metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Neděle 5. února 2023. Svátek má Dobromila
A pak že to nejde: Takhle se šetří energiemi bezbolestně | foto: BNP Paribas Personal Finance SA

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

A pak že to nejde: Takhle se šetří energiemi bezbolestně

  0:15
Komerční sdělení Spořit energiemi neznamená nemýt se a mrznout. Proboha ne. Znamená to zbytečně neplýtvat a vsadit na chytrá moderní řešení. Co si pod tím představit? Čtěte dál.

Nechcete mrznout? Místo druhého svetru zateplujte

Máte rádi teplo a nechcete šetřit tak, že budete zachumlaní pod dekou čekat na jaro? Topte v místnostech jen tehdy, když tam jste. K tomu pomůže správně seřízený termostat. Nastavte ho tak, aby topil víc ráno a večer a méně v noci nebo přes den, když jste v práci a děti ve škole.

A pak že to nejde: Takhle se šetří energiemi bezbolestně

Pokud vlastní kotel s termostatem nemáte, namontujte místo toho na radiátory chytré termostatické hlavice ovládané přes aplikaci. Jedna stojí kolem tisícikoruny, pořizovací náklady se vám ale vrátí možná už po letošní zimě – výrobci slibují, že správným nastavením s nimi ušetříte klidně pětinu nákladů za topení.

A pak že to nejde: Takhle se šetří energiemi bezbolestně

Opravdový rozdíl v úsporách za topení dělá zateplení. U starých domů můžete dokonce ušetřit až 85 % nákladů na teplo úpravami základních částí vaší stavby. To znamená rekonstrukcí fasády, základů, střechy nebo podlah. Opravdový rozdíl udělá také výměna oken nebo starého kotle za moderní tepelné čerpadlo.

A pak že to nejde: Takhle se šetří energiemi bezbolestně

S vodou začněte šetřit v koupelně

Průměrně jen desetina domácí spotřeby padne na pitný režim a přípravu jídla. Zbytek (i 100 litrů denně) odtéká umyvadlem, sprchou, vanou a záchodem. To samozřejmě neznamená, že se máme přestat koupat a sprchovat. Jen myslete na to, že co minuta ve sprše, to zhruba 10 litrů vody v odpadu.

A pak že to nejde: Takhle se šetří energiemi bezbolestně

Pokud nechce omezovat dobu, kterou sprchováním trávíte, investujte pár stovek do úsporné sprchové hadice. A pokud chcete ušetřit rovnou hektolitry vody, začněte šetřit také tam, kde pitná voda není potřeba. Především na zalévání a splachování se hodí i dešťová voda. A využít se i dá takzvaná „šedá voda“.

TIP: Speciální systém na zachycení, filtrování a čerpání dešťové vody sice stojí pár desítek tisíc, je to ale investice, které se bohatě vrátí. Navíc vám pomůže lépe zvládnout i letní sucha.

S většími úspornými opatřeními vám pomůže dotace i EKO půjčka

Dobrou zprávou je, že na úspornou, a zároveň ekologickou rekonstrukci vám může přispět stát, a to až 50 % ceny vašeho projektu. Stačí se přihlásit se svým projektem o dotaci v programu Nová zelená úsporám.

A na tento typ projektu můžete využít EKO půjčku od Hello bank! s garantovaným úrokem pro všechny. Sjednat si ji můžete i bez dotace. Nicméně pokud se rozhodnete pro dotaci a zároveň EKO půjčku, bankéři Hello bank! vám poradí, jak postupovat a kde o dotaci zažádat.

A až vám dotaci stát vyplatí, můžete ji využít třeba na mimořádnou splátku zmíněné EKO půjčky.

Hlavní zprávy

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek