metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Siwiec se upálil před Palachem

  10:20
Měl pět dětí, oddanou ženu, přesto se polil rozpouštědlem a škrtl sirkou.
Odhalení obelisku k uctění památky Ryszarda Siwiece. (20. srpna 2010)

Odhalení obelisku k uctění památky Ryszarda Siwiece. (20. srpna 2010) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

V neděli 8. září 1968 se na varšavském Stadionu Desetiletí slavily dožínky. Sešlo se tu sto tisíc prominentů včetně Ryszarda Siwiece, filozofa otřeseného vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Žižkovské memento

„Necítím žádnou bolest,“ loučil se s životem pomenší muž spečený na 85 procentech těla. Do Varšavy přijel vlakem a svůj čin měl jasně promyšlený. Opovrhoval polským bolševickým režimem, za války byl významným členem odbojové organizace Armia Krajowa.

V Polsku zkorumpovaném politicky, ekonomicky i morálně nemohl dál. Poslední kapkou byla noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy i jeho krajané napadli Československo toužící po svobodnějším životě.

„Bolí mě jen obě ruce, levá, kterou člověk v tomto polském zřízení má na skládání falešných přísah, a pravá, která je na podávání ruky těm, jimž člověk tu falešnou přísahu složil.“ Tak zní přerývaná poslední slova hrdiny, po němž bude po čtyřiceti letech pojmenována jedna z ulic na pražském Žižkově.

Svobodná Evropa nevěřila Siwiecův čin byl ve své době neslýchaný, upálení jako protest v novodobé historii nikdo v Evropě nepoužil. I proto zprávám o činu, kterému přihlížel nabitý Stadion Desetiletí pro sto tisíc diváků, zpočátku nevěřily ani disidentské kruhy. Komunistické tajné policii se povedlo zvěst o živé pochodni ututlat, polská redakce Rádia Svobodná Evropa se k ní dostala až na jaře 1969, tedy po činu Jana Palacha z 16. ledna toho roku.

Od komunisty nikdy

O Siwiecovi, který dva dny před činem nahrál na magnetofon své „záhrobní“ poselství, se v plné šíři dozvíme až po roce 1989. „Já, Ryszard Siwiec, zdráv na těle i na duchu, jsem se po dlouhém boji a úvaze rozhodl vyjádřit protest proti totální tyranii zla, nenávisti a lži, které ovládají svět,“ slabikoval muž, kterého v roce 2001 vyznamenal Václav Havel Řádem Tomáše Garrigua Masaryka prvního stupně.

Obdobnou poctu, nejvyšší polské státní vyznamenání, Siwiecovi pozůstalí nepřijali. Tehdejším prezidentem byl totiž bývalý komunista Aleksander Kwaśniewski.

Kdo Siwiece následoval

  • Jan Palach, student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, obětoval svůj život 16. ledna 1969. Zapálil se v horní části Václavského náměstí, po třech dnech zemřel.
  • Sándor Bauer (1969) Maďarský student, který jako první navázal na Palacha. Upálil se čtyři dny po něm v Budapešti u budovy muzea.
  • Romas Kalanta (1972) Devatenáctiletý Litevec se vydal do centra města Kaunasu, kde se polil benzinem a zapálil. Ještě týž den zemřel. Dopis na rozloučenou nezanechal, ale k upálení si vybral místo, kde byl vyhlášen konec nezávislosti Litvy. Čin byl pochopen jako protest proti sovětizaci země.
  • Oskar Brüsewitz (1976) Zapálil se v srpnu 1976 v centru městečka Zeitz v Sasku-Anhaltsku na protest proti komunismu. Bezprostřední příčinou se staly rozepře s prostátním vedením evangelické církve.
  • Oleksa Hyrnik (1978) Ukrajinský inženýr, upálil se na protest proti utlačování ukrajinského jazyka a kultury.
  • Walenty Badylak (1980) Polský pekař v důchodu se upálil na náměstí v Krakově na protest proti lžím o katyňském masakru.
  • Jozef Aszmongyi (1992) Slovák se upálil na protest proti rozdělení Československa.
Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Konflikt mezi fanoušky utnuli těžkooděnci. Policisté cvičili před hokejovým MS

vydáno 18. dubna 2024  18:22

Kromě potlačení klasického diváckého násilí ve čtvrtek policisté cvičili v pražské O2 areně zákroky proti protestujícím, kteří se přilepí k ledové ploše...  celý článek