokem chce inspirovat.
  • Společnost Ahold, která v Česku provozuje prodejny Albert, pro změnu v zahraničí testuje sáčky pro opakované použití. Výsledky nyní vyhodnocuje.

Firma MIWA (z anglického „minimum waste“ neboli minimum odpadů) funguje jednoduše. „Výrobce dává zboží do čtrnáctilitrových kapslí. Na nich je speciální to, že se v obchodě pouze vyprázdní a vrací se k výrobci přes systém kontroly a umytí,“ popisuje autor projektu Petr Báča.

Zákazník si pak nákup vybere přímo v obchodě na tabuli, kde budou obrázky zboží. Pomocí aplikace pak naskenuje kód a zvolí si potřebné množství surovin. Odnést si lidé mohou nákup buď ve svých vlastních obalech, vratných dózách, či v ekologickém obalu, jako je například papírová taška. Firma výše popsaný systém vytváří, provozuje a zároveň ho nabízí obchodníkům. V Česku se koncept objeví na podzim.

Bezobalové obchody ale začínají být v Česku pomalu běžná věc. Loni na podzim dokonce v Praze 6 otevřela bezobalová samoobsluha. „Zákazník si ale může vybrat, zda se obslouží sám, nebo mu s nákupem pomůže obsluha,“ říká Petr Hanzel, ředitel organizace Bezobalu. Tento podnik však není jen prodejna. Je zároveň i školicím centrem. Na organizaci se totiž obrátily stovky lidí se zájmem otevřít vlastní bezobalové obchody ve svých regionech. Dosud se podařilo rozjet podobné prodejny například v Olomouci, ve Zlíně, Jihlavě či Třebíči.

Ačkoli jsou Češi v třídění odpadů po Belgičanech druzí nejlepší v Evropě, bezobalové obchody zatím tolik nevyhledávají. Přitom právě nákup potravin a kosmetiky bez obalů může podle Hanzela snížit množství komunálního odpadu.

Obchody, kam se chodí pro zboží s dózami, plátěnými pytli či lahvemi, ale mnohé zákazníky odrazují vyššími cenami.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek