metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Nový hlas v devíti stanicích metra

  5:55
Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.
Stanice metra Budějovická | foto: MF DNES

Pražské metro má od konce loňského roku nový „zvuk“. Akustická hlášení usnadňující orientaci a samostatný pohyb nevidomým a slabozrakým má nově devět stanic metra.

„Konkrétně jde o stanice Jinonice, Radlická, Hlavní nádraží, Muzeum, Vyšehrad, Karlovo náměstí, Kobylisy, Prosek a Budějovická,“ uvádí Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), která ve spolupráci s dopravním podnikem nyní funkčnost nových, takzvaných akustických majáčků testuje.

Orientační maják je zařízení, které nahraným hlasem nevidomému sděluje například název lokality či adresu. U vchodu do metra je pak slyšet název stanice a to, v jakém směru od vstupu do vestibulu eskalátor jede. Nevidomý či slabozraký vstupující do metra hlášení aktivuje speciálním dálkovým ovladačem, který musí nosit vždy s sebou. „Eskalátor jede dolů,“ ozývá se například po zmáčknutí tlačítka z reproduktorů. Zrakově postižený cestující se tak lépe orientuje.

Překážky v metru

  • Cestování není pro zrakově postižené jednoduché. V metru jim stojí v cestě sloupky i nešťastně umístěné dveře.
  • V nových stanicích metra Petřiny a Bořislavka mohou cestující tvrdě narazit. Přímo ve vodicích čarách, po kterých nevidomí chodí, tu totiž stojí sloupky. Ve stanici Nádraží Veleslavín nejsou čáry zbudovány vůbec.

Většina stanic metra je v metropoli již zvukovými majáčky opatřena. Na některých místech sice ještě chybí, ale průběžně se podle možností doplňují.

„Ve stanicích, kde už nějaký majáček byl, jsme také upřesňovali a upravovali fráze, tedy to, co majáček říká. Hlášení teď poskytují nevidomým více informací,“ vysvětluje vedoucí Metodického centra odstraňování bariér SONS František Brašna.

Například na stanici metra Muzeum se zrakově postižený cestující již u vstupu dozví informaci o tom, jakým směrem jezdí soupravy metra z pravé i levé části nástupiště. „V jiných místech je podle SONS při odchodu ze stanice zase ve frázi doplněno hlášení označující vestibul a vysvětlí, na kterou ulici nebo náměstí se z něj zrakově postižený dostane,“ dodává Brašna.

Orientační hlasové majáčky neslouží zrakově postiženým pouze v metru. Tyto hlásiče se instalují také na pražských úřadech. Průkopníkem na tomto poli se před pár lety stala Praha 2. Ta u vchodů na úřad na náměstí Míru nainstalovala nejen tyto chytré krabičky, ale také štítky s hmatovým piktogramem.

„V budově je pak instalováno deset informačních hlásičů v podobě stříbrných krabiček nalepených vedle jednotlivých kanceláří ve druhém patře,“ uvádí SONS Praha 2 na webu.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek